396 Shares 7296 views

bilans wodny soli w organizmie: opis, naruszenie, rehabilitacji i Zalecenia

Aby nasze ciało normalnego funkcjonowania zaangażowanych złożonych procesów wewnętrznych. Utrzymanie normalnego metabolizmu w wodzie sól jest związany z jednym z nich. Kiedy wszystko jest w porządku, człowiek nie doświadcza problemów zdrowotnych, ale jego naruszenie prowadzi do złożonych i istotnych odchyleń. Więc jaki jest bilans płynów i elektrolitów? Naruszenie, będą również brane pod uwagę jej objawy.

informacje ogólne

bilans wodny soli są uważane współdziałają ze sobą procesów przychodzących do akwenu i sole, ich asymilacji i dystrybucji tkanek i organów wewnętrznych, jak również sposoby ich usuwania.

Każdy wie, że ludzie w ponad połowie składa się z wody, której wysokość w organizmie może być inna. To zależy od wielu czynników, takich jak wiek i masa ciała tłuszczu. Noworodki do 77% wody w dorosłe samce ta wynosiła 61%, a dla kobiet – 54%. Taka mała ilość cieczy na ciele kobiet ze względu na obecność licznych komórek tłuszczowych. Wraz z wiekiem odsetek ten jest jeszcze niższy.

Gdy woda jest rozprowadzana w organizmie człowieka?

Rozkład cieczy odbywa się w następujący sposób:

 • 2/3 całkowitej liczby rachunków dla płynu wewnątrzkomórkowego;
 • 1/3 całkowitej liczby reprezentują płynu pozakomórkowego.

U ludzi, woda jest w stanie wolnym, nie jest jego zatrzymanie koloidów lub ona jest zaangażowana w tworzenie i rozkład cząsteczek tłuszczów, białek i węglowodanów.

W stosunku do płynu pozakomórkowego i osoczu krwi, płynu tkankowego w komórkach charakteryzuje się wysokie stężenie jonów magnezu i fosforan potasu i niską zawartość jonów chlorkowych, sodu, wapnia i jony wodoru. Różnica ta wynika z faktu, że ścianka kapilarną białek niską przepuszczalność. Normalna bilans płynów i elektrolitów u zdrowej osoby przyczynia się do wsparcia nie tylko stałych pracowników, ale także objętości cieczy.

Regulacja równowagi soli wody w nerkach i układu moczowego

W nerkach jest to konieczne, aby utrzymać stałą procesu. Są one odpowiedzialne za jonowymiennej wydala nadmiar kationów i anionów przez reabsorpcję sodu i wydalanie potasu i wodą. Rola nerek jest bardzo ważne, ponieważ dzięki nim zapisane niezbędną ilość płynu śródmiąższowego i optymalne ilości substancji rozpuszczonych w niej.

W dzień ludzie powinni spożywać 2,5 litra płynu. Około 2 l przepływa przez żywność i napoje, a pozostała objętość jest w korpusie w wyniku procesów wymiany. Nerki otrzymane 1.5L, jelita – 100 ml, a światło skóry – 900 ml. Zatem, reguluje bilans wody i sól nie jest jedno ciało, a ich kombinacja.

Ilość mocy cieczą nerki zależności od potrzeb i stanu organizmu. Maksymalna ilość moczu, która jest w stanie wyciągnąć ciała na dzień, z 15 litrów cieczy i wynosi 250 ml na antydiurezę.

Te różne parametry zależą od charakteru i nasilenia rurowego resorpcji.

Dlaczego zakłóciły równowagę wody i soli w organizmie?

Naruszenie równowagi wody i soli, w następujących przypadkach:

 • Gromadzenie się płynu w organizmie w dużych ilościach i spowalnia jego eliminacji. Występuje jego gromadzenie się w przestrzeni pozakomórkowej, jego objętość w komórkach jest zwiększona, co powoduje pęcznienie ostatniego. Jeżeli proces udział komórek nerwowych, stymulowanie ośrodków nerwowych, przyczyniają się do wystąpienia drgawek.
 • Również w organizmie może być zupełnie odmiennych procesów. Z powodu nadmiernego usuwania płynu z organizmu zaczyna gęstnieć krwi, co zwiększa ryzyko zakrzepów krwi, zaburzenia przepływu krwi w narządach i tkankach. Jeżeli deficyt wody o ponad 20% – człowiek umiera.

Naruszenie równowagi wody i soli w organizmie prowadzi do utraty masy ciała, suchość skóry i rogówki. W przypadku silnego niedoboru wody w tłuszczu podskórnym ciasta zaczyna przypominać w konsekwencji występuje przywieranie oka i objętość krwi spada. Ponadto cechy twarzy są ostre, że paznokcie i usta sinica, niedoczynność nerek, zmniejszenie ciśnienia krwi, szybkość pulsu i słabnie, a ze względu na zaburzenia metabolizmu białka zwiększa stężenie zasad azotowych. Osoba zaczynają czuć zimne dłonie i stopy.

Ponadto, brak równowagi może wynikać ze względu na jednakowej utracie wody z soli. Zazwyczaj występuje w ostrym zatruciu, gdy płyn i elektrolity utracone podczas biegunki i wymiotów.

Dlaczego jest brak i nadmiar wody w organizmie?

Najczęściej ten patologiczny proces odbywa się ze względu na zewnętrznej utraty płynów i jego redystrybucji w organizmie.

Zmniejszenie poziomu wapnia w krwi, pojawia się:

 • w chorobach tarczycy;
 • stosując radioaktywne preparaty jodu;
 • kiedy pseudohypoparathyreosis.

