882 Shares 5664 views

Czy bezpiecznik jest? Zasada działania bezpieczników

Elektronika w samochodzie jest odpowiedzialna za wiele systemów i podsystemów. Oświetlenie, dźwięk, chłodzenie, tak, nawet nie uruchamia się silnika, gdy gaśnie prąd. Niestety, wielu kierowców "pływa" w tym obszarze i nie zawsze potrafi poradzić sobie z awariami obwodów elektrycznych, pomimo faktu, że często problemy są związane tylko z zapalonym bezpiecznikiem. Jest to mechanizm ochronny, który często przychodzi w ruinę i dezorientuje kierowców. W poniższym dokumencie omówimy bardziej szczegółowo, jaki jest bezpiecznik, jak to działa i jak zastąpić w razie awarii jednego z nich.


Co to jest bezpiecznik?

Bezpiecznik jest specjalnym urządzeniem przełączającym, którego zadaniem jest odłączenie obwodu zabezpieczonego przez jego otwarcie lub niszczenie (wypalanie) wstępnie rozmieszczonych części przewodzących, gdy przepływa przez nich zbyt duży prąd. Mówiąc ogólnie, bezpiecznik jest mechanizmem ochronnym, który sam ulegnie zniszczeniu w przypadku zagrożenia dla całej elektroniki (w samochodzie lub sprzęcie elektrycznym). Niby poświęcenie, jeśli myślisz metaforycznie.

Jak działa bezpiecznik?

W samochodowych bezpiecznikach stosowane są i są dobierane zgodnie z nominalnym dopuszczalnym obciążeniem. W przypadku awaryjnego, gdy napięcie wzrasta, złącze bezpiecznika topikowego zgaśnie i otwiera obwód elektryczny.

Proces samodestrukcji zaczyna się, gdy:

  • Zwarcie – występuje jeśli izolacja części przewodzących lub nieprawidłowe podłączenie urządzeń została złamana. Problem napotkanych kabli izolacyjnych w samochodzie jest najczęściej jedną z najczęstszych przyczyn wybuchów bezpieczników.
  • Niezgodności mocy urządzenia konsumenckiego i nominalnego natężenia prądu dopuszczalnego dla danego obwodu elektrycznego. Problem ten stoją przed tymi, którzy zdecydowali się zainstalować w samochodzie dodatkowy sprzęt elektryczny (oświetlenie, radio i inne podobne). Taki silny odbiornik energii zasilany jest przez podstawowe okablowanie, które nie jest zaprojektowane tak, aby była wysoka. Z powodu nadmiernej pojemności prądu, przewody są bezpieczone i prowadzą do zwarcia, co powoduje, że bezpieczniki są nieprawidłowe.

Próg bezpieczników

Z powyższego wynika, że bezpiecznik w samochodzie jest zniszczony w przypadku przekroczenia nominalnej wartości energii elektrycznej. Bezpiecznik bezpiecznika przegrzewa się i gaśnie.

Prąd znamionowy bezpiecznika oblicza się według wzoru: Inom = Pmax / U.

  • Inom jest prądem nominalnym mierzonym w amperach;
  • Pmax jest maksymalnym możliwym obciążeniem, które może obsługiwać dane urządzenie. Moc jest wskazywana na przyrządach i jest mierzona w watach;
  • U to poziom napięcia sieci. Ten wskaźnik mierzy się w woltach. Poziom napięcia w sieci pojazdu wynosi 12 V.

Typy bezpieczników

Bezpieczniki są klasyfikowane według mocy znamionowej, a także wielkości bezpieczników.

Według wielkości, bezpieczniki są podzielone na:

  • Micro – najbardziej kompaktowy.
  • Mini – trochę więcej (16 milimetrów).
  • Normą jest zwykły rozmiar (19 milimetrów).
  • Maxi jest największym (34 milimetrów).

Co ważniejsze jest oddzielenie w zależności od siły prądu. Dla wygody, wszystkie są oznaczone pewnymi kolorami, ale nie warto skupiać się na kolorze, ponieważ w bezpieczniku samochodów VAZ są oznaczone kolorami różnymi od kolorowych samochodów obcych, ponieważ w tej dziedzinie nie ma standardów.

Miejsce bezpiecznika

Pierwszą rzeczą, z jaką musi zmierzyć się kierowca podczas próby sprawdzenia stanu bezpieczników lub wymiany ich jest poszukiwanie bloku bezpieczeństwa. Rzecz jest, aby dowiedzieć się, gdzie bezpiecznik jest zlokalizowany, zadanie nie jest trywialne. W różnych modelach samochodów skrzynia bezpieczników znajduje się w różnych częściach kabiny lub nawet pod maską. Czasami liczba bezpieczników znacznie wzrasta, a producent samochodów stawia kilka bloków w różnych częściach maszyny. Z powodu tego zaburzenia nie można po prostu sugerować uniwersalnego schematu lub instrukcji w celu znalezienia bloku bezpieczeństwa. Na przykład w produkcji krajowej bezpieczników znajduje się pod maską (klasyczna wersja miejsca dla "Lady"). W obcych pojazdach sytuacja jest bardziej skomplikowana. Bezpieczniki w Toyota Corolla znajdują się po prawej stronie kierownicy na desce rozdzielczej. Wydaje się, że producenci jednego kraju powinni być podobni w wyborze lokalizacji elementów, ale w rzeczywistości wszystko jest inne. Bezpieczniki w Nissan Almera są umieszczone z lewej strony kierownicy w małej kieszeni.

Test bezpieczników

Bezpiecznik jest przede wszystkim bezpieczeństwem. Dlatego konieczne jest utrzymanie ich w dobrym stanie. Jeśli element elektroniki w samochodzie nie powiódł się, konieczne jest sprawdzenie pojemności roboczej detalu. Jak to możliwe? Wielu kierowców po prostu uzyskuje dostęp do bloku bezpieczeństwa i z kolei wyjmuje bezpieczniki w celu wizualnej oceny ich stanu. Właściciele samochodów po prostu patrzą, czy złącze w bezpieczniku jest uszkodzone. Oczywiście, ta metoda działa, ale jest typowa dla dilettantes, a poza tym nie zawsze jest niezawodna, ponieważ zworka może pozostać cały nawet wtedy, gdy bezpiecznik wypalony. Aby sprawdzić stan części, lepiej umieścić obwód, który przestał działać (może to być dowolna elektronika, czy to światło, piec lub system stereo), a następnie użyj multimetru do sprawdzenia poziomu napięcia w bezpieczniku odpowiedzialnym za ten obwód. Taki test potrwa znacznie krócej i daje dokładny wynik.

Wymiana bezpieczników

Jeśli bezpiecznik nie działa, należy go natychmiast wymienić. Najpierw znajdujemy skrzynkę bezpieczników (jeśli urządzenie znajduje się pod maską, należy najpierw odłączyć akumulator). Zdejmij śruby z pokrywy bloku zabezpieczającego. Użyj 10-klucz do odkręcania nakrętki, która trzyma zacisk przewodami. Wykonuje się je w celu ich przemieszczenia (bliski dostęp do bezpieczników). Ponadto, dla większego komfortu, można zdemontować panel za pomocą bezpieczników, ale nie jest to konieczne. Następnie po prostu usuwamy nieprzemysłowy bezpiecznik i umieścimy w swoim miejscu nowy (oczywiście odpowiedni rozmiar i wartość nominalna).

Wybór i sprawdzenie bezpiecznika

Wybierając bezpiecznik, którego potrzebujesz, musisz pamiętać o kilku warunkach. Wybierając nową część, należy stosować się do sprawdzonych producentów odpowiedzialnych za jakość swoich produktów. Wskazane jest konsultowanie się z innymi kierowcami, którzy mają identyczne auto i obciążenia obwodu elektrycznego. Jest to bardzo ważne, ponieważ większość bezpieczników jest produkowanych w Chinach, gdzie nikt nie kontroluje tego procesu. Ze względu na złe produkty wysokiej jakości, można nie tylko zniszczyć elektronikę, ale cały samochód. Zdarzyły się przypadki, w których blokował się blok z bezpiecznikami, ale same bezpieczniki pozostały nienaruszone.

Aby sprawdzić jakość części, konieczne jest prowokowanie zwarcia na zewnątrz samochodu, a jeśli bezpiecznik wypalony, oznacza to jego jakość i można zabrać całą ilość, aby wymienić uszkodzone w samochodzie.

Aby utworzyć sztuczny zwarcie, należy przymocować do końcówek bezpiecznika na drucie, a następnie jeden z nich należy podłączyć do plusa, a drugi do minus i założyć prąd o napięciu wyższym niż nominalny.

Montaż dodatkowego wyposażenia

Jeśli planujesz zainstalować dodatkowy sprzęt w samochodzie, musisz sprawdzić, czy normalne okablowanie samochodu wytrzyma takie obciążenie. Jeśli nie, w przypadku nowego urządzenia konieczne będzie oddzielne okablowanie, a prąd znamionowy bezpiecznika musi być półtora razy większy od znamionowego prądu w obwodzie. Aby obliczyć obciążenie, można użyć prawa Ohma i specjalnych tabel.