416 Shares 8425 views

Muzeum lokomotyw parowych w Nowosybirsku. Muzeum Lokomotyw parowych na dworcu kolejowym w Rydze

W tym mieście znajduje się jedno z najbardziej znanych "sklepień starożytności". Muzeum lokomotyw parowych w Nowosybirsku jest imponujące (około trzech kilometrów unikalnych eksponatów pociągów, samochodów i innych symboli tego tematu).

Zebrał znaczną kolekcję (ponad 100 eksponatów) lokomotyw, lokomotyw elektrycznych, lokomotyw spalinowych i wagonów, które pracowały głównie na Koleje Zachodniej Syberii. Ponadto, Nowosybirsk Museum of Railway Engineering. NA Akulinina (oficjalna nazwa) ma w swojej kolekcji takie radzieckie marki samochodów jako "Moskvich", GAZ, ZAZ (różne lata zwolnienia) oraz kilka modeli ciągników, ciężarówek i pojazdów terenowych.

Historia stworzenia

W 1996 roku na pierścieniu doświadczalnym JSC VNIIZhT zmontowano znaczną ilość sprzętu kolejowego. W związku z tym główny dział gospodarki lokomotywy przedstawił propozycję utworzenia odpowiedniego muzeum. Następnie rozpoczęto gromadzenie różnych ekspozycji kolejowych, aw sierpniu 2000 r. Oficjalnie otworzyło muzeum lokomotyw parowych. Został nazwany na cześć twórcy i pierwszego reżysera – Nikołaja Akulinina.

Pierwsza ekspozycja muzeum

Tuż przy wejściu znajduje się prototyp lokomotywy Cherepanovs. Yefim i Miron wybudowali pierwszy parowiec lądowy (dawna nazwa lokomotywy) w jednym z zakładów Nizhny Tagil (fabryka Wiłisky). W 1834 r. Pojawiły się pierwsze lokomotywy w Imperium Rosyjskim. Oprócz ładunku 3,5 tony mógłby przewozić 40 pasażerów.

Unikalne modele kolekcji muzealnej

Jednym z takich unikalnych eksponatów jest lokomotywa-zbiornik firmy "Borzig". Został zbudowany w XIX-XX wieku. W Niemczech. Ten model nie miał oferty, więc zapasy paliwa i wody były przechowywane na lokomotywie w specjalnych zbiornikach (zbiornikach) usytuowanych po bokach centralnego kotła parowego.

Również model lokomotywy ładunkowej Л-0040 prezentuje uwagę turystów. Został wyprodukowany w lokomotywie Voroshilovgrad w latach 50-tych. Ostatnie wieki.

Muzeum lokomotyw parowych w Nowosybirsku pokazuje model lokomotywy towarowej E-789. Seria E była dość potrzebna, w wyniku czego miała miejsce masowa produkcja. Lokomotywy należały do często zamówionych modeli do pilnego uzupełnienia floty lokomotywy. Można powiedzieć, że te lokomotywy przetrwały trzy wojny na etapie produkcji. Produkcja odbywała się w ośmiu krajach świata, w których uczestniczyło 32 fabryki. Ten model stał się najliczniejszym spośród krajowych lokomotyw.

Zazwyczaj lokomotywy do malowania w kolorze czarnym i pasażer – malowane na zielono lub na niebiesko. Wyglądają bardzo staro, ale są tylko około 60-70 lat.

Jakie inne eksponaty są włączone do kolekcji?

Wraz z prototypami lokomotyw i pojedynczych wagonów jest duża liczba urządzeń kolejowych. Na przykład bardzo znaczący zbiornik wielkości, przeznaczony do transportu ciekłego żelaza.

Ponadto, muzeum lokomotyw parowych ma tak unikalną eksponatę jako mieszalnik 16-osiowy o udźwigu 150 ton, utworzony w 1974 roku.

Możesz zobaczyć model mechanicznego wagonu kolejowego TD-5 (sześciobiegowy otwarty, samobieżny pojazd transportowy służący do transportu / transportu torów narzędzi, mechanizmów, różnych materiałów i pracowników).

Prezentowane są dla turystów platformy przeznaczone do napraw i konserwacji sieci kontaktowej, a także koparki do wykopów i lodołamaczy.

