848 Shares 5011 views

Ryba Baikal: lista, opis

Największym jeziorem słodkowodnych na naszej planecie jest Bajkał. Zdaniem naukowców, jego głębokość wynosi 1637 metrów, a wiek tego wyjątkowego zbiornika wynosił ponad dwadzieścia pięć milionów lat.


Wśród badaczy jeziora jest hipoteza, że Bajkał jest przyszłym oceanem: nie ma oznak starzenia się, banki wciąż się rozwijają. Jedyną rzeką płynącą z jeziora Baikal jest Angara, której długość wynosi 1.799 kilometrów. Źródłem Angara jest największa (863 m) i duża na Ziemi.

Ryby bajkalskie znane są nie tylko na Syberii, ale chwała tego od dawna przekracza granice naszego kraju. Jej smak składa się z legend. Wędzony lub wędzony omul to tradycyjny prezent, który Syberyjczycy przynoszą do swoich przyjaciół w wielu miastach Rosji. Po skosztowaniu potraw z ryb Baikal większość podróżujących planuje kolejną podróż do Baikal, aby znowu cieszyć się wspaniałą przyrodą i spróbować wędzonego whitefish, grilowanego graylowania oraz zapachu omul i suszonej golomyanki.

Rezerwat przyrody Baikal

Aby zachować wyjątkową naturę jeziora Baikal w 1969 r., Powstał tu rezerwat biosfery, który znajduje się na wschodnim brzegu jeziora. Zajmuje ogromne terytorium – w 167 871 hektarach gór Khamar-Daban. Granice rezerwy Baikal przebiegają wzdłuż rzek Mishikha i Vydrinaya. Góry otaczające jezioro Bajkał są naturalną barierą z prądów powietrznych, które niosą intensywne opady.

Rezerwat chroni setki unikalnych gatunków flory i fauny. Rzadki przedstawiciele podwodnego świata słyną z rezerwatu bajkalskiego. W tym jest dwanaście gatunków ryb. Zasadniczo jest lenok, taimen i grayling. Te gatunki wchodzą do rzek podczas tarła, a pod koniec lata ponownie wracają do Baikalu, gdzie zima.

Typy ryb bajkalskich

W Bajkalu jest więcej niż pięćdziesiąt gatunków ryb (w tym obszarów chronionych). Tylko piętnaście jest klasyfikowanych jako połowy. Najbardziej znanymi z nich jest grayling, whitefish i omul. W mniejszej ilości, takie cenne ryby Baikal jak jesiotra bajkał, taimen, burbot i lenok są powszechne. Ponadto, w jeziorze żyć okoń, ide, soroga.

Według najnowszych danych całkowita biomasa ryb w jeziorze wynosi około dwustu trzydziestu tysięcy ton, w tym sześćdziesiąt tysięcy ton ryb komercyjnych. Aby zwiększyć liczbę cennych gatunków ryb w Irkucku, powstała "Baikal fish", której działalność zostanie opisana później.

Poniżej zaprezentujemy listę najczęściej spotykanych gatunków ryb Baikal:

 • Tayeni;
 • Len;
 • Omul;
 • Arctic char;
 • Sig;
 • Grayling;
 • Szczupak;
 • Ide;
 • Bream
 • Pierdolca syberyjska;
 • Minnow;
 • Karaluch syberyjski;
 • Minnow;
 • Karp crucian;
 • Tench;
 • Amur sazan;
 • Siberian char;
 • Amur Som;
 • Siberian szczypanie;
 • Burbot;
 • Rotolock rotan;
 • 27 gatunków łopat;
 • Golomyanka;
 • Żółto-skrzydło.

Zapoznaj się z niektórymi gatunkami bardziej szczegółowo.

