413 Shares 7619 views

Największa fala na świecie, jest jeszcze przed nami

W grudniu 2004, zdjęcie z największych fal na świecie podróżował po wszystkie edycje świata. 26 grudnia, było trzęsienie ziemi w Azji, co doprowadziło do fali tsunami zginęło ponad 235.000 ludzi. Media opublikowała zdjęcia zniszczeniem, zapewniając czytelników i widzów , że wielka fala nigdy nie było na świecie. Ale dziennikarze zło … Rzeczywiście, niszcząca siła tsunami w 2004 roku jest jednym z najbardziej zabójcze. Ale tu jest wartość (wysokość) fali jest dość skromny: jest nieznacznie wyższy niż 15 metrów. Historia ma wyższe fale, o których możemy powiedzieć: „Tak, to jest – największa fala w świecie”

fale Mistrzów

  • W 1792 roku Japonia doświadczyła kolejny koszmar. Trzęsienie ziemi o 6,4 punktów wywołał upadek większości górach Unzen. Rasa, która wpadła do morza, a trzęsienie ziemi doprowadziło do powstania fal w odległości 100 metrów. To całkowicie wymazane wioskę, położony blisko do góry.
  • 18 maja 1980 największa fala w świecie (jak się wydawało) przetoczyły jeziora Spirit Lake. To hit tonę stopionego lawy, która weszła w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło jeziora z wulkanu. Nastąpił wybuch. Jego moc można porównać do wybuchu 20 milionów ton trotylu. Fala, która powstała w wyniku eksplozji osiągnęło 250 metrów. Ludzie myśleli, że ściana zbliżał się zawrotną prędkość liści wody za chmurę. Ale to, jak się okazało, nie największa fala w świecie.
  • Do uchwytu data rekordu jest falą, która zniszczyła Gulf Lituya Bay na Alasce. Wystąpiła także w wyniku trzęsienia ziemi (8 punktów). To spowodowało ogromne osuwisko: jeziora, umieszczonego między skałami, z zawalonym kilometr wysokości 300 milionów metrów sześciennych zamarzniętej gleby, skały, ogromne kawałki lodu .. Tutaj następnie tworzą największą falę w świecie: jego wysokość wynosiła 524 metrów, a prędkość – 160 km. Ona wyrównane kosa La Gauss wyciągnął wszystko po drodze drzewa, zniszczył kilka łodzi rybackich.

Gdzie największe fale

Naukowcy uważają, że najwyższe fale nie są spowodowane przez trzęsienie ziemi (bo te tsunami powstają częściej), a zawalenia ziemi. Dlatego wysokie fale są najczęściej:

  • Na Hawajach. Sejsmolodzy i oceanografowie obawiają się, że fala może wystąpić tutaj, przekraczając wysokość 1 km. Będzie to najwyższa fala na świecie? To nie jest jasne.
  • W Kanadzie. Jeżeli morze schodzić góra Breckenridge, uformowany fala może zmyć kilka nadmorskich.
  • Na Wyspach Kanaryjskich. Wulkaniczny Cumbre Vieja Chain podczas trzęsienia ziemi może zapaść do morza. Wrzącej lawy, jak to było w Spirit Lake, raz w wodzie, będzie ona eksplodować. Na fali trafi na zachód, której wysokość będzie znacznie więcej niż kilometr wysokości.
  • Podobna fala może być utworzona na Wyspach Zielonego Przylądka.

… i inne zabójcze fale

Niebezpieczne nie tylko gigantyczna fala. Są bardziej straszny rodzaj: pojedynczą falę zabójcy. Oni przychodzą znikąd, ich wysokość rzadko przekracza 15 metrów. Ale oni wywierać nacisk na wszystkich napotkanych obiektów, więcej niż 100 ton na centymetr ( „rozbijać” Zwyczajne fal o mocy 12 ton). Fale te są praktycznie nieznane. Wiadomo tylko, że platformy wiertnicze oraz statki miażdży jak kartce papieru.