810 Shares 4433 views

Organoidy komórkowe i ich funkcje: różnorodność, funkcje i właściwości

Komórka jest jednostką życia na naszej planecie, nie ma życia poza komórką. Dlatego wszystkie cechy aktywności życiowej organizmów są określane w oparciu o cechy komórek, które determinują organiomy komórki i ich funkcje.

Spośród wielu właściwości komórki najważniejsze to: ściśle określona struktura, zdolność do metabolizmu – produkcja metabolizmu i energii, zdolność do reagowania na bodźce zewnętrzne: przedmioty i zjawiska. Ponadto funkcje organelli komórki determinują takie właściwości, jak zdolność do wzrostu i rozwoju oraz regeneracja i regeneracja.

Tak jak organizm zwierzęcy lub roślinny składa się z oddzielnych narządów i ich systemów, komórka składa się z organów. Biorąc pod uwagę organelle komórki i ich funkcje, ważne jest, aby zwrócić uwagę na zewnętrzną strukturę komórki. Na zewnątrz "jednostka życia" jest pokryta membraną, która służy jako bariera ograniczająca, oddzielająca środowisko zewnętrzne od wewnętrznej zawartości komórki. W tym przypadku membrana spełnia funkcje ochronne i demarkujące, a także pobiera bodźce środowiskowe (funkcja receptora) i prowadzi transport substancji.

Organy komórkowe, ich struktura i funkcje

Istnienie komórki i jej składników byłoby niemożliwe, gdyby nie było wypełnione specjalnym płynem – cytoplazmą. Jest to cytoplazma, która powoduje transport substancji w komórce, takich jak krew i limf w naszym ciele. W tym przypadku cytoplazma wywołuje interakcje międzykomórkowe z powodu różnych rodzajów procesów, rzęs, villi. Niektóre z tych procesów (na przykład wargi lub rzęs) mogą pełnić funkcję motoryczną, a inne przerosty komórki nie są zdolne do poruszania się.

Mitochondria jest jednym z najważniejszych organelli komórki, która uczestniczy w procesach oddechowych "jednostek życia" i przekształca różne formy energii w dostępną dla danego gatunku. W rzeczywistości mitochondria są podstawą energetyczną komórki, a zatem ilość tych organów zależy od funkcji wykonywanych przez komórkę, a tym samym od jej zapotrzebowania na energię. Warto zauważyć, że mitochondria zawierają swój własny łańcuch DNA, w którym do stężenia 2% DNA samej komórki.

Innym organoidem zaangażowanym w proces metabolizmu jest rybosom. To ten element komórkowy produkuje syntezę białka. Należy zauważyć, że białka są obecne we wszystkich komórkach ludzkiego ciała, z wyjątkiem erytrocytów. Rybosomy swobodnie zlokalizowane w cytoplazmie, a proces syntezy białek jest związany z zjawiskiem transkrypcji – kopiowaniem informacji zapisywanych w DNA.

Organelli komórkowe i ich funkcje nie miałyby sensu w naturze, gdyby w komórce nie było jądra. Ten organelle jest godny uwagi, ponieważ zawiera bardzo ważną substancję – chromatynę, która jest podstawą do tworzenia chromosomów. To są chromosomy, które przekazują dziedziczną informację o komórce podczas reprodukcji. Dlatego chromatyna jest tworzona przez DNA i niewielką ilość RNA. Ponadto jądro obejmuje jądro – organizm, w którym synteza nowych rybosomów. Wielkość jądra różni się w zależności od intensywności syntezy białka w komórce.

Podsumowując, zauważamy, że biorąc pod uwagę organelli komórki i ich funkcje, bardzo trudno jest zidentyfikować dowolny "organ jednostki życia", który mógłby zostać wyznaczony jako główny. Warunkowo, taka organoida jest wybierana przez jądro, podobnie jak u ludzi uważa się, że serce jest głównym organem. W rzeczywistości wszystkie organizmy wspierają różnorodne procesy chemiczne, fizyczne i biologiczne, dzięki czemu komórka pełni kompleks różnych funkcji, które są zjednoczone pod ogólną koncepcją życia.