Shig

To jezioro jest zimną wodą, która rodzi się i żyje w Baikalu. Ludność reprezentowana jest przez jezioro-rzekę i jeziora, które mają status podgatunku. Różnią się one liczbą zgarniaków skrzelowych, perforowanych wałów usytuowanych w linii bocznej. Ryby w kształcie jeziora Bikkal mają od dwudziestu pięciu do trzydziestu pięciu rakowców. Te ryby z reguły rodzą się w Baikalu.

Sig-pyzhyan – forma rzek, która ma znacznie mniej stamen, najwyżej dwadzieścia cztery. W jeziorze Bajkał, a także jego dopływach, ta ryba jest bramą, spędza życie w stałych migracjach. Nerestitsya zwykle w rzekach, 250 km od ust, i spacery w wodach jeziora Bajkał. W przeciwieństwie do krewnych jeziora, ma dość niskie ciało i ściśle dopasowane skale.

Shig jest rozprowadzany praktycznie w całym jeziorze, ale jego największa koncentracja odnotowuje się w zatoce Barguzinsky i Chivyrkuysky, na wodach Selenga i na małą skalę. Często występuje w prewestrze rzek górnej Angary i Kichery. Shig preferuje płytkie wody z piaszczystą ziemią. Przedstawiciele formy jeziora i rzeki żyją głęboko niż dwadzieścia metrów. Zimą zatapiają na głębokości 150 m, a latem i wiosnę – 40-50 metrów.

Średnia waga pięciolatka wynosi 500 gramów, a siedmioletnia waga waży półtora kilograma, a do 15 lat masa ryb może osiągnąć 5 kg. Rybacy twierdzą, że udało im się złowić sigow ważących więcej niż 10 kg. Shig to cenna ryba bajkałowa, która według naukowców wymaga teraz zmniejszenia, szczególnie podczas tarlowania. Aby zwiększyć liczbę, trzeba sztucznie rozwijać się wraz z obowiązkowym wzrostem osobników młodocianych. Proces ten uwzględnia cechy środowiskowe wszystkich etapów rozwoju.

Omul

Baikal ryb omul jest reprezentowany w jeziorze przez pięć populacji:

 • Ambasada;
 • Selenga;
 • Chivyrkuyskaya;
 • Północ-bajkał;
 • Barguzinskaya.

Zanim dotrzesz do jeziora, spotkasz najsłynniejszego i wyśmienitego przedstawiciela omul – północnego Bajkała. Można je zobaczyć we wszystkich sklepach w miastach, dworcach kolejowych, małych miastach. W trakcie podróży mieszkańcy zaoferują Państwu wysuszony i solony omul, a gdy dotrzesz do jeziora, możesz zobaczyć świeżo zebrane omul.

Baikal omul jest rybą należącą do rodzaju whitefish, rodziny Salmonids. Gdy ogromny i bardzo popularny mieszkańca jeziora Bajkał znacznie się zmniejszył i niestety jest na skraju wyginięcia. Długość jego ciała nie przekracza pięćdziesięciu centymetrów, a masa trzech kilogramów.

Najbardziej popularne wśród turystów, jak i rzeczywiście, mieszkańcy lokalni cieszyli się zimnymi wędzonymi. To naprawdę prawdziwy przysmak, nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą. Ta cenna ryba Baikal, której mięso ma bardzo szczególny smak, którego nie można mylić z innym. To jest bardzo delikatne i tłuste. Przy odpowiednim przygotowaniu ma niezwykły smak, za który jest ceniony. Większość turystów, którzy po raz pierwszy skosztowali tej doskonałości, twierdzą, że nie jedli nic bardziej smacznego w swoim życiu.

Środki bezpieczeństwa

Ta ryba bajkalska, z powodu zbyt intensywnego połowu, katastrofalnie zmniejsza liczbę populacji. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat złowiono około 40 000 tutejszych ryb. Z tego powodu w 1982 r. Opracowano i przyjęto specjalny program połowowy omul, który umożliwił obliczanie rezerw i opracowywał metody racjonalnego rybołówstwa. W ostatnich latach omul coraz częściej wykorzystywano do inkubacji. Mamy nadzieję, że dzięki działaniom bezpieczeństwa zachowane zostaną ryby Baikal, których zdjęcie można zobaczyć poniżej, a ich liczba wzrośnie.