Sodu spada wskutek długich występujących chorób, w których mocz uwalnia się bardzo źle; po zabiegu; z powodu niekontrolowanego siebie i przyjmujących leki moczopędne.

Aby skracać potasu;

 • jego ruch w komórkach;
 • alkaloza;
 • terapia kortykosteroidami;
 • choroba wątroby;
 • wstrzykiwanie insuliny;
 • hiperaldosteronizm;
 • alkoholizm;
 • działanie w jelicie cienkim;
 • niedoczynność tarczycy.

Objawy woda i sól równowagi ciała

Zakłócenie równowagi wodno-soli w organizmie, to nie są objawy, takie jak wymioty, nadmierne pragnienie, obrzęk, biegunkę. Zaczyna zmieniać stan równowagi kwasowo-zasadowej, obniża ciśnienie krwi, ma arytmii. Takie objawy w żadnym wypadku nie mogą być ignorowane, jako stopniowe patologia może doprowadzić do zatrzymania akcji serca i śmierci.

Niedobór wapnia niebezpieczne skurcze mięśni gładkich występowanie, zwłaszcza jeśli istnieje skurcz krtani. Jeśli ten element w organizmie, a wręcz przeciwnie, bardzo dużo, jest pragnienie, ból brzucha, wymioty, słabe krążenie, częste oddawanie moczu.

Gdy występuje niedobór potasu zasadowicę, przewlekła niewydolność nerek, atonia, niedrożność jelit, migotaniu komór serca, patologiczne mózgu. Jeśli chodzi poprawy wymioty, nudności, rosnąco paraliż. Taki stan jest niebezpieczny, ponieważ jest tam bardzo szybko migotanie komór serca, co prowadzi do przedsionka przystanku.

Nadmiarową ilość magnezu występuje z powodu dysfunkcji i nadużywania leków zobojętniających. W tym przypadku, nudności, wymioty sięgający, podwyższona temperatura ciała, tętno zwalnia.

Jak przywrócić równowagę wodno-soli w organizmie?

Niezależnie ustalić, w obecności tej patologii jest trudne, aw przypadku podejrzanych objawów należy skontaktować się z lekarzem. Może zaoferować następujące metody leczenia się wydarzy przywrócenie równowagi wodno-solnej:

 • medyczny;
 • ambulatoryjnych;
 • chemicznego;
 • dieta.

Metoda leczenia medycznego

Sposób ten polega na tym, że pacjent musi przyjmować mineralne lub witaminy i suplementy mineralne zawierające wapń, sód, krzem, magnez, potas, t. E. takie elementy, które są odpowiedzialne za równowagę płynu i elektrolitów w organizmie.

Leki te obejmują:

 • "Duovit";
 • "Vitrum";
 • "Biotech Vitabolik".

Przebieg leczenia jest miesiąc, a potem zrobić sobie przerwę w ciągu kilku tygodni.

Sposób chemicznej obróbki

W tym przypadku konieczne jest, aby podjąć specjalne rozwiązanie. W każdej aptece można kupić specjalne pakiety zawierające różne sole. Takie środki dotychczas stosowane do zatrucia, cholera, czerwonka, którym towarzyszy biegunka, wymioty, w wyniku szybkiego odwodnienia i roztworem solanki sprzyja retencji wody.

Przed użyciem tego narzędzia, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ jest przeciwwskazany u:

 • cukrzyca;
 • niewydolność nerek;
 • infekcje układu moczowo-płciowego;
 • choroby wątroby.

Jak przywrócić równowagę wodno-soli w podobny sposób? Aby to zrobić, trzeba wypić tygodniowy kurs tych funduszy. Zebrane ciepła powinno godziny po posiłku i następnego odbioru odbywa się nie wcześniej niż po upływie 1,5 godziny. Podczas leczenia należy zrezygnować z używania soli.

Sposób leczenia ambulatoryjnego

Bardzo rzadko, ale zdarza się taka sytuacja, że pacjent musi być hospitalizowany z powodu naruszenia równowagi wodno-solnej. W tym przypadku, pacjent przyjmuje roztwory soli mineralnych i produktów specjalnych pod nadzorem lekarza. Ponadto zaleca ścisłego reżimu picia i jedzenie przygotowane pod potrzeby pacjenta. W skrajnych przypadkach, wyznaczyć kroplomierza z izotonicznym roztworem.

dieta

Aby przywrócić do normalnej równowagi wodno-solnej, niekoniecznie przyjmować tego leku. W tym przypadku, jeśli pacjent ma przepisane specjalną dietę z obliczeniem ilości soli. Powinien on być ograniczony do 7 gramów dziennie.

Ponadto, istnieją pewne zalecenia dotyczące sposobu gotować prawo żywności:

 • zamiast soli najlepiej jest używać na morze, ponieważ ma większą zawartość kopalin;
 • jeśli nie można użyć soli morskiej, mogą być dodawane do potraw jodowanej tabeli;
 • Nie jest konieczne, aby sól „na oko”, i używać tej łyżki (herbaty umieszcza się 5 g soli, w pokoju jadalnym – 7 g).

Ponadto konieczne jest stosowanie wody, w zależności od masy ciała. 1 kg wagi stanowi 30 g wody.

wniosek

Zatem równowagi wodno-elektrolitowej mogą być niezależnie prowadzić do normy, ale wcześniej trzeba jeszcze udać się do lekarza i do przekazania wszystkich niezbędnych analiz. Sama nie powinien przypisywać różne minerały i witaminy kompleksy lub pakiety soli, to lepiej trzymać się specjalnej diecie i przydatnych zaleceń.