164 Shares 3348 views

Pierwszy pociąg jet w ZSRR: Historia, charakterystyka, zdjęcia

We wczesnych latach 70-tych przed Instytutem All-Union Badań Naukowych (VNIIV wagonu) oraz Jakowlew Biuro Projektowania zadanie stworzenia krajowych pociągów elektrycznych została dostarczona, zdolne do prędkości 200 km / h. Jednak przed przystąpieniem do realizacji tak ambitnego projektu w czasie, należy dokładnie zbadać wszystkie cechy oddziaływania kół wagonów i szyn podczas operacji zakończonych w tak wysokich prędkościach.


Eksperymentalny samochód-rakieta

Na potrzeby eksperymentu i pociągu jet to został stworzony, aby być bardziej precyzyjnym, samochód-laboratorium obronny przejechał na nim silników lotniczych. Taka konstrukcja nie tylko pozwalają uzyskać odpowiednią prędkość, ale mniejsze ryzyko zakłóceń wprowadzanych przez kół napędowych podczas obracania odpycha od szyn.

Pomysł stworzenia pociąg z silnika odrzutowego nie był oryginalny, od lat 60. Podobny eksperyment przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych i został szerokim echem w prasie światowej. Doświadczenia z amerykańskimi kolegami był używany przez radzieckie projektanci śledzić wszystkie prace montażowe w sklepach z Kalinin (obecnie Twer) przewóz Works. To tam powstała pierwsza ZSRR pociąg jet.

jet pociąg

Wiadomym jest, że stworzenie pierwotnie planowano wybudować specjalną lokomotywę, która spełnia wszystkie wymagania wymogów niezbędnych z samochodem-laboratorium. Ale zaczęło przebieg pracy, zdecydowano się pójść na łatwiejszy sposób w tym celu użyć zwykłej elektryczny samochód głowy ER 22 wyprodukowany przez Ryga Carriage Works. Oczywiście, w celu dokonania jet Pociągiem podmiejskim pociągu, chciał, aby go w projektowaniu pewnych zmian, ale w każdym przypadku było znacznie tańsze i szybsze niż tworzenie nowego modelu.

Biorąc pod uwagę doświadczenia amerykańskich specjalistów, projektantów VNIIV i Jakowlew Biuro projektowe uznane za stosowne w celu wzmocnienia nad kabiną, dwa silniki odrzutowe. W tym przypadku, podobnie jak w kwestii lokomotywy przed nimi dylemat, czy ─ projektowaniu coś nowego lub użyć gotowych silników stosowanych w nowoczesnym lotnictwie? Po długich dyskusji preferowano w drugim przykładzie wykonania.

Nowe życie wycofany silniki

Wszystkich próbek dostępnych dla twórców pociągu na strumień mocy, zostały wybrane spośród dwóch wycofany silnik samolotu pasażerskiego Jak-40 (jego zdjęcia zostały zaprezentowane w artykule), zaprojektowany w celu zaspokojenia lokalnych przewoźników. Po wyczerpaniu ich zasób lotu, oba silniki są w doskonałym stanie i może nadal służyć na ziemi. Ich stosowanie była niska i rozsądne rozwiązanie.

W przypadku udanego eksperymentu z ich instalacji w pociągu odrzutowych, to może być rozwiązane jeszcze jedna bardzo ważna dla narodowego problemu gospodarki związanej z dalszym stosowaniem odpisanych silników samolotowych nie nadają się do samolotu, ale jest to dość korzystne dla funkcjonowania gruntu. Jak stwierdzono w tym okresie L. I. Breżniewa „Gospodarka musi być opłacalne.”

Proste i rozsądne rozwiązanie

W procesie, twórcy kolejowe jet musiał rozwiązać bardzo ważny problem ─ jak dać głowy wagonie właściwości aerodynamiczne wymagane do przeprowadzania z nią szybkich testów. Problem był w formie, nie przeznaczone do pokonania silnej nadjeżdżających przepływ powietrza. Jednak w tym przypadku, to proste i skuteczne rozwiązanie zostało znalezione.

Bez zmiany standardową konstrukcję samochodu, twórcy projektu stosowane specjalne podkładki, obejmujące głowę, ogon i podwozia część. Ich wielkość i kształt zostały obliczone MSU na podstawie badań laboratoryjnych, uzyskanych w wyniku eksperymentów, w których specjalnie wykonaną rozdmuchiwane w modelu samochodu w tunelu aerodynamicznym.