Grayling

Baikal grayling white jest podgatunek syberyjskiego graylowania. W jeziorze ta ryba Baikal żyje w pobliżu brzegu, najczęściej występującego we wschodniej części, gdzie głębokość nie przekracza 30 metrów. Dla tarła, grayling preferuje ławice z żwirkowo-piaskowym dnem lub wyściółkami. Spawning rozpoczyna się pod koniec kwietnia i trwa do połowy maja. W tej chwili temperatura wody wynosi od +7,5 do +14,6 ° C

Podczas sezonu chrzanowego zmienia się kolor: ciało mężczyzny nabiera ciemnoszarego, z metalicznym wypływem koloru. Nad płetwami miednicy widoczne są czerwone miedziane plamy na płetwie grzbietowej. Górna krawędź płetwy grzbietowej ozdobiona jest ciemnoczerwonym obrzeżem. Rozwój kawioru tego gatunku trwa około siedemnastu dni.

Strzemien

Jest to najstarsza i największa ryba w Baikal Kamchatka. Pierwsze informacje na ten temat można znaleźć w raportach Nikołaja Spafary i archiprezydenta Avvakum, którzy odwiedzili wspaniałe jezioro na początku XVII wieku. IG Gmelin (1751) wskazał na ogromną liczbę jesiotrów, gdy opisał podróż przez Syberię. IG Georgi – słynny badacz przyrodoznawca – pod koniec XVII wieku szczegółowo opisał w swoich nutach jesiotra, żyjącego w jeziorze, a także połowów tej ryby w rzece Selenga.

AG Jegorow studiował wiele lat wodorosty bajkalskiej. Zrobił wielką pracę w poszukiwaniu ust, rzek, zatok, opisujących jej obfitość, rozmieszczenie, biologię, a także połowy w różnych częściach jeziora. Słynny rosyjski pisarz VP Astafyev nazywał go "królem rybnym".

Sturgeon jest jedynym przedstawicielem rybołówstwa chrzęstnego w jeziorze Baikal. Jego kolor różni się od bladobrązowego do ciemnobrązowego, brzuch jest zawsze znacznie lżejszy. Wzdłuż całego ciała znajduje się pięć rzędów specjalnych błędów kostnych, a między nimi – małe płyty kostne o innym kształcie. Płyta ogonowa, a dokładniej, jej górny płat, jest znacznie dłuższa niż dolna.

Gdzie rozprowadza się jesiotr?

Najczęstszym jesiotrem w delcie rzeki Selenga, w zatoce jeziora Bajkał. Żyje na głębokości pięćdziesięciu metrów. Jesienią, podczas silnych wiatrów, może dojść do głębokości 150 metrów. Zimuje w ujściach dużych rzek, w dołach. W ciągu roku ryba ta rośnie średnio o 5-7 cm. Osoba dorosła osiąga metr i więcej o długości 100 kg. Bydło Baikal jest wymienione w Red Data Books Federacji Rosyjskiej i Buryatii jako rzadkie gatunki.

Ryby zakaźne

Na dużych i małych rzekach "słynna ryba na Syberii" dotarła do jeziora : okonie, szczupaki, jazzy i dace, sorgo i karpiowce, jednak głęboki Bajkał ich nie zabrał, gdyż istnieją inne głębokości, inne pasze, różne temperatury. Te ryby zakorzenione w miotach – w płytkich zatoczkach jeziora Bajkał, a taimeni i lanki wsiedli do jeziora wzdłuż dużych dopływów jeziora Bajkal i można je znaleźć w ujściach rzek.

Mieszkańcy głodówek słodkowodnych

Około dwadzieścia milionów lat temu, karłowate ryby zaczęły wnikać do rzek, próbując dostosować się do słodkowodnego stylu życia. Na rzekach dotarli do Baikalu. Najpierw osiedlili się w płytkiej wodzie, a potem na obszarach głębokowodnych, a także na grubości wody. Dziś w rzekach i jeziorach Eurazji, w tym na wyspach Japonii, znajduje się 14 gatunków ryb z grądowatych, aw Baikalu 33 gatunki.

Większość z nich (84%) rybek bobikalskich żyjących na dnie. Często po prostu "siedzą" na ziemi. Można nawet dotknąć ręką i tylko w tym przypadku "skakać" o 40 do osiemdziesiąt centymetrów, a następnie zamrozić ponownie, opadając na ziemię.

Niektóre gatunki dennych ryb wolą być pochowane w piasku lub w mule, dzięki czemu można zobaczyć tylko okrągłe oczy nad powierzchnią ziemi. Często te ryby znajdują się pod kamieniami (często nazywają się kłaczkami), w norach, w pęknięciach. W 1977 r. Naukowcy z naukowego okrętu podwodnego "Pikes" zobaczyli na głębokości 800 m czerwonego szerokiego czoła. Przekopywała się w wysypiska, które wspinało się, wysunęło tylko głowę i zaatakowało, przechodząc przez jego pokrywę, skorupiaki, amfipody.

Kolor

Najbardziej zróżnicowana jest barwa bajkałów, złowiona na dużej głębokości. Gatunki przybrzeżne, co do zasady, mają szarą lub szaro-zieloną skalę, a ciemne plamki są wyraźnie widoczne na bokach tułowia. Czasami są ryby, malowane w niezwykłym szmaragdowo zielonym kolorze. Z coraz większą głębią, kolorystyka podwodnych mieszkańców zmienia się w szary z czerwonymi pasami, różowymi, perłowymi szarymi, brązowymi, pomarańczowymi.

Golomyanka

Pomimo interesujących cech wszystkich ryb z kutry, najbardziej unikalny z nich powinien być uznany za golomyanka. Jest to największa liczba mieszkańców jeziora. Całkowita biomasa jest prawie dwukrotnie wyższa niż w przypadku wszystkich innych ryb żyjących w Lake Baikal. Jest to ponad sto pięćdziesiąt tysięcy ton. To ryba żyworodna , która nie pojawia się: produkuje żywe smażenie.

W Baikalu żyją dwa gatunki tej ryby – duże i małe. Obydwa występują na różnych głębokościach, aż po dno. Golomyanka, oprócz zooplanktonu, jedzą swoje potomstwo. I nawet roczny wzrost tej ryby wynosi około stu pięćdziesięciu tysięcy ton. Innymi słowy, w ciągu roku aktualizuje populację w całości.

Nie można zorganizować połowów przemysłowych na golomyance, ponieważ jest rozproszony na długich dystansach i jest pożywieniem dla pieczęci bajkalskiej i omul. Najwięksi przedstawiciele gatunku mają długość 25 cm (samice), mężczyźni – 15 cm.

LLC "ryba bajkalska"

Na początku tego artykułu mówiliśmy o utworzeniu tej firmy w celu sztucznej reprodukcji zasobów rybnych w Baikal w 2009 roku. Prowadzi hodowlę ryb na bazie wylęgarni Belsky i Burduguz.

Dzięki działalności tej organizacji w zbiornikach w rejonie irkuckim, a także w jeziorze Bajkal, w tym corocznie wyprodukowali niedojrzałość narybku takich szczególnie cennych gatunków ryb jak graylowanie, jesiotra, omul, peled i inne.

Od 2011 r. Uwalnia się ponad czterdzieści milionów sztuk młodych osobników do różnych zbiorników wodnych i republik Buryat, terytorium Trans-Baikal i regionu irkuckim.