722 Shares 4577 views

Haim Veytsman – pierwszy prezydent Izraela

Pierwszy prezydent Izraela Chaim Veytsman był tym, który poświęcił swoje życie do powstania ogniska swego ludu w Palestynie. Był przeznaczony do życia dwie wojny, stracił syna, ale aby stać się tym, którzy będą prowadzić swoich ludzi do nowego Izraela.

młodszych lat

Haim Veytsman urodził się 27.11.1874 w miejscowości larwy ochotki koło Pińska (dziś Białoruś). Jego ojciec pracował jako urzędnik w biurze, który był zaangażowany w Flis. Rodzina miała sześć córek i dwóch synów.

Dzieci wychowywanych w atmosferze tradycji żydowskiej, ale z elementami edukacyjnymi. Początkowo Chaim wychowana w chederze, a następnie kontynuował studia w Real School, którą ukończył w 1892 roku.

Kolejna formacja młodego człowieka otrzymał w Niemczech i Szwajcarii. Po otrzymaniu Doktor Opiekun staje się najpierw na Uniwersytecie w Genewie, a później w Manchesterze.

Początki kariery politycznej

Podczas studiów, Haim Veytsman dołączył syjonistycznego koło. Jej przedstawiciele były inspirowane przez idee Herzla. Weizmann został adwokatem z ideą budowania uniwersytet dla Żydów, który miał stać się duchowym centrum syjonizmu.

Jednocześnie Haim Veytsman był przeciwnikiem planu tzw Ugandy, zgodnie z którym proponuje się utworzenie tymczasowego Centrum Żydowskie krajowej dala od ziem historycznych.

Po rozliczeniu w Manchesterze założył pro-brytyjskich widoki. Tutaj żeni Vera Hatsman, który był studentem. W 1910 roku, nauczyciel dostaje obywatelstwo brytyjskie i spotkał się z Lord Balfour. Haim przekonuje jego bliski przyjaciel (przyszły minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii), że do stworzenia żydowskiego krajowych domu musi być dokładnie na ziemi Izraela.

Podczas Pierwszego Świata

Od początku wojny syjonistyczny koło zajęło pozycję neutralną. Chociaż niektórzy z jego członków, na przykład, Władimir Żabotyński, zdecydował się na tworzeniu legionu żydowskiego jako część armii brytyjskiej. Miał wyzwolić Palestynę od władz tureckich.

Plany Żabotyński obsługiwane Haim Veytsman. To on zorganizował spotkanie z Pana Kitchener, który służył jako minister wojny Brytanii.

Podczas wojny Weizmann był w stanie dostarczyć podstawowe usługi dla armii brytyjskiej. Siły zbrojne potrzebne w acetonie, który jest stosowany do wytwarzania bezdymny prochu. Wcześniej, aceton importowane ze Stanów Zjednoczonych, ale to wszystko zmieniło się z obecności niemieckich okrętów podwodnych na Oceanie Atlantyckim w 1915 roku. Chemik był w stanie rozwinąć produkcję acetonu na wyspie. Aby utworzyć pierwsze wykorzystanie ziaren skrobi, ale to było wpływać na podaż krajowych upraw rynkowych. Dlatego zdecydowano się skorzystać z owoców kasztanowca, który miał żadnej wartości odżywczej. Zbieranie kasztanów uczestniczyli nawet w wieku szkolnym.

Poprzez ten Weizmann dostał ważne kontakty wśród kół rządzących w Wielkiej Brytanii. Był w stanie zapewnić, że władze brytyjskie wyraziły zainteresowanie syjonizmem. W rezultacie Deklaracji Balfoura została podpisana w 1917 roku. Dokument był początek odbudowy centrum żydowskiego w Palestynie.

Wraz z pojawieniem się w Deklaracji Balfoura stał się bardzo popularnym politykiem w syjonistycznych środowiskach. W 1918 roku został szefem Komisji syjonistycznego, który został wysłany do Palestyny od rządu brytyjskiego. Komisja powinna ocenić perspektywy ewentualnego rozliczenia i dalszego rozwoju Żydów. Śledź żywotność Weizmann był ściśle dzianiny z tworzeniem ogniska swego ludu w Palestynie.

Podczas II Świata

Przed rozpoczęciem II wojny światowej Haim Veytsman, którego biografia jest związana z utworzeniem Izraela, zaczął tracić popularność w kręgach syjonistycznych. Powodem tego było utworzenie Britain Białej Księdze, co jest sprzeczne z zasadami Deklaracji Balfoura.

W pierwszych dniach wojny uczony politykowi wysłał oficjalne oświadczenie do rządu brytyjskiego. Mówi się, że Żydzi są po stronie Wielkiej Brytanii i chce walczyć o demokrację.

Podczas wojny Weizmann pracy na produkcji paliw o wysokiej liczbie oktanowej, kauczuku syntetycznego. Przyczynił się do tego, że Żydzi służył w armii brytyjskiej. W czasie wojny, było około dwadzieścia siedem tysięcy wolontariuszy, w tym syna Weizmann, który zmarł w 1942 roku.

utworzenie Izraela

Pomimo faktu, że powojenna organizacja syjonistyczna nie zostanie ponownie wybrany na prezydenta z Weizmann Światowej Organizacji Syjonistycznej, nie opuścił próby stworzenia państwa żydowskiego.

Dzięki jego staraniom w 1947 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych podjęła decyzję w sprawie podziału Palestyny. Kilka dni po powstaniu państwa Izrael przyszły prezydent był w stanie uzyskać z US głowica (Truman) zgody na udzielenie kredytu na korzystnych warunkach do państwa żydowskiego rozmiar sto milionów dolarów.

Zasady został wybrany szefem Tymczasowej Rady nowego państwa w 1948 roku, aw 1949 roku – pierwszym prezydentem. W tym czasie miał siedemdziesiąt cztery lata. Ze względu na wiek i choroby, był trudny do angażowania się w sprawy publiczne. Stało się siedziba osobistego domu w Rehovot. Ponownie wybrany na drugą kadencję Weizmann był w 1951 roku.

Izraelski prezydent zmarł w wyniku 11.09.1952 długiej chorobie.

ciekawostki

Testamentowe Weizmann zakopane w ogrodzie swego domu, który znajduje się na terenie Instytutu Badawczego w Rehovot. Od 1949 roku Instytut zaczął nosić jego imię.

Pierwszym prezydentem w 1949 roku opublikował swoją autobiografię. Została ona opublikowana w języku angielskim pod tytułem „W poszukiwaniu drogi.”

Haim Veytsman (cytaty to odzwierciedlać) był inteligentny i rozważny polityk. Był w stanie komunikować swoje pomysły do swojego rozmówcy. Najbardziej uderzającą stwierdzenie: „Jerozolima mieliśmy kiedy byliśmy jeszcze bagna w miejscu Londynu”, „Może jesteśmy synowie kupców, ale my – wnuki proroków”

Bratanek Weizmann brat (Ezer) stał się siódmym prezydentem Izraela. Rządził krajem w 1993-2000 roku.