Się nos i dach żaroodpornego

Po inżynierowie przetestowany tym samym 15 modelach eksperymentalnych, byli w stanie znaleźć optymalną formę, w której szef samochód jet pociągu stał się bardziej opływowy. W rezultacie, jego szpiczasty nos nie jest niczym więcej niż talerz zamontowany w przedniej części i stworzyć warunki, w których mechanicy oczekuje dzięki podwójnej szybie ─ owiewki i kabinę.

Innym ważnym zadaniem były środki, aby zapobiec przegrzaniu dachu w wyniku narażenia na gorące gazy płyną go, uciekając z silników odrzutowych. W tym celu na dachu samochodu zostały wzmocnione blachy ze stali żaroodpornej, które są umieszczone pod warstwą izolacyjną.

Projekt ulepszeń samochodów

Ponadto, radziecki odrzutowy pociąg, albo raczej, samochód doświadczalny nadziewany ze wszystkimi rodzajami sprzętu, pozwala nie tylko dokonać niezbędnych pomiarów w trakcie eksperymentu, ale także do zapewnienia bezpieczeństwa jego ruchu przy tak wysokich prędkościach. Byłoby trudno będzie przesadą stwierdzenie, że bez odpowiednich ulepszeń nie pozostały żadne z elementów samochodu, ponieważ skrajne warunki sprawiają szczególne wymagania dla wszystkich systemów, w tym przede wszystkim podwozia i hamulców.

Cała infrastruktura najszybszym ─ strumieniem – pociąg został zmieniony ze względu na szereg przyczyn technicznych. Wystarczy powiedzieć, że jeśli w normalnych warunkach silnik napędza koła, powodując ich kręcić, a opierając się na torach kolejowych, w górę, a następnie wykorzystanie naporu strumienia, kół i szyn odgrywa rolę elementów prowadzących posiadających samochód w ciągu określonej ścieżce.

Hamulca i boczne problemu oscylacji

Biorąc pod uwagę, że według obliczeń projektantów, ich potomstwo było osiągnąć prędkość 360 km / h, to na szczególną uwagę zasługuje układ hamulcowy zdolny zatrzymać uciekający pociąg, jeśli to konieczne. Z tego powodu całkowicie nowe modele dysków magnetycznych hamulców szynowych i zostały opracowane.

Co do bocznych oscylacji przewozu, które nieuchronnie powstają podczas jazdy na linii kolejowej, mieli nadzieję ugasić z powodu strumienia gazu wydobywającego się z silnika odrzutowego. W praktyce obliczenia te były całkowicie uzasadnione.

Długo oczekiwany debiut

Wreszcie, wszystkie prace przygotowawcze zostało zakończone, aw maju 1971 roku na przedmieściach kolejowej sekcji Golutvin ─ Ozery pierwszego radzieckiego pociągu z silników odrzutowych przeszedł test. W tym czasie miał długość 28 m i 59,4 m własnym ciężarem. Do tego należy dodać ciężar 4 ton ─ dwóch silników odrzutowych oraz nafty 7,2 m ─ lotnictwa, służył za paliwo.

Podczas pierwszej wizyty została ona ustalona prędkość 180 km / h ─ wystarczająco wysoki w tym czasie, ale jest daleko od obliczonej 360 km / h. Powodem takich słabych wyników ma braki techniczne, aw dużej liczby zakrzywionych odcinkach toru, na którym, z oczywistych względów, musiał zwolnić.

Niemniej jednak, pojawienie się pierwszego krajowego jet pociągu, zauważono w prasie jako znaczącego wydarzenia. Poniższy artykuł przedstawia pokrywę popularnego magazynu „Technologia młodości”, który poświęcił swój entuzjastyczny artykuł.

dalsze testy

W celu wyeliminowania potencjalnych przeszkód, następujące testy przeprowadzone w okresie 1971─1975 roku., Przeprowadzone na prostym odcinku toru bagażnika Dniepru kolejowej między stacjami i Nowomoskowsk Dneprodzerzhinsk. To właśnie tam w lutym 1972 turbojet pociąg ze Związku Radzieckiego umieścić rekord świata w prędkości na linii kolejowej 1520 mm, wysokości do 250 km / h. Dziś te nie są niczym nowym, ale w tamtych latach, podobny wynik był wybitnym osiągnięciem.

Tak dobry wynik daje nam nadzieję, że w najbliższych latach kraj rozpocznie masową produkcję pociągów kolejowych dużych prędkości, Powered by jet ciągu. Inżynierów zaangażowanych w tworzenie pierwszego pomyślnie przeszły test próbki, były gotowe do rozpoczęcia rozwoju składzie trohvagonnogo dużych prędkości. Jednak ich marzenia i był przeznaczony, aby stać się rzeczywistością.

