114 Shares 6712 views

Termostat – objawy i sposoby rozwiązywania problemów

Każdy silnik wymaga chłodzenie podczas pracy. W tym celu w bloku mają specjalne kanały, i pod warunkiem, poza termostatem. Cały system jest podłączony do rury. Obieg cieczy chłodzącej zapewnia specjalne pompy wodnej. Ludzie nazywają to pompa. Ale nie wszystkie. Aby silnik nagrzewa się szybko, płyn jest zmuszony „cut off” i nie krążą pewien czas. Aby kontrolować przepływ płynu chłodzącego termostatem jest używana. Objawy i jego jednostka – w dalszej części tego artykułu.

cecha

Co to jest ten element? Termostat jest mały zawór, który jest odpowiedzialny za funkcjonowanie systemu chłodzenia. Urządzenie spełnia funkcję mechanicznego przenoszenia przepływu chłodziwa w różnych temperaturach.

Jak to działa?

W każdym silniku wykorzystuje dwa obwody:

  • Mała.
  • Duża.

W obu przypadkach istnieje chłodziwa. Jednak po uruchomieniu silnika, to jest ogrzewana tylko na „małej” kręgu. Więc silnik będzie podnieść temperaturę roboczą, która, jak wiemy, wynosi 80-90 stopni Celsjusza. Small Circle – piec wymiennik ciepła bezpośrednio do silnika. Drugi kontur należą do rur chłodnicy, który posiada duży obszar chłodzenia. Jest z przodu chłodnicy silnika. Ponadto, wlot powietrza zawiera specjalny wirnik. może to być lepka sprzęgającego lub silnika. Jednakże, działanie tych elementów nie jest zależny od termostatu (czujnik jest aktywowany lub napędu pasowego wału korbowego). Że w tym czasie nie jest termostat z siebie? W momencie uruchomienia silnika, zawór jest zamknięty. Wewnątrz termostatu jest temperatura reaguje wosk. Gdy temperatura cieczy chłodzącej zaczyna zwiększać swoją objętość. Taki wosk ściska pęcherza gumy. Ta ostatnia zaczyna naciskać na chromowanego metalu łodygę, która prowadzi do pracy samego zaworu. Po osiągnięciu temperatury 70-80 stopni (każdy producent ich liczby w tym zakresie), otworzy się termostat. Ciecz krąży pełną wielki krąg wchodzącego do chłodnicy. Gdy temperatura spada (na przykład, gdy silnik jest wyłączony), pod działaniem sprężyny powrotnej zawór zamyka się. Dzieje się to wszystko mechanicznie, bez użycia elektroniki.

Jak widać, urządzenie ma prostą zasadę pracy. Czasami jednak mechanizm ten jest niepewny. Objawy awarii termostatu na „Reno Logan” zestaw, zawsze towarzyszy przegrzaniem. Ale wszystko po kolei. Więc tutaj uważamy główne objawy i oznaki nieprawidłowego działania termostatu.

„Logan” 1.6 posiada termostat miedzi. Jego żywotność jest dość duże (10 i więcej lat). Ale jego usterki nie jest konieczne, aby opóźnić wymiany.

Jak ustalić szkody?

Ponieważ zawór jest odpowiedzialny za funkcjonowanie systemu chłodzenia płynnych układach obiegowych jest zakłócony. Często, termostat jest zablokowany w pozycji zamkniętej. Z tego powodu nie jest w pełni zamarzaniu chłodzony nawet jeśli temperatura 90 stopni. W rezultacie, silnik przegrzeje. Zazwyczaj, po tym geometrię bloku głowicy jest zakłócony. Naprawa takiej głowicy cylindra nie może być – po prostu zastąpić. Więc nie ignoruj czujnik temperatury.

Co jeśli silnik zajęte „przegrzania”?

Przede wszystkim, należy wyłączyć silnik. Otworzyć maskę silnika i niech cool. W każdym razie nie ochłodzić przymusowo przez rozpylanie wody. Będzie to prowadzić do pęknięć w bloku lub głowicy. Ponadto, nie otwierać zbiornika wyrównawczego kapturek – może strzelać. Czekać, aż silnik chłodzi się. Aby dostać się do miejsca naprawy może być holowany lub laweta.

