894 Shares 5540 views

Jak żyć z alkoholem?

Jak żyć z alkoholem? Od czasu wynalezienia alkoholu miliony kobiet zadało to sobie pytanie, ale często pozostało bez odpowiedzi. I czy można nazwać życiem niewystarczającą osobą w firmie, która ma tylko jedną potrzebę – odurzenie? W psychologii jest pojęcie "współodpowiedzialność" – to osoba, która mieszka z alkoholem, który uważa go za blisko, nawiązuje do niego z miłością i stara się zrozumieć. Współzależna żona może zawsze wytłumaczyć sobie kolejny zagul swojego męża: zmęczony, ciężki dzień, kłopot w pracy, czy odwrotnie, wakacje, radość …


Bez podejrzeń, takie osoby nie działają przeciw chorobie, ale na jej temat. Ich szczere pragnienie, aby zbawić się od cierpienia i pomóc mu podjąć ścieżkę prawdy, tylko pogłębia problem. Dlaczego uzależnieni ludzie porzucają swoje predyspozycje, dyskomfort, zmieniające się nawyki, czy zawsze ktoś jest w pobliżu, kto wybaczy, zrozumie i rozwiązuje wszystkie problemy?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak żyć z alkoholem, musisz zrozumieć, czy chcesz w ogóle mieszkać z nim. Jeśli rodzina ma dzieci, które cierpią z powodu zachowania ojca, być może najlepszym rozwiązaniem będzie rozstanie z takim mężczyzną. W każdym przypadku każda sytuacja jest indywidualna, a tylko jej uczestnicy podejmują decyzję – być razem lub oddzielnie. Jeśli razem, to są pewne kroki, które mogą pomóc zmienić stan rzeczy.

Krok 1 : zrezygnuj z współzależności. Musisz zrozumieć, że twoja troska i przebaczenie nie pomaga nikomu. Oczywiście czasami miło jest być ofiarą, mówiąc o "krzyżu", którą nosisz w życiu, ale jeśli ta rola była naprawdę twoja, nie pojawiłaby się kwestia, jak żyć z mężem alkoholikiem – żyliby tak, jak są.

Krok 2 : Znajdź źródło wsparcia poza rodziną. Musisz mieć pewnego rodzaju przyczółek (przyjaciele, krewni), których wsparcie pomoże przełamać trudności z walką z partnerem alkoholizmu. Najcenniejszą będzie pomoc ludziom, którzy mają swoje własne doświadczenia w przezwyciężaniu tego problemu. Jeśli jest taka możliwość, bądź jak sesje grupowe dla osób uzależnionych.

Krok 3 : Ustaw warunki partnera. Jeśli naprawdę zdecydowałeś się zmienić swoje życie, nie masz co czekać, musisz zacząć od razu. Powiedz mężowi, że jeśli potrzebuje rodziny, powinien natychmiast rozpocząć leczenie, ponieważ nie zamierzasz mieszkać z alkoholem. Jeśli dana osoba nie szuka pomocy lub samemu nie chce alkoholizmu, to jego zagrożenie powinno zostać spełnione – po prostu odejdź.

Krok 4 : zastanów się nad opcjami. Razem z mężem przygotuj kilka opcji do działania – gdzie możesz iść i kogo zwrócić się o pomoc.

Krok 5 : odrzucić ciężar nadmiaru odpowiedzialności. Nie możesz żyć dla innej osoby w życiu. Tylko on decyduje, co wybrać: rodzina lub alkohol. I nikt nie może wpływać na ten wybór. Jeśli mężczyzna wybrał drugą – twoją winę w tym.

Krok 6 : Zrozum się. Jeśli byłeś w takim związku, to z jakiegoś powodu potrzebujesz ich. Świadomie lub nieświadomie, czerpiesz z nich jakieś korzyści. Być może małżeństwo z słabą, zależną od siebie osobą, pozwala poczuć się silniejszym, bardziej udanym, szlachetnym. Jeśli to prawda, rozważyć, jak można osiągnąć te same uczucia i podnieść swój poczucie własnej wartości. Być może warto zmienić pracę lub uczyć się czegoś nowego?

Jak radzić sobie z alkoholem? Po pierwsze, zrozum, że walka nie powinna mieć miejsca z osobą, ale z chorobą. Główny myśliwiec w tym powinien być bardzo zależny. Stań na uboczu swej ukochani, która postanowiła zmienić własne życie, popierać tę decyzję w nim, nie dać mu się odwrócić i dać luźne, a następnie pytanie, jak żyć z alkoholem nigdy nie wzrośnie w rodzinie ponownie.