Retro samochody jako eksponaty kolekcji muzealnej

Są wojskowe samochody, pół-jeepy, ZIS-5. I także "Dodge WC51", który od 1942 r. Został dostarczony do ZSRR. Wiadomo, że został wezwany do Armii Czerwonej "Dodge trzy czwarte" (ze względu na fakt, że miał on pojemność 750 kg).

Jest też mini ciągnik o białym kolorze, wykonany w Zakładzie Ciągników Charkowskich.

Nowosybirskie Muzeum Lokomotyw parowych umożliwia oglądanie samochodów GAZ:

1. GAZ-51 – radziecka ciężarówka, która została wyprodukowana masowo. Produkcja seryjna rozpoczęła się w 1946 roku, ale pierwsze próbki zbierano przed Wielką Wojną Ojczyźnianą. Łączna produkcja liczyła około 3,5 miliona kopii różnych modyfikacji. Z wykorzystaniem sowieckich rysunków zebrał się również w Chinach, w Korei i w Polsce.

2. GAZ-63A – radziecka ciężarówka na cztery koła. Został wyprodukowany przez 20 lat (1948-1968 gg.).

3. Zil-157 to samochód w stylu radzieckim z wieloma przydomkami: Poltergeist, Babai, Semechka, Krokodyl, Zakhar, Bents, Truman, Kolun, Stupa, Mormon. W Bułgarii nazywał się "Jogan", na Ukrainie – "Kabanchik", na Litwie – "Sheshyakoyis crocodilas". W regionie Magadan, Yakutia, Kamchatka i Chukotka samochód ten był nazywany "Zurs" lub "Kraba". Jego kabina wyglądała jak żelazo, więc na północnym zachodzie nazywano go "żelazem". Wiadomo też, że wśród myśliwych Centralnego Okręgu Federalnego, mianowicie Ryazanschchina, ten samochód o jednolitym zerowym rozmiarze (KUNG) zyskał pseudonim "Zenzubel".

To nie są ostatnie eksponaty tego muzeum.

Muzeum Lokomotyw parowych na dworcu kolejowym w Rydze

Została otwarta w 2004 r. I poświęcona jest historii sprzętu kolejowego bezpośrednio z kolei moskiewskiej. Częściej słychać inne nazwisko – Muzeum lokomotyw parowych na Rydze.

Na platformie pod otwartym niebem widać lokomotywy i lokomotywy o różnym roku produkcji i inną epokę. Są to starożytni przedstawiciele technologii kolejowej i ich nowożytni potomkowie.

Muzeum lokomotyw parowych na dworcu kolejowym w Rydze stwarza okazję do zwiedzania w niektórych eksponatach, a nawet skręcania dźwigni w nich, a niektóre modele drabiny są przygotowywane dla wygody turystów.

Na sąsiednim terenie muzeum widać parową lokomotywę o dość imponujących wymiarach, która jest pomalowana na czarno. Emituje dym i syczące, jak jest aktywne. Możesz jeździć na nim. Jego komponentami są lokomotywy należące do serii E z numerem rejestracyjnym 774-38 i dwa nowoczesne samochody.

Tutaj można zobaczyć zarówno lokomotywy spalinowe, jak i sprzęt do usuwania śniegu. Są też specjalne samochody, na przykład sanitarne, które działały podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Jak się okazało, muzeum lokomotyw parowych w Moskwie znajduje się, a dokładniej, na Rydze.

Muzeum Kolei Północnej Stolicy Rosji

Zaczął działać od 1813 roku. Szczególnie dla niego został wzniesiony w 1902 roku.

Tutaj znajdziesz bardzo bogatą kolekcję wszystko, co związane jest z transportem kolejowym: lokomotywy, pociągi, samochody, maszyny budowlane i przedmioty pomocnicze przeznaczone do nieprzerwanego ruchu pociągów. Warto zauważyć, że muzeum lokomotyw parowych w Petersburgu posiada unikatowe eksponaty. Jego modele wystawiennicze były wystawiane na dużych międzynarodowych targach w wielu dużych miastach, na przykład w Paryżu (1900).

Dlaczego muzeum nazywa się pomocą dydaktyczną?

Ponieważ zdecydowana większość odwiedzających to studenci. Odwiedzają muzeum lokomotyw parowych w Sankt Petersburgu w celu uzyskania praktycznej wiedzy na temat kolei i pociągów. Również z nim jest dla każdego klub miłośników.

