612 Shares 4529 views

Przedstawiciele pajęczaków, charakterystyka klasy (zdjęcie)

Klasa Arachnidae ma dziś ponad 35 tysięcy różnych gatunków. Żyją w środowisku niemal wszędzie. Wśród nich są całkowicie przedstawiciele pajęczaków, które są nieszkodliwe dla ludzi. Ale są też trujące, a nawet te, które pasożytują ludzkie ciało, jednocześnie równolegle przenosząc różne choroby zakaźne.

Ogólna charakterystyka klasy pajęczaków

Charakterystyczne cechy struktury pajęczaków związane są z ich adaptacją do życia na lądzie. Przedstawiciele klasy należą do stawonogów stawowych, mając osiem par kończyn.

Przedstawiciele pajęczaków mają tułów składający się z dwóch działów. Jednocześnie jego połączenie może być reprezentowane przez cienką przegrodę lub przez gęste wiązanie. Antena w przedstawicielach tej klasy nie ma.

W przedniej części ciała znajdują się takie kończyny, jak narządy ustne i chodzące nogi. Pająki oddechowe przy pomocy płuc i tchawicy. Organy widzenia są proste. Niektóre gatunki są całkowicie nieobecne.

Układ nerwowy reprezentują węzły nerwowe. Skóra jest twarda, trzywarstwowa. Jest mózg składający się z przodu iz tyłu. Organy układu krążenia są reprezentowane przez serce w postaci rurki i otwartego układu krążenia. Arachnicy należą do osobników samotnych.

Ekologia pajęczaków

Pierwsze owady, przyzwyczajone do życia na lądzie, stały się reprezentantami pajęczaków. Mogą prowadzić zarówno dzień, jak i nocy aktywny sposób istnienia.

Pancerniki klasy są dość obszerne, więc jeśli rozmawiamy o siedlisku, jego przedstawiciele znajdują się na terenie Rosji. Niektóre owady karmią się złapaniem zdobycz w swoich sieciach, inni po prostu atakują. "Łowcy" z tej klasy najczęściej jedzą owady, ale niektóre ugryzą ludzi i zwierzęta, powodując różne choroby. Niektórzy przedstawiciele wolą żyć na ciele ludzkim lub zwierzęcym, a inni wolą żyć wyłącznie na uprawianych roślinach.

Przegląd klas

Naukowcy-zoologowie warunkowo podzielić pajęczaki na kilka zamówień. Głównymi są odłamki pająków, skorpionów, roztocza, słony.

Złóż Skorpiony

Skorpion to nietypowy pająk, dlatego jest izolowany w odrębnej jednostce.

Arachnoidy przedstawiciele typu "scorpion" mają małe wymiary, nie większe niż 20 centymetrów. Jego ciało składa się z trzech dobrze określonych działów. Z przodu są dwa duże oczy i do pięciu par małej strony. Ogon skorpiona kończy się trucizną.

Ciało jest pokryte grubą i sztywną osłoną. Skorpion oddycha przy pomocy płuc. Z ich siedliskiem wybrali teren o ciepłym i gorącym klimacie. Skorpiony podzielone są na dwie podgatunki: żyjące w wilgotnym terenie iw suchych miejscach. Podejście do temperatury powietrza jest również niejasne: istnieją podgatunki preferujące ciepły klimat i wysoką temperaturę, ale niektóre doskonale tolerują zimno.

Życie skorpiony w ciemności dostać jedzenie, zwiększona aktywność jest inna w gorącym sezonie. Skorpion wykrywa swoją zdobycz, łapiąc wibracyjne ruchy potencjalnej ofiary.

Powielanie skorpionów

Jeśli mówimy o tym, które pajęczaki są żyworodne, to skorpiony, w większości, którzy hodują potomstwo. Są jednak układanie jaj. Wzrost embrionów zlokalizowanych w ciele żeńskim jest dość powolnym procesem, a ciąża może trwać dłużej niż rok.

Niemowlęta pojawiają się w świetle już w skorupkach, a po urodzeniu natychmiast ssą do ciała matki przy pomocy specjalnych suckerów. Po około 10 dniach brood odchodzi od matki i zaczyna istnieć osobno. Okres dojrzewania małych osób trwa około półtora roku.

Trujący ogon skorpiona jest organem ataku i obrony. To prawda, że ogon nie zawsze oszczędza właściciela przed drapieżnikami. Niektóre zwierzęta są w stanie uniknąć wstrząsów, a następnie drapieżnik staje się pożywieniem. Ale jeśli skorpion nadal stuł ofiarę, wiele małych bezkręgowców niemal natychmiast umiera z zastrzyku. Większe zwierzęta mogą żyć dzień lub dwa.

Dla osoby, agresja skorpiona nie kończy się śmiertelnym skutkiem, ale w medycynie nowoczesnej są przypadki bardzo poważne konsekwencje. W miejscu uszkodzenia jest obrzęk, który może być bardzo bolesny, a osoba staje się bardziej osłabiona i może wystąpić ataki tachykardii. Po paru dniach wszystko przechodzi, ale w niektórych przypadkach symptomatologia utrzymuje się przez dłuższy okres czasu.

Dzieci są bardziej wrażliwe na skutki trucizn skorpiona. Wśród małych dzieci odnotowano przypadki śmierci. W każdym razie, po ukąszeniu owadów, należy natychmiast szukać wykwalifikowanej pomocy ze strony instytucji medycznej.

Odłączenie Solpugi

Przypomnijmy, że rozważamy klasy Arachnids. Przedstawiciele tego oddziału są szeroko rozpowszechnione w krajach o ciepłym klimacie. Na przykład bardzo często można je znaleźć na terenie Krymu.

