898 Shares 1544 views

Sterylizacja kotów: sposoby prowadzenia

Wielu właścicieli zwierząt spotyka się z pytaniem, czy sterylizacja kotów jest konieczna. Jeśli zwierzę sadzi się z powodu miłości do tych wdzięcznych i słodkich stworzeń, to powinieneś zdecydować, czy potrzebujesz potomstwa. Jeśli nie ma kociaków, zwierzę powinno być chronione przed niechcianą ciążą.


Niektórzy hodowcy rozważają stosowanie specjalnych tabletek, które są środkami antykoncepcyjnymi, najlepszą metodą wykluczania ciąży. Jednak nie każdy wie o ryzyku związanym z ich regularnym stosowaniem. Leki te powodują zakłócenia równowagi hormonalnej organizmu kotów, w wyniku czego zwierzę rozwija patologię narządów rozrodczych.

Jeśli nie ma kociaków, zwierzę zachowuje się niespokojnie podczas wymiotów, a niebezpieczeństwo stosowania antykoncepcji jest znane, najlepszym rozwiązaniem będzie sterylizacja kotów.

Określenie to oznacza sztuczne przerywanie funkcji zwielokrotniania zwierząt. Istnieje kilka metod sterylizacji: ovariohysterectomy, owariektomii, ligacji jajowodów.

Kot najbardziej łatwo toleruje ostatnią metodę. Sterylizacja kotów w tym przypadku jest wykonywana przez lekarza weterynarii, który wykonuje nacięcie z boku ciała zwierzęcia i wiąże się z jajowodami. Jednakże, po tej interwencji, zwierzę doświadcza długotrwałego nagrzania i powikłania często występują.

Sterylizacja kotów przez wycięcie jajników polega na usunięciu jajników – gruczołów płciowych. Jednak po takiej operacji w przyszłości zwierzę może rozwinąć choroby macicy.

Wielu lekarzy weterynarii uważa, że najlepszą metodą jest ovariohysterectomy, ta sterylizacja kotów ma minimalne konsekwencje dla zdrowia zwierząt. Podczas operacji macica i jajniki są jednocześnie usuwane ze zwierzęcia. W terminologii medycznej procedura ta nazywana jest kastracją. Ta metoda zapobiegania niechcianej ciąży u zwierzęcia jest bardzo powszechna nie tylko w Rosji, ale także w innych krajach.

Mówiąc o problemie "Sterylizacja kotów: za i przeciw", należy powiedzieć o pozytywnych aspektach tej operacji. Po udanej interwencji kot zapomina o przeciekach, które się zatrzymują, a tym samym zagrożenie torbieli jajników, guzów piersi, fałszywej ciąży, choroby macicy znika.

Stan emocjonalny zwierzęcia ze względu na brak młodych nie jest zakłócony, ponieważ fizjologicznie kot nie potrzebuje kociąt. Ponieważ zwierzęta mają agresywny charakter, po operacji stają się bardziej spokojne. Czasami sterylizacja kotów jest po prostu konieczna, aby zapewnić bezpieczeństwo innych i gospodarzy. Z etycznego punktu widzenia skuteczność sterylizacji jest jeszcze bardziej humanitarna niż niszczenie nowonarodzonych kociąt lub uzupełnienie liczby bezdomnych zwierząt.

Najlepszym czasem do wykonania operacji jest czas, w którym kot obrócił się 7-8 miesięcy. Ovariohysterectomy wykonuje się zarówno w wyspecjalizowanych klinikach dla zwierząt, jak iw domu.