440 Shares 1511 views

Książę Dymitr Szemiaka: biografia. Krajowe i zagraniczne Politika Dmitriya Shemyaki

W rosyjskiej historii, to potomek moskiewskich wielkich książąt miał opinię człowieka o nieokiełznanej energii: był cynikiem, który nie kończy się na niczym, aby osiągnąć ten cel. Kim on jest? Wnuk Dymitr Doński – książę Dymitr Szemiaka. On nie pamięta wyczyny ramiona i udanych przypadków w zarządzaniu niezależnego księstwa, a prowadził niekończące się walki o tron. Dymitr Szemiaka chciał rządzić całą rządu rosyjskiego, a nie jego poszczególnych części. W tym przypadku, jak już podkreślono w mediach, których używał do podjęcia tronu, książę nie był szczególnie wybredny. Paradoks polega na tym, że wciąż udało się osiągnąć swój cel i stać na czele Księstwa Moskiewskiego. Jak zatem Dmitri Shemyaka mógł przejąć tron w stolicy Rosji? Rozważmy tę kwestię bardziej szczegółowo.

Fakty z biografii

Dymitr Szemiaka (rok życia: 1420-1453) był synem wielkiego księcia Moskwy Jurij Dmitrievich.

Już w młodym wieku, książę wpadł na pomysł, aby umieścić na czapkę Monomacha „”, pomimo faktu, że jego ojciec jest w dobrym zdrowiu. Młoda Dmitriy Jurewicz Shemyaka, który zawiera krótką biografię niemal każdego podręcznika historii, zaczął uczestniczyć w waśni dynastycznych przeciwko Bazylego II (ciemny), przy wsparciu ze swoim starszym bratem Vasiliya Kosogo. Młody książę udzielił pełnego poparcia dla jej ojca Yuriyu Dmitrievichu, jeśli chodzi o roszczenia do tronu. Należy zauważyć, że walka o prawo do zarządzania stan pomiędzy powyższymi pretendentów był „twardy”: zajęli tron naprzemiennie.

śmierć ojca

Gdy Grand Prince Yuri Dmitriewicz umiera (stało się to w 1434 roku), siedzi na tronie jego najstarszy syn – Wasilij Diagon. Dymitr Szemiaka wziął tę wiadomość z nieukrywaną irytacją; nie był zadowolony z takiego stanu rzeczy. Razem ze swoim młodszym bratem Dmitry Krasnov pomóc obalić Bazyli II i jego starszy brat, aby przejąć tron. W dowód wdzięczności za tę usługę Dymitr Szemiaka (panowanie: Księstwo Galich – (1433/50), Księstwo Uglich – (1441/47), Moskwa – (1445/47) odbiera dziedziczenia stał się władcą Uglich i Rżewa ..

Wyścig o władzę

Jednak po pewnym czasie Shemyaka zamienia się ambitnego księcia: postanawia przyłączyć się do walki o tron, gromadząc wokół siebie liczną opozycję bojarów.

Jednak, aby zrealizować swoje marzenia, jeśli mu się nie udało, a on został zmuszony pogodzić się w każdej chwili z Wasilij II. A jednak, dla wielu historyków, było całkowitym zaskoczeniem jest fakt, że Dymitr Szemiaka jakiś czas był książę Moskwy. Oto jak to się stało.

W 1445 roku został uznany za krucjatę przeciwko Złotej Ordy, która żołnierze naruszył granice Rosji. Po przegranej bitwie o Suzdal, Bazyli II został schwytany i zgodnie z zasadami dziedziczenia, jego następcy, choć tymczasowy, stał Dmitry, ponieważ był najstarszy z potomków Iwan Kalita.

uruchamiając kraj

Źródła wskazują, że wielki książę Uglich, Galich i Moskwie była „niekompetentny” menedżer. Dymitr Szemiaka, którego polityka zagraniczna i krajowa była wyłącznie w celu zapewnienia, że wzmocnienie własnych pozycji władzy nie prowadzą powierzone mu stanu do dobrobytu i pomyślności.

Od jego krótkowzroczne decyzje czasami cierpiał wszystkich klas: szlachta, kupcy, książęta wojny. Zwiększona gniew wśród ludzi nazywa się tak zwane sądy Shemyaka. Książę dorobkiewicz był bardzo niegrzeczny i arogancki człowiek, więc zdania, które niosły sprawiedliwości stworzony przez niego, miał bardzo niewiele wspólnego ze sprawiedliwością.

O dowolności, który pracował ówczesnych przedstawicieli Temidy, wymownie opisana w satyrycznym „The Tale of sądu Shemyakinsky”. To właśnie w tym okresie, jak nigdy rozkwit zjawiska takie jak przekupstwo, wymuszenia, nadużywanie swoich uprawnień przez sędziów. Ignorowane norm dawnych statutów, decyzje sądowe często nakładane na zdrowym rozsądku. Historyk Karamzin Uważa wnuka sytuacji winowajcą Dmitrij Donskoj.