Silnik nie jest rozgrzany do temperatury pracy

Co dziwne, ale jest również często oznaką nieprawidłowego działania termostatu. „Kalina” jest również podatne na zjawiska. Jeśli zawór jest zablokowany w pozycji otwartej, ciecz krąży w sposób ciągły w dużym kole. Samochód będzie dużo czasu, aby rozgrzać.

Nawet w trakcie temperatury silnika nie przekracza znak 60 stopni. Jak widać, przegrzanie – nie jest to główne cechy nieprawidłowego działania termostatu. VAZ modele klasyczne nie jest inaczej. Silnik powinien pracować w jego zasięgu. W przeciwnym przypadku, gdy lepkość oleju zmienia właściwości folii i odstępy na zaworach. Silnik jest poddawany dużym obciążeniom.

Dlaczego tak się dzieje?

termostat jest uszkodzony z jakiegoś powodu? Objawy są często spowodowane przez naruszenie integralności konstrukcji. Ponieważ wosk znajduje się wewnątrz obudowy, płynie i miesza się z czynnikiem chłodzącym. Naruszenie integralności jest wynikiem niskiej jakości zamarzaniu lub przedwczesnej wymiany. W rezultacie system jest przedmiotem procesów korozyjnych. Rura wewnątrz i termostat początek rdzy. Ze względu na korozyjne zwiększa siłę tarcia ruchomego pręta. Ze względu na to, co zniszczył urządzenie takie jak termostat? Objawy mogą być spowodowane przez częste i długim ciepłym silniku. W celu doprowadzenia silnika do temperatury roboczej, nie prowadzi to do „idle” przez 10 minut. Niektórzy kierowcy są całkowicie zaleca się rozpocząć ruch bez rozgrzewki, pod warunkiem, że pierwsze 1-2 km będzie w trybie oszczędzania energii (prędkość wynosi nie więcej niż dwieście tysięcy). Podczas tego krótkiego okresu czasu silnik jest w stanie rozgrzać do temperatury roboczej. Gdy strzałka przekroczył znak 70, można rozpocząć pełną operację.

Jak sprawdzić, bez usuwania z silnika?

Niezależnie od objawów niewydolności termostatu możliwe jest, aby sprawdzić „in situ”, bez wyjmowania silnika. Tak, uruchomić silnik i poczekać, aż strzałka będzie poruszać skalę (i często zaczyna się od 40 stopni). Następnie otworzyć maskę i sondować górny i dolny wąż chłodnicy. Jeżeli dolny element stał się ciepły niemal natychmiast (przed rozpoczęciem ruchu strzałki), a następnie termostat zaciął się w pozycji otwartej. Gdy urządzenie jest zamknięte na stałe, zobaczysz strzałka będzie aktywnie „crawl” w górę. Sugeruje to niedostateczne chłodzenie, które jest odpowiedzialne za grzejnikiem. Ale dostęp do systemu, niestety, jest zamknięty. Dolna końcówka pozostaje zimna, nawet gdy temperatura jest skrzyżowanymi pod kątem 90 stopni.

Sprawdzić z demontażu

W celu dokładnego rozpoznania usunąć element z pojazdu i umieścić w szalce uprzednio wypełnionej wodą. Ten ostatni będzie naśladować naszego przeciw zamarzaniu. Tak ustawić pojemnik na palniku gazowym i zagotować wodę. Uważnie patrzeć na termostacie. Jak tylko woda zaczęła bulgotać, wadliwy element będzie otworzyć zawór. Zobaczysz, jak będzie to wzrost wielkości. Jeśli tak się nie stało, a woda wrze, więc urządzenie jest zakleszczony.

o naprawie

Termostat – non poz naprawy. To zmienia całkowicie nowy. Koszt termostatu nie jest zbyt duża, nawet na samochodach. Cena rzadko przekracza próg 800 rubli.

wniosek

Tak, zorientowaliśmy się, który ma awarię termostatu. Terminowe usuwanie awarii – klucz do długiej i bezawaryjnej eksploatacji silnika.