Scorpions wyróżnia się dużym oderwaniem pnia. Jednocześnie solidne szczęki osolonego świń pełnią funkcję łapania i zabijania ofiary.

Saltpaki nie mają Ŝadnych gruczołów. Atakując człowieka, słonie uszkadzają skórę ostrymi szczękami. Często infekcja występuje jednocześnie z gryzakiem. Konsekwencje to: zapalenie skóry w miejscu urazu, wraz z bólem.

Było to charakterystyczne dla pajęczaków, kolejności solpugi, a teraz rozważyć następny oddział.

Pająki

Jest to najbardziej liczny odłam, liczący ponad 20 tysięcy gatunków.

Przedstawiciele różnych gatunków różnią się od siebie jedynie w formie wstęgi. Pająki zwykłe, które można znaleźć w niemal każdym domu, splotają wstęgę, ukształtowaną jak lejek. Zatrucia przedstawiciele klasy tworzą sieć w postaci rzadkiej chatki.

Niektóre pająki w ogóle nie splotają pajęczyn, ale leżą w oczekiwaniu na ich zdobycz, siedząc na kwiatach. Barwienie owadów w tym przypadku jest dostosowane do cienia rośliny.

Także w naturze są pająki, które zdobyczą zdobycz, po prostu skaczą na nią. Jest jeszcze jedna specjalna kategoria pająków. Nigdy nie przebywają w jednym miejscu, ale ciągle poruszają się w poszukiwaniu łupu. Są nazywane pająkami wilczy. Ale są łowcy, którzy atakują z zasadzki, w szczególności tarantula.

Struktura pająka

Ciało składa się z dwóch sekcji połączonych przegrodą. W przedniej części tułowia są oczy, pod nimi są stałe szczęki, wewnątrz których znajduje się specjalny kanał. To przez niego trucizna wchodzi w ciało owada z gruczołów.

Organami zmysłów są macki. Ciało pająka jest pokryte lekką, ale twardą okrywą, która, jak rośnie, jest wyrzucana przez pająk, a następnie zastąpiona przez drugą.

Na brzuchu są małe wzrostu gruczołowe, które wytwarzają wstęgę. Początkowo nici są cieczowe, ale szybko stają się stałe.

System trawienny pająka jest dość niezwykły. Złapając ofiarę, wtrąca w nią truciznę, która z początku zabija. Wtedy sok żołądkowy wchodzi do ciała ofiary, całkowicie rozpuszczając owady złowionego owada. Później pająk po prostu ssie otrzymaną ciecz, pozostawiając tylko powłokę.

Oddychanie wykonywane jest za pomocą płuc i tchawicy usytuowanej z przodu iz tyłu brzucha.

Układ krążeniowy, podobnie jak we wszystkich reprezentantach pajęczaków, składa się z rurki serca i nie zamkniętego obiegu krwi. Układ nerwowy pająka jest reprezentowany przez nerwowe węzły.

Pająki rozmnażają się metodą nawożenia wewnętrznego. Samice układają jaja. Później pojawiają się małe pająki.

Squad of Ticks

Oddział składa się z małych i mikroskopijnych pancerników z niepodzielonym ciałem. Wszystkie roztocza mają dwanaście kończyn. Pasują do przedstawicieli pajęczaków, zarówno stałych, jak i płynnych. Wszystko zależy od gatunku.

Układ pokarmowy kleszczy jest rozgałęziony. Istnieją również narządy układu wydalniczego. Układ nerwowy jest reprezentowany przez łańcuch neuronowy i mózg.

Kleszcze rozmnażają się przez układanie jaj. Przedstawiciele klasy są heteroseksualni. Ich długość życia sięga pół roku, nie więcej. Ale są też prawdziwe długie wątroby.

Dajcie roztocza, jak pająki, wszędzie: w domach, ogrodach, polach. Niektórzy przedstawiciele mogą powodować znaczną szkodę, uszkadzając rośliny i zboże. Często jest to roztocza, które niosą chorobę.

Charakterystyka niektórych przedstawicieli klasy Arachnids

Pająki niektórych gatunków nie używają sieci podczas polowania. Wśród nich jest spider-sidearm. Łowca czeka na zdobycz, ukrywając się na płatku kwiatowym. Zielonawo-żółta barwa powłoki niemal dokładnie powtarza kolor sepałów, pomagając pająkowi ukryć się. Nie jest w stanie zauważyć nawet pszczół. Pająk atakuje ofiarę w czasie, gdy owad opuszcza głowę w pręciki.

Oto inna cecha pajęczaków (roztocza). Rozważmy kleszcz tajga. Wybrano dalekowschodnie swoje siedlisko, ale występuje także w europejskiej części kraju.

Rozmiar mężczyzny wynosi około 2 mm, podczas gdy samice są prawie dwukrotnie większe. Larwa aktywnie pasożytuje na małych zwierzętach, ale w miarę wzrostu i zmiany "mistrza". Kleszcz przenosi się już do zające lub wiewiórki. Osoby odpowiednio rozwinięte i silne wybierają ofiarę bydła.

Urządzenie doustne, a także wszystkich przedstawicieli klasy, osiada przed bagażnikiem i jest prezentowane przez trąbkę i silne ostre zęby. Z ich pomocą naciąg jest trzymany na ciele ofiary aż do całkowitego nasycenia.

Był to krótki opis niektórych przedstawicieli klasowych pajęczaków.

Mamy nadzieję, że informacje będą przydatne.