644 Shares 2349 views

Co odkrył angielski pirat Francis Drake?

Słynny angielski pirat Francis Drake wziął udział w piratach przygód w wieku 26 lat w roku 1567. Nawet w młodości był jednym z członków ekspedycji Hawkinsa. Drake w dniu 24 maja 1572 roku wyruszył z Plymouth do innego rejsu. Postanowił wprowadzić ją na swój własny statek "Savan". Młodszy brat Franciszka, Jana, został powierzony kierownictwu innego statku, Pasha. Drake podczas tej kampanii i innych rejsów dokonał piratów na Morzu Karaibskim na wyspie Pinos (dziś jest to wyspa Juventud) i na wybrzeżu Kuby.

Franciszek powrócił po licznych "wyczynach" do Anglii 3 listopada 1580 roku. Królowa Elżbieta spotkała go z wielkim zaszczytem. Nawet wydała pirata mieczowi, na którym był napis, że jeśli Drake uderzy, oznacza to, że całe królestwo zostało uderzone. Elżbieta przyznała Franciszkowi tytuł Sir. Stał się admiralem brytyjskiej floty i członkiem parlamentu. To dziwne, prawda? Jednak to wszystko Francis Drake zasłużył. Jesienią 1580 r. Powrócił nie tylko z kampanii pirackiej. Franciszek odbył podróż dookoła świata. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, co odkrył Francis Drake i jakie były wyniki jego ekspedycji. Będziemy również szczegółowo opisywać sposób, w jaki ta słynna trasa minęła.

Co ciekawe, nikt nie polecił mu, aby przeprowadził okrążenie, a sam pirat tego nie planował. W tamtych czasach, w wyniku nieprzewidzianych okoliczności, wiele odkryć geograficznych zostało przypadkowo.

Przygotowanie do pływania

Francis Drake jesienią 1577 roku zakończył przygotowania do kampanii pirackiej. Planował udać się na wybrzeże Pacyfiku (zachodnie) Ameryki Południowej. Przygotowanie nie zostało zrealizowane bez pomocy wpływowych patronów, wśród których była sama królowa Elżbieta. Idea kampanii była prosta: Hiszpanie nie spodziewają się ataku na zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej, zarówno z morza, jak iz terenu. W konsekwencji można bezkarnie złupać przybrzeżne osady i statki.

Wyjść do morza, zatrzymać się w San Julian

Statki Franciszek Drake (były 4 z nich) pod koniec 1577 roku opuściły Plymouth. Już w kwietniu następnego roku piraci dotarli do ujścia rzeki. La Plata. Po krótkim przystanku udali się na południe. Piraci poszli wzdłuż wybrzeży Patagonii. Jest to nazwa części nowoczesnej Argentyny, rozciągająca się od Cieśniny Magellańskiej do koryto rzeki. Rio Negro. W zatoce San Julian, położonej na południu Patagonia, flota Franciszka postanowiła zatrzymać się. Nawiasem mówiąc, wiadomo, że w tej zatoce, że Magellan zima od czerwca do października 1520 roku.

Trudności napotykane przez zespół

Po tym przystanku flotylla poszła dalej, już w składzie trzech statków. Faktem jest, że jeden statek został uszkodzony i został spalony na zlecenie Drake'a. Wkrótce podróżnicy dotarli do Cieśniny Magellańskiej. Jego skomplikowany i skomplikowany kanał ledwo zdołał pokonać w ciągu 20 dni. Marynarze cierpieli z powodu zimna. To był lipiec i jest to najchłodniejszy miesiąc na półkuli południowej. Wreszcie zespół udał się do Oceanu Spokojnego i kontynuował ruch na północ do tropików. Nagle piraci zostali złapani przez ciężką burzę. Jeden statek trzech zniknął bez śladu. Najprawdopodobniej rozbił się i zatopił się gdzieś w oceanie. Kolejny statek ponownie wkroczył do Cieśniny Magellańskiej. Piraci, pływający na tym statku, zdołali powrócić do Anglii. Pozostaje tylko jeden statek. To flagowy "Złota Lan" Francisa Drake'a.

Jak Drake odkrył

Statek po burzy był daleko na południe. Francis Drake zauważył, że Tierra del Fuego kończy się tutaj. Na południe od niego znajduje się ogromny ocean. Nawiasem mówiąc, dokonano istotnego odkrycia geograficznego. Stało się jasne, że Tierra del Fuego jest wyspą. Wcześniej uważano, że jest to część Nieznanego Kraina. To, co odkrył Francis Drake, był bardzo ważny. Później cieśnina między Antarktyda a Ameryką Południową zasłużyła nazywa się Kanałem Drake.

Ataki na hiszpańskie okręty, bogata zdobycz

Ocean wreszcie się uspokoił, a pogoda poprawiła się. Dostrzegając to, Francis Drake postanowił kontynuować wyprawę. Pirat wysłał swój jedyny statek na północ. Poczucie bliskości podzwrotników, zespół wiwatował. Marynarze zaczęli zapominać o trudach podróży, jakie doświadczyli w rejonie Tierra del Fuego po pojawieniu się pierwszych hiszpańskich okrętów. W wyniku ataków na nie, ładunki Golden Lani stopniowo zaczęły wypełniać klejnoty i złoto.

Drake bez ostrej konieczności nie pozbawia życia tych, którzy się okradzili. Z tego powodu jego operacje piratów odbywały się niemal bez strat w jego zespole. Drake nawiązał niemal przyjazne stosunki z chilijskimi Indianami. Dostępność wina, żywności i kobiet z plemion lokalnych, bogatego łupu stała się nagrodą za przeciwności i niebezpieczeństwa doświadczane wcześniej. Drake złapał hiszpańskiego galeonu, który przewoził biżuterię i złoto z kolonii Ameryki do hiszpańskiego skarbu. Nie każdy pirat mógłby pochwalić się takim szczęściem. Wydobywane bogactwo było tak wspaniałe, że nie mieli dokąd wysłać