W budynku muzeum prezentowane są tylko 3% wszystkich modeli, ale pracownicy rekompensują to ponad 10 razy w roku na imprezy i wystawy w uczelniach i szkołach.

Obecnie muzeum lokomotyw parowych w Petersburgu posiada 50 tysięcy eksponatów, reprezentowanych przez makiety i modele, eksploatujące lokomotywy i pociągi.

Gdzie indziej w Rosji jest kolekcja lokomotyw parowych?

Złożyłem hołd historii transportu kolejowego i miasta Peresławska-Zalessky. W pobliżu małej wioski znajduje się muzeum lokomotyw parowych. Zawiera eksponaty z różnych epok. Komponenty z wagonami (pasażerskimi i towarowymi) są instalowane na szynach i bezpośrednio pod otwartym niebem.

Tutaj można zobaczyć modele pługów. Jest nawet artefakt wykonany w całości z drewna.

Z Moskwy wzdłuż autostrady Jarosławskiej około 100 km do miasta Peresław-Zalessky. W tych miejscach słynne jest muzeum lokomotyw parowych. Obejmuje również hangary, gdzie montuje się inne urządzenia kolejowe.

W muzeum można zobaczyć pomieszczenie, w którym przechowywano stare urządzenia stacji, aw innym pomieszczeniu, do najmniejszego detalu, wnętrze pokoju komandorowego jest reprodukowane.

Sprzęt wojskowy i rolniczy jest również na wystawie dla turystów.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Warszawie

Pokazano tutaj ogromny zbiór wąskotorowych pojazdów szynowych: ponad 100 lokomotyw, lokomotyw elektrycznych i lokomotyw spalinowych, samochodów osobowych i kolejowych.

Najciekawsze eksponaty to:

  • Przewóz Józefa Piłsudskiego;
  • Trolejbus "Warszawa";
  • Wojskowy salon-samochód;
  • Samochód kolejowy;
  • Platformy szybkiego transportu amunicji;
  • Stare polskie lokomotywy wąskotorowe (1882-1883).

Są to eksponaty, z których słynna jest Warszawa. W muzeum lokomotyw parowych znajdują się dwie ekspozycje, na których umieszczane są stare fotografie, modele, bilety, mundury kolejowe, dokumenty, foki i latarnie.

Wartość historyczna jest oparta na prawdziwym założeniu dyspozytora w służbie, wyposażonego w urządzenia dawnych epok.

Czym jest muzeum wyposażenia kolejowego w Rostowie nad Donem?

Zawiera takie eksponaty jak lokomotywy parowe z przedwojennej produkcji powojennej, lokomotywy spalinowe, lokomotywy elektryczne, dźwigi i wyposażenie specjalne.

Ważną rolę dla miasta odegrał ten kolejowy muzeum lokomotyw. Rostov-na-Donu dzięki niemu stał się bardzo popularny wśród turystów zagranicznych.

W jego kolekcji znajduje się nawet taki eksponat jak przechwycona niemiecka lokomotywa. W niektórych modelach widać zagłębienia z pocisków. Warto też przyjrzeć się wozom przedwojennym, wśród których znajduje się lodówka, zbiorniki na paliwo, wagony, pracownicy służący do transportu i towarów oraz piechoty, a także specjalny wagon – siedziba okręgu północnoafrykańskiego Kaukazu.

Muzeum Kolejnictwa w Nizhny Novgorod

Kolejne słynne muzeum lokomotyw parowych. Nizhny Novgorod (dzielnica Kanavinskiy) przedstawił w 1996 r. Uwagę mieszkańców i turystów tego "skarbca starożytnych urządzeń kolejowych". To dość małe muzeum starożytnych lokomotyw parowych znajduje się w pobliżu jeziora (osada Sortyrovochny).

Eksponaty zebrane w jego kolekcji od 1993 roku. Tam można zobaczyć piętnaście starożytnych lokomotyw, z których każdy ma swoją własną historię. Muzeum pokazuje krajowe, niemieckie i szwedzkie technologie: przemysłowy, towarowy i oczywiście lokomotywy pasażerskie.

Tak więc stara kolekcja urządzeń kolejowych ma również Sankt Petersburg, Moskwę, Nizhny Novgorod, Pereslavl-Zalessky i Warszawa. Muzeum lokomotyw parowych jest miejscem, gdzie można podróżować w dawnych czasach i cieszyć się historyczną wartością każdego eksponatu.