314 Shares 2910 views

Kto i dlaczego interpunkcja jest potrzebna

Wielu ludzi szczerze nie rozumie, dlaczego potrzebna jest interpunkcja. Szczególnie dotyczy to młodszego pokolenia, który "skanduje" w sieciach społecznościowych przekazuje znajomym, nie myśląc nawet o tym, że to lub to wyrażenie można postrzegać na dwa sposoby, jeśli nie we właściwy sposób umieściłby przecinków elementarnych. Oto jak możesz zrozumieć na przykład to zdanie: "Masha siedziała na ławce, która stała pod drzewem i czekała na przyjaciela"? Jeśli nadal można przypuszczać, że ławka znajduje się pod drzewem, mimo że przecinek po słowie "sklep" jest wciąż potrzebny, to pytanie o to, kto czekał na dziewczynę, Masha czy ławkę, już powstaje uzasadnione pytanie. I niech na wszelkiego rodzaju forach teraz i jest modne, aby napisać celowo analfabetyzm, ale w prawdziwym życiu, w którym ludzie uczą się i pracują, błędy są nie do przyjęcia. Szczególnie dotyczy to dokumentacji biznesowej: umowa pisemna z błędami w kaŜdym razie będzie budzić wątpliwości co do wiarygodności firmy lub obecności wywiadu osoby, która złoŜyła umowę. Dlatego też nie powinno się wątpić: interpunkcja w języku rosyjskim i ortografia jest po prostu konieczna. Z powodu jednego, źle wypełnionego (lub nie wciskającego się w przecinku) przecinka, ważne zdanie traci wszelkie znaczenie lub nabywa zupełnie innego.


Posłuchaj sposobu, w jaki mówisz: regularnie pauza między słowami lub zdaniami, wypowiadaj swoją mowę z różnymi intonacjami (interrogative, wykrzyknik itp.), Podkreśl ważne chwile w specjalnym głosie … Dlaczego nie pisać podczas pisania tekstu To samo? Wszakże funkcje znaków interpunkcyjnych mają na celu podkreślenie czegoś ważnego, aby nadać tekst ten lub ten emocjonalny kolor i znaczenie.

Na przykład zwykle przecinkami:

– odwołań ("Witam, Vasya, jak się masz?");

– wstępne słowa (prawdopodobnie niewątpliwie oznacza, więc itd.);

– wyliczenie ("w domu mieszkamy: kot, pies, dwie papugi, kanarek i chomik");

– porównanie ("Ona jest przebiegła, jak lisa");

– ruchy partyjne i przysłowiowe ("ładunek wysyłany na dworzec" (partyjny), "przychodzenie do domu, czułem się zimno" (gerundialny);

– proste zdania połączone ze sobą w znaczeniu w kompleksie ("Kolya zapukała do drzwi mieszkania, które zostało wymienione w adresie i wkrótce został otwarty").

Jeśli wszystko przebiega przecinkami, przejdźmy do następnego pytania, co może nie być jasne dla wszystkich: dlaczego potrzebne są znaki interpunkcyjne, takie jak dwukropek i kreski? Nie ma tu nic skomplikowanego, gdyż pierwszy znak jest umieszczony w następujących przypadkach:

– przed dokonaniem transferu ("w szafce wisiały: sukienki, płaszcze, spódnice, kurtki");

– przed bezpośrednią mową lub rozpoczęciem dialogu ("A potem Petya powiedziała:" nie pójdę do tego domu ");

– przed wyjaśnieniem czegoś ("Katya z okna zobaczyła zabawne zdjęcie: Murzik zjadł z słoika Bobika, który siedział na uboczu i patrzył z żalem jak mięso, które właściciel mu dał" znika).

W przypadkach, gdy:

– nie ma więzadła między dwoma rzeczownikami ("całe życie to gra");

– w zdaniu są słowa "to", "znaczy", "tutaj" ("Sny są odbiciem naszych myśli i pragnień", "miłość do życia");

– konieczne jest intonowanie tego czy innego członka zdania ("To gigant myśli i osoby blisko cesarza").

Oczywiście, to jest dalekie od wszystkich przypadków, w których jest postawiony kreska, jest ich więcej, ale rozumiemy, że jest zrozumiałe.

I dlaczego potrzebujemy znaków interpunkcyjnych, takich jak znaki interprogacyjne i wykrzykniki? Oczywiście, aby podkreślić konieczną intonację. Jeśli chcesz zadać pytanie, oczywiście, odpowiednim znakiem na końcu zdania będzie więcej niż właściwe. Jeśli w Twoim liście napiszesz gwałtowne emocje, ikona wykrzyknika pomogą przeciwnikowi zrozumieć to. Warto zauważyć, że zgodnie z regułami interpunkcji nie można umieścić więcej niż trzech wykrzykników.

Chcę wierzyć, że teraz stało się jasne, dlaczego potrzebne są znaki interpunkcyjne w zdaniach i mamy nadzieję, że od teraz będziesz używać ich bardziej aktywnie i poprawnie.