340 Shares 5279 views

Kostium "Gorka". Opinia prywatna

Strój "Gorka" niedawno aktywnie reklamowany i omawiany w internecie. Mając osobiste doświadczenie wielodzietnych kampanii górskich i służby w armii, uznałem, że podzielam moje zdanie na ten temat w nadziei, że ktoś okaże się przydatny.

Po pierwsze, musisz ustalić, w jakim kolorze jest "Gorka". Nazwa to slang, a pierwotnie była to kolekcja polowych ubrań USSR Armed Forces. Został opracowany pod koniec lat siedemdziesiątych, powszechnie stosowany w Afganistanie, a przypadkowo stał się bardzo popularny wśród sowieckich turystów, myśliwych i rybaków. Prototyp tego stroju uważany jest za kształt niemieckich górskich strzelców drugiej wojny światowej.

Obecnie, na fali zainteresowania retro i ogólnie ubiorów w stylu wojskowym, wiele rosyjskich i ukraińskich firm produkuje różne zestawy odzieżowe pod głośnymi nazwami, na przykład "Gorka-kamuflaż" itd. Wspólne dla tych strojów jest "Gorka" tylko imię, a nawet to, że są wykonane z tkaniny bawełnianej.

Czy te nowoczesne garnitury są dobre? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz wiedzieć dokładnie, na co w rzeczywistości ten formularz jest potrzebny. Początkowo, jak już wspomniano, garnecka garnecka była przeznaczona do wykorzystania na terenach górskich, stąd jego imię musi koniecznie mieć takie cechy: być zarówno lekkim, jak i silnym, a nie hamować ruchów, nie dmuchać przez wiatr, aby wytrzymać deszczowy deszcz, Szybko wyschnij, "oddychaj".

Dlaczego tak długa lista, a nawet obowiązkowa? Tak, ponieważ góry są szczególnymi warunkami, jak śpiewał Vysotsky: "Tu nie masz zwykłego …". W górach, nawet niskich, temperatura powietrza i pogoda mogą się znacznie zmienić w ciągu jednego dnia. Długie przejścia bez możliwości schowania i wysuszenia odzieży szybko opadają zarówno fizycznie, jak i moralnie. W takich warunkach zachowanie ciepła i minimalny komfort ubrań mają kluczowe znaczenie dla sukcesu wędrówki, zdrowia i często dla przetrwania.

Co nam oferują nowocześni producenci stroju "Camouflage-Hill"? Jeśli chodzi o cięcie, istnieje wiele opcji, z których wszystkie chronią się w pewnym stopniu od wiatru i są całkiem wygodne. Jednak model z zapięciem na przyciskach, nawet z dodatkowym zaworem, nie oszczędza cię od silnego wiatru. Kurtka z pewnością zostanie wydmuchiwana w tym miejscu, nawet jeśli nie jest śmiertelna, ale weź moje słowo, będzie to bardzo nieprzyjemne.

Wszyscy nowoczesni producenci wykonują stroje "Gorka" z gęstych tkanin bawełnianych, które mają długą historię i zasłużoną sławę. Zanim jednak nie został wymieniony, był to jedyny możliwy wariant, łączący taniość, wytrzymałość i wysokie wskaźniki oporu wiatru i wilgoci. Z tego wszystkiego nie jest całkowicie pozbawiony poważnych uchybień. Tak więc plandeka nie zasłania się przez długi czas w deszczu, ale wszystko w górach jest nasycone wilgocią (nawet skórą butów), a poza tym, ze względu na stały wzrost, osoba poty się spoczywa, a ubrania są mokre nie tylko z zewnątrz, ale również od środka. Nie pomaga nawet bardzo nowoczesnych materiałów takich jak Gore-tex. Możesz mieć pewność, że po zmianie światła dziennego wszystkie ubrania będą mokre. I tutaj jest bardzo ważne, aby szybko wyschło, czego nie można powiedzieć o bawełnie. Ponadto wilgotna tkanina bawełniana nie tylko ogrzewa, ale wręcz przeciwnie, usuwa ciepło z organizmu (w przypadku silnego wiatru jest to katastrofa) i jest znacznie trudniej do tego samego. Okazuje się, że garnitur górski wykonany z tkanin bawełnianych nie jest tak dobry, zwłaszcza, że nowoczesne tkaniny syntetyczne mają wiele zalet i nie były "pływające" przez długi czas, jak to było na początku ich stosowania. A co najważniejsze, syntetyka wysycha bezpośrednio na ciele i nadal się rozgrzewają pomimo wody między jej nici.

Jeśli dostawa odzieży z tkanin bawełnianych dla wojska jest podyktowana oszczędnościami, to dlaczego nowocześni producenci kostiumów do użytku ogólnego nadal używają tarps, trudno jest zrozumieć. Choć wszystko, co powiedziałem, dotyczy konkretnych warunków górskich i nie jest tak ważne w kampanii na grzyby, gdy idę do natury lub gra w airsoftie. Tutaj garnitur "Gorka" prawdopodobnie będzie na miejscu, ponieważ w tych przypadkach najważniejsze jest, aby to cieszyć.