Ścieżka, nie nadają się do szybkich pociągów

Powody turboodrzutowe silniki o ciągu nie jest wliczony w masowej produkcji kilka. Wśród nich ważną rolę odgrywa bezwładności i ospałości sowieckiego systemu gospodarczego. Ale poza tym, było bardzo istotne obiektywne czynniki uniemożliwiły tej innowacji.

Główną przeszkodą pojawiła radzieckich kolei zbudowane zgodnie z wymaganiami technicznymi wiele lat temu. Promienie krzywizny nich zostały zaplanowane przez projektantów wyłącznie zgodnie z warunkami i topograficznych terenu dla większości jak przechodzą wymagane zmniejszenie prędkości do 80 km / h lub mniej. Aby uruchomiono pociągi szybkobieżne musiałby budować nowe drogi, które wymagają znacznych inwestycji, lub w celu złagodzenia krzywiznę na starych, przyznał, że nieefektywne. Żadna z tych opcji została uznana za obiecujący w ZSRR.

Reaktywne problemy towarzyszące pociąg

Pomyślnie przeszły testy określone w międzyczasie szereg problemów związanych z infrastrukturą kolejową. W tym przypadku mówimy o platform otwartych stacji, które wyposażone są we wszystkich krajach bez wyjątku stacji. Pociąg przejeżdżające obok nich z prędkością 250 km / h, jest w stanie stworzyć falę powietrza, który zmiecie w mgnieniu oka wszystkie osoby na platformie. W związku z powyższym, w celu zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia jest wymagane powszechnego modernizacji, które również wymagają ogromnych funduszy.

Wśród problemów, był taki pozornie mała rzecz, jak żwir, który obejmuje wszystkie koleje w ZSRR. Pociągu w ciągu odrzutowego przejechaniu stacji i przejazdach kolejowych, utworzonych wokół aerodynamiczny przepływ powietrza nieuchronnie podniesione w ogromnej ilości materiału luzem, przekształcając je na drobne cząstki podobieństwa odłamków. ─ jeden wniosek o zastosowanie takich związków musiałoby być betonowa wszystkich utworów.

Zatrzymać eksperyment

Badania wykazały, że w 70 lat większość z kolei pozwoliło na Związek Radziecki, aby je rozwijać maksymalną prędkość 140 km / h. Tylko w niektórych miejscach może być zwiększona do 200 km / h bez zwiększania ryzyka. Zatem dalsze zwiększanie prędkości taboru został uznany w tym czasie niepraktyczne, ponieważ nieuchronnie wymaga ogromnych inwestycji.

Jeśli chodzi o prędkość samochodu-laboratorium, na koniec eksperymentów w 1975 roku został wysłany do miasta fabryki Kalinina. Na podstawie wyników uzyskanych w trakcie prac prowadzonych na zewnątrz, my dokonano odpowiednich zmian strukturalnych w nowych rozwiązań fabrycznych, takich jak RT 200 lokomotyw i pociągów ER 200.

Smutna starość

Aby wypełnić swoją misję, i nikt wtedy pożądane, samochód-samolot przez dziesięć lat był w różnych bocznicach zakładowych, rdzewienie i poddano grabieży. W końcu, w połowie lat 80-tych przedsiębiorczych dzieci z lokalnego komitetu YCL wpadł na pomysł, aby to modne w tamtych latach, pokój wideo, używając do tego celu organ, który wyglądał bardzo nietypowy zamontowanego z silnikiem.

Mówi ─ zrobić. Porzucony samochód został przeciągnięty z miski olejowej do hali fabrycznej, a przebudowany zgodnie z jego nowego zadania. Wszystkie stare farsz wyrzucony z nim, a na terenach wyzwolonych założona sprzęt audiowizualny i miejsc dla widzów. W pierwszym kabiny i sąsiednim umieszczony pasek przedsionka. Na szczycie tego wszystkiego usunięto zewnętrzną rdzy i pomalowane jego jet pokój wideo w niebiesko-białych barwach.

Wydawałoby się, tu i zacząć nowe życie, ale w warunkach komercyjnych Komsomołu wkradł niefortunne problemu ─ nie zgadzają się z lokalnymi gangsterami na akceptowalnym ilości pullback od przychodów. I wrócił do swojego samochodu cierpi w ślepy zaułek, gdzie spędził następne 20 lat, w końcu staje się szopę na kołach.

Przypomniałem sobie o nim dopiero w 2008 roku, kiedy przygotowuje się do obchodów 110. rocznicy powstania zakładu. Jego opływowy i ustalone raz dla wszystkich prawami aerodynamiki cięcia nosa, wyczyszczone, pomalowane oraz użyte do wygenerowania pamiątkową ścianę, zainstalowanych w pobliżu wejścia do fabryki. Jej obraz uzupełnia nasz artykuł.