417 Shares 6420 views

Kezenoi Am Lake, Czeczenia: opis, historia i ciekawostki

Pearl Czeczenii – tzw niesamowite alpejskie jezioro Kezenoi Am. Jego wygląd jest uderzające: zbiornik inny turkusowe wody, która zmienia barwę w zależności od warunków pogodowych, pory dnia i roku. W przeciwieństwie do innej niesamowitej alpejskie jezioro Rizzę znajduje się w Abchazji Kezenoi rano – kawałek dziewiczej przyrody.


Głębokie Trout: Lake Opis

Czeczeński jezioro Kezenoi Am jest jedną z najpiękniejszych. Ponadto, jest to największy alpejskie jezioro w Europie: jej długość z północy na południe jest około dwóch kilometrów, a od zachodu na wschód – 2,7! Obszar zaskakujące zbiornik osiągnie dwie kilometrów kwadratowych. Jest często określany jako głęboko – w niektórych miejscach głębokość 72 metrów. To ze względu na rozmiar jest znany jako Andyjskiej i morze. Nawiasem mówiąc, niektórzy nurkowie twierdzą, że głębokość jeziora jest rzeczywiście dużo więcej. Na przykład fiński nurek w 1989 spadła do 103 metrów. Są zdjęcia z profesjonalnych nurków, wykonane na głębokości około 90 metrów.

Kezenoi Am zaskakujące nie tylko swoim pięknem, ale również cool: nawet w lecie temperatura wody rzadko przekracza 18 stopni. Ale w zimie mróz staw zamarza do 80 centymetrów. Chodzi o to, że płynie do jeziora wiele rzek górskich, największa z nich – i to Kauhe Horsum, woda, w której lód.

1870 metrów nad poziomem morza

Na szczycie przełęczy Harami piersiach widoki na położony w rosyjskiej Republiki Czeczenii jeziora Kezenoi AM: na końcu szerokiej dolinie jest błękitny miskę. Nawiasem mówiąc, to ciało wody jest prawie tysiąc metrów wyżej niż góra jezioro Rizzę, przewyższa go i rozmiar. Kezenoi Am graniczy z góry i skały pokryte pięknymi lasami.

Historia jeziorze

Geolodzy twierdzą, że jezioro powstało około 650 lat temu. Powodem było trzęsienie ziemi, które spowodowało poważne osuwisko. Skały zablokowały koryta rzeki dwóch małych rzek – i Harsuma Kauhi. wypełniony one również miskę: Harsum – od strony północnej, a Kauha – na wschodzie. Obie rzeki płyną do jeziora pod ziemią. Jezioro pit charakteryzuje się stromymi zboczami i idealnie płaskie dno. Ponadto, na południowej stronie upadku naturalnej tamy utworzyło sto metr.

Spuścić powierzchnia jeziora nie ma, ale naukowcy sugerują obecność podziemnych kanalizacji. Najprawdopodobniej woda przechodzi przez okolicznych Kezenoi Am wapiennych skałach.

Kara za niegościnności lub niespełnionej miłości?

Wraz z pojawieniem połączonych jezior określonych w Kezenoi Am Czeczenii ciekawych legend. Jeden z nich powiedział Vainakh. Według legendy w tym miejscu poprzednio zajmowane wiosce Kezenoi. Miejscowi naruszone tradycje górach, szef wśród nich – gościnność. Raz w miejscowości zstąpił z nieba anioł. Przyjmując przebraniu żebraka, przeszedł prawie wszystkie domy – zarówno bogatych i biednych ludzi. Wszystko odmówiono mu składania, jedzenie, nawet nierówny nikt nie dał. Na końcu wsi stał samotnie w małym domu wdowy. Anioł poprosił go wpuścić do domu. Wdowa nie tylko obcy oferowane na noc, ale doprowadza go. W nagrodę za życzliwość gość przyznał, że nie był żebrakiem, a posłańcem Boga. Lecz anioł rzekł do kobiety, tej nieszczęśliwej chciwości i znieczulica ludzi żyjących tutaj, ale dlatego, że wdowa z dziećmi powinny opuścić wioskę.

Gdy kobieta wykonała wniosek, otworzyła ziemia, AUL właśnie poglochen! A na jego miejscu utworzyła jezioro, którego nazwę można przetłumaczyć jako brutalne.

Jest jeszcze inna wersja, jak tam jest jezioro Kezenoi jestem. Historia, legenda mówi, jest rezerwuarem łez piękna dziewczyna, opłakuje oddzielenie od ukochanej osoby.

Jest kosmiczny wyjaśnienie pojawienia Kezenoi-Ama. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie w tym miejscu spadł meteoryt. Podstawą tej hipotezy jest odcinek lewym zboczu jeziora: to jest jak gigantyczny nóż obcięty. Potwierdził tę wersję i wypalone głazy znajdują się wokół stawu.

Etnograficzne i archeologiczne wyprawy

Wiadomym jest, że wcześniej w tych miejscach żyli czeczeńską Taipei. Jest to sygnalizowane przez wynikach wypraw etnograficznych i archeologicznych. W pobliżu jeziora znaleziono Vainakh wieże (zarówno mieszkalnych i wojennych), wiele krypt i grobowców, sanktuariów. Tu znajdował się jeden z najstarszych meczetów w Czeczenii. Wokół jeziora Kezenoi Am znaleźć i stare wsie.

Nawiasem mówiąc, nieco powyżej miejscowości Staw jest Hoy ( „martwe miasto”). Dziś to miejsce jest niezamieszkane, tutaj zachowane petroglify z różnych epok. A kiedy coś bulgocze z życia – aż do dziś ruiny struktur bojowych, mieszkań, krętych uliczek.

Teraz opuszczony osada zaczęła się odradzać, bo chęć wrócić potomków imigrantów ze wsi. Już zbudowali meczet, budowa domów zaczęło.

Historia wojskowości

Oprócz pięknych legend, jezioro połączone i inne historie. Na przykład, wojsko. W różnych okresach, obszar otaczający zbiornik, kontrolowane przez różne frakcje bandytów i buntowników. Z tytułu Kezenoi Am nierozerwalnie powiązane nazwy Basajewa, Zelimkhan, Chattab …

Kiedy pierwsza kampania wojskowa – w 1994 roku – opuszczony pensjonat nad brzegiem jeziora unikalnej stała się ośrodkiem szkoleniowym dla Subversion, które zostały przeprowadzone przed wojskami rosyjskimi.

Nawiasem mówiąc, złe języki mówią, że w 2000 roku, Ramzan Kadyrow, który miał dotrzeć do jeziora Kezenoi Am, zwiedziliśmy niebezpieczne części drogi prowadzącej do niego przez republice Dagestanu.

Fauny i flory

Długa historia potwierdza jeziora ryb, który znajduje się w nim. Na przykład, Salmo Ezenami, którego wiek wynosi ponad dwa tysiące lat. Gatunek ten figuruje w Czerwonej Księdze, ponieważ nie występują w każdym zbiorniku wodnym na świecie! Mówią, że z pomocą pstrąga stary może przywrócić utraconą wizję, leczy migreny i stawów i łagodzi wiele innych dolegliwości. Mówi się, że jezioro Kezenoi-Am, można złapać pstrąga o wadze 8 kg!

Czyste powietrze jest obecność w tych miejscach biały motyl Apollo. Ta wspaniała kreacja – najjaśniejsza przedstawiciel żeglarstwa rodzinnego. Zamieszkuje ten motyl w górach iw dolinach, znajdujący się na wysokości około dwóch kilometrów nad poziomem morza. I tylko wtedy, gdy istnieją wapienna gleba.

Jezioro jest otoczone podgórskich łąkach, zboczach pokryte zaroślami xerophytic. Biolodzy tutaj stanowią ponad 20 gatunków rzadkich i zagrożonych roślin.

Jezioro Kezenoi Am: rekreacji, sportu i turystyki

Nawet w ZSRR nad jeziorem, w pobliżu granicy z Dagestanu, znajdującej Olympic Team baza wioślarstwie. To jest miejsce dla przyszłych mistrzów nie został wybrany przez przypadek: na jeziorze są praktycznie żadne fale. Kiedy zrobił konfliktów zbrojnych na terytorium Rzeczypospolitej, baza została całkowicie zniszczona. W 2015 roku Federacja wioślarstwie ogłosiła zamiar odnowić sesję treningową zespołu nad jeziorem. Jednocześnie nad jeziorem Kezenoi Am otworzył tytułowego klaster turystyczny-rekreacyjny. kompleks sportowy projekt został opracowany: hotel i domki, stacja łodzi, molo, winda, kompleksy rozrywkowe.

Zimą łyżwiarzy staw przyjść: jeździć na gładkim lodzie trwałego – przyjemność. Latem jezioro – raj dla wędkarzy. Pstrąga i karpia o wadze kilku kilogramów zachwyci miłośników wędkowania. Ponadto tutaj uwielbiają relaks nurków i wspinaczy. Oni podbić głębin jeziora i gór otaczających go. Lokalny powietrza pomaga leczyć astmę, i pozbyć się reakcji alergicznych. Oraz obecność dużej ilości zabytków kultury i historii i wspaniałe krajobrazy przyciągają turystów. Pragnąc, aby zobaczyć na własne oczy całe to piękno każdego roku przychodzi coraz więcej goście pochodzą z całego świata.

Oczywiście pojawia się pytanie: „Jak dostać się do jeziora Kezenoi jestem?” Droga do tego miejsca trudno nazwać wygodne – asfaltowej odcinek kończy się osad. Następnie trzeba jechać na polnej drodze. Do tej pory praktycznie nie ma infrastruktury turystycznej.