Taka samowola stworzone wszystkie warunki dla kapitału nastąpił masowy odpływ ludzi. Liczba niezadowolonych polityki Dmitry Yuryevich rosła z dnia na dzień.

Polityka zagraniczna Rosji za panowania Shemyaka również spełniać wymogi czasu. Wielki Książę Uglich, Galich i Moskwie przejąć tron, nie zapłacić okup za niewoli Bazylego II, i trzymać się przy władzy, próbował zadowolić chana Złotej Ordy. On też sobie poparcie swojego brother– wielkiego księcia Litwy Swidrygajłow Olgerdovich, ignorując interesy polityczne Republiki Nowogrodu.

impas trwa

Jakiś czas później, Bazyli II udaje się uwolnić z niewoli tatarskiej płacąc ogromny okup. Dowiedziawszy się o tym, Shemyaka Dmitriy Jurewicz nie zajmie stanowiska i pospieszył do blokowania ścieżki przeciwnika w „białym kamieniu”. Bazylego w obliczu Trójcy klasztoru, wielkiego księcia Uglich, Galich i Moskwie pozbawił go zdolność widzenia i wygnany do Uglich.

Ale wkrótce Shemyaka uwolnił swoją kuzynkę i dał mu w posiadanie Wołogdy. W tym mieście zaczęli przybywać zwolenników i naśladowców Bazylego II, który po pewnym czasie zebrał ogromną armię i ruszył na kapitale wygrać sobie tron. I udaje mu się. Dmitry Yu przekazany do wielkiego księcia Uglich i Rzhev Bezhetskaya parafii. Poza tym, on zobowiązał się do zwrotu pieniędzy ze skarbu państwa i nie jest już pretendować do tronu. Jednak wielokrotnie złamał obietnice w przyszłości.

Tron stracił

Od 1447 Shemyaka Dmitriy Jurewicz przejmuje kontrolę Suzdal-Niżny Nowogród ziemi, aw okresie od 1451 do 1453 lat panowania w Rzeczypospolitej Nowogród. Ale tu zatrzymał krótki. Znów zaczął pielęgnować ambitne plany ekspansji poza granice swego panowania. Dmitry Yu i jego armia maszerowała w dół Dźwiny i wziął Ustyug bez większego oporu. Jednak nie wszyscy mieszkańcy tego miasta byli zachwyceni wielki książę, dobrze wiedząc, że jego wpływy w siłę każdego dnia umiera. Shemyaka ale nadal chce kontrolować ludzi, nawet w jednym księstwie, tak brutalnie rozprawiły się ustyuzhanami który pokazał opór wobec niego.

I do niego zgłosił najostrzejsze środki zastraszania: niektórzy zginęli, włożywszy na szyi kamień i wrzucił go do rzeki. Miejscowi nie chciał, że na ich ziemi robią taką arbitralność i poprosił o pomoc vymechey i vychegzhan jako obszar, w którym żyli, administracyjnie należała Ustyug. Taki czy inny sposób, ale Dmitry Yuryevich może ostatecznie wygrać starożytnego rosyjskiego miasta. Po tym zwycięstwie, kazał vyatchan okradanie wielkiej parafii znajdujących się na terytorium Vychegda-Vym ziemi.

anathematization

Ekscesy i zbrodnie, które dzieją się na polecenie Wielkiego Księcia Uglich, Galich i Moskwa nie mogła przeszkadzać duchowieństwa. Według niektórych źródeł, w 1450 roku, książę Dymitr Szemiaka został ekskomunikowany „przeklętą dyplom”, który został napisany w potwierdzeniu. Dokument ten został podpisany przez biskupa Pitirim permu. Jednak do tej pory historycy zastanawiają się, czy wnuk Dmitrij Donskoj naprawdę przekleństwem, ponieważ źródła w tej sprawie są sprzeczne. W szczególności, metropolita Jonasz w swoim liście do abp Efrim napisał, że książę „sam ekskomunikowany”.

Dlaczego Shemyaka?

Tak, my zorientowali się, jak doszedł do władzy, Dymitr Szemiaka. Dlaczego taki pseudonim został dołączony do wielkiego księcia Uglich, Galich i Moskwie? To pytanie jest nie mniej interesujące dla czytelnika.

Z tego powodu, istnieje kilka wersji. Jednym z nich jest oparta na fakcie, że słowo „Shemyaka” zbliżona do Tatar-mongolskiej „Chimka”, co oznacza, sukienki lub dekoracji. Inna interpretacja mówi, że słowo „Shemyaka” – skrót od „Sheemyaki” (nazywany ten, który ma wielką moc). Ale wnuk Dmitry „słynnego” Don ze względu na inne cechy: przebiegły, okrucieństwa, zdrady i miłości władzy. W trosce o własne interesy w ogóle był gotowy Dymitr Szemiaka. Przezwisko otrzymał w ludziach, rozprzestrzenia się w kraju, gdzie wielki autorytet miał galicyjskiej księcia. Jest możliwe, że książę Aleksandr Andriejewicz Shahovsky zaczął nosić go po powinowactwem z Shemyaka. Źródła wskazują, że w roku 1538 żył Ivan Shemyaka dług-Saburowa, drzewa rodziny, której korzenie rozpoczęła się w Kostroma. W 1562 roku, wspomina Shemyaka Istomin-Ogorelkove: jego przodkowie byli Wołogdy. W 1550 roku pracował w Rosji Wasilij Shemyaka, który miał swoje własne utwory solne. W XVI wieku, według źródeł na terytorium Republiki Nowogrodu jest także domem dla ludzi z nazwą Shemyaka.

Żona i dzieci

Wielki Książę Uglich, Galich i Moskwie żonaty Sophia Dmitrievna, która była córką księcia Dmitrija Vasilyevich Zaozersky. Dymitr Szemiaka szwagier był potomkiem księcia St. Fedor Black. Dokumenty historyczne wskazują, że wnuk Dmitriya Donskogo ślub z Sofey Dmitrievnoy odbyć się nie wcześniej niż w 1436 roku. W małżeństwie, mieli syna, Ivan Dmitriewicz. Stało się to w Uglich nie wcześniej niż w 1437 roku. 12 lat później potomkowie mieszkali z matką w St. George Monastery.

Również Zofia D. urodziła córkę Marię. Później poślubiła Aleksandra Czartoryskiego i przebywał w Nowogród Wielki. Jej śmierć była zaskoczeniem: została pochowana w zimie 1456 w St. George Monastery.

Ostatnie lata swojego życia

Ostatnim etapem okresu życia wnuk Dymitr Doński nie badano dokładnie, jak dokumenty historyczne nie zawierają wyczerpujące informacje na ten temat. Jego ambitne plany nie były przeznaczone do realizacji w największym stopniu: utrzymać się na tronie, nie mógł w Moskwie, próbując stać gubernator silnego i niezależnego księstwa, którego kapitał powinien być Ustyug, również nie powiodło się. Wielki Książę Uglich, Galich i Moskwie jest bardzo boją się zemsty za ich działań ze strony Bazylego II, które były w niełasce patroni i Novgorod Dmitry Yuryevich. Od pewnego czasu, że „przymyka oko” do licznych okrucieństw wnuk Dymitr Doński, nie preferując angażować się w konfrontacji między Moskwą a Ustyug. Sama Shemyaka nie powstrzymać myślenia o tym, jak po raz kolejny stał się jedynym władcą Rosji, ale ludzie są już zmęczeni wojnami bratobójczej i konfliktów: wszyscy chcieli ciszy i spokoju. Metropolita Jonasz był w korespondencji z biskupem Eufemii, która wielokrotnie proszony o Dmitry Yuryevich porzucił wszelkie próby odzyskać tron w ręce raz na zawsze się pogodzić z Bazylego II. Ale, niestety, ona miała pozytywne wyniki: Shemyaka nie chcą żadnych ustępstw. Ale wkrótce był karany za swoje zbrodnie.

śmierć

Wiadomość, że zmarł wnuk Dymitr Doński „przyszedł” ze stolicy Republiki Nowogrodu w „białym kamieniu” w lecie 1453 roku. W kronikach zapisano, że wieść o imieniu Basil urzędnik, który nosiła przydomek „kłopoty”. Godny uwagi jest fakt, że po to został podniesiony do urzędników. Z jakiegoś powodu zmarło Dymitr Szemiaka? Szereg dokumentów wynika, że wielki książę został otruty. Co wiadomo o tym fakcie? Źródła mówią, że trująca mikstura z kapitału przyniósł, jak mówią, „zarządca Bazyli II” – urzędnik Stepan Brodaty. Był mądry człowiek i spełnił swoje zadanie poprawnie. Niektóre źródła podają, że brodaty podał truciznę Boyar Ivan Kotow, Inne: Boretsky burmistrz. Następne został zauważony kucharz Dmitry, którego trucizna została przekazana. Pozostał sprawę za mały: przedstawienie Shemyaka miksturę, która została wykonana. Pischevar złożył swego pana kurczaka. Dwanaście dni Wielkiego Księcia przezwyciężył „hvoroba”, po czym w końcu umarł. Badanie szczątków Dmitriya Shemyaki potwierdza, że zmarli zatrucia.

Pewna część historyków przekonany, że śmierć jego wnuk Dymitr Doński – jest to dzieło bojarów Novgorod, którzy się tym, że za wszelką cenę chcieli rozstrzygnąć konflikt z Bazylego II. Dla szlachty Nowogród Wielki Książę Uglich, Galich i Moskwie, który zaczął tracić władzę i stanowiska władzy, szybko stał się źli.

Taki czy inny sposób, ale nagła śmierć wnuka Dymitr Doński rodzi wiele pytań w społeczeństwie. Fakt, że został otruty w tym tchórzliwy sposób, wywołała burzę. Książę uzurpatora Dymitr Szemiaka okazało się niemal natychmiast na męczennika, który wrogowie pokonany w walce nieuczciwy.

Później, z nieukrywaną irytacją bezpodstawnego przemocy wobec wielkiego księcia napisze jego dalekiego kuzyna – Andrey Mihaylovich Kurbski.