732 Shares 8011 views

Ogólny opis i krótka historia Dakocie Południowej

Dakota Południowa stała się częścią Stanów Zjednoczonych 2 listopada 1889. Znajduje się on na środkowym zachodzie kraju. Pochodzenie jej nazwa kojarzy się z nazwą jednego z plemion, które żyły kilka wieków temu w tym obszarze. Lokalna gospodarka jest zdominowana przez kompleksu rolno-przemysłowego.


Krótka historia

Przed nadejściem kolonizatorów mieszkał tu kilka walczące narody. Większość liczbowy wśród nich rodowity grupy Dakota, Lakota i arikarowie. Najbardziej krwawy konflikt między nimi miała miejsce w XIV wieku. W tej historii, jak poszedł Crow Creek Massacre. Europejczycy pierwszy przyjechałem tu w 1743 roku stał się francuski. Ekspedycja prowadzona przez braci La Vereda, który natychmiast deklarowanej terytorium własności francuskiej. Po tym regionem przeszły w kolonii Luizjana. Sześćdziesiąt lat później, Dakota Południowa dołączył do listy ziemi, którą Francja sprzedawany w Stanach Zjednoczonych. W latach pięćdziesiątych XIX wieku, zgodnie z umową podpisaną przez przedstawicieli Indian Sioux od władz amerykańskich, tubylcy ustąpiła własności tych ziem. Skład amerykańskim stanie oficjalnie włączone 02 listopada 1889.

geografia

Łączna powierzchnia państwa prawie 200 tysięcy kilometrów kwadratowych. Graniczy od południa Nebraska, Minnesota – na wschodnim, North Dakota – Północ, Montana – w północno-zachodniej i Wyoming – południowo-zachodniej. Stolica Południowej Dakoty nazywa Pierre, a jego największym miastem jest Sioux Falls. Liczba ludności państwa z 844,877 osób (2013). W jej terenie istnieją trzy główne regiony fizjograficzne – Great Plains w zachodniej części Niziny – na wschodzie i pokryte starożytne lasy masywu Black Hills. Rzeka Missouri jest naturalną granicę między dwoma pierwszych. Poza tym, duże lokalne drogi wodne są uważane White River, Cheyenne i Jamesa.

klimat

Nad terytorium państwa, jest zdominowany przez kontynentalnej rodzaju klimatu, który charakteryzuje się gorącym latem i zimną długiej zimie. Wiosna i jesień są tu dość krótki, a jednocześnie wyraźny. W styczniu, temperatura mieści się w zakresie od 16 do 2 ° C poniżej zera. W lipcu, termometr pokazał 16 do 32 stopni Celsjusza. W zachodniej Dakocie Południowej charakteryzują się wysoką oschłości, ale średnia roczna ilość opadów wzrasta, jak zbliżyć się do wschodnich obszarach. Trudno nie zauważyć faktu, że wschodnia część stanu jest na tzw Tornado Alley – niszczycielskie wiry mogą przechodzić przez jej terytorium do trzydziestu razy w roku.

gospodarka

W sercu lokalnej gospodarki jest rolnictwo. Najczęstsze rośliny, które są uprawiane są pszenica, fasola i kukurydza. Duże złoża kopalin w regionie nie. Pomimo tego, Dakota Południowa posiada ugruntowaną wydobycie piasku, węgla, wapienia i żwiru. Wiodąca w branży tendencja zaczęła przetwarzania produktów rolnych, a także do produkcji alkoholu etylowego. Ponadto w produkcji cementu państwowej, wyrobów z tworzyw sztucznych, sprzętu, biżuteria, a także sprzęt pożarniczy.

atrakcją turystyczną

Do najważniejszych zabytków państwa są w górach. Najbardziej znany i popularny jest uważany za narodowy pomnik – rock Rushmore. W latach trzydziestych XX wieku, w jednym ze swoich tras zostały rzeźbione płaskorzeźby czterech amerykańskich prezydentów. Należy zauważyć, że jest to jeden z najczęściej odwiedzanych miejsc w całym kraju. Każdego roku przyjeżdżają tu ponad trzy miliony turystów z całego świata. Inne ciekawe miejsca są parki narodowe Bedlends i Wind Cave. Podczas pierwszego z nich oferują unikalne krajobrazy, drugi – grota o długości większej niż 220 km (to piąty świata). Ponadto, Dakota Południowa słynie z corocznych rowerzystów slotom, która odbywa się w lokalnym miasteczku Sturgis przez ponad siedemdziesiąt lat. Udział w nim zazwyczaj trwa kilka setek tysięcy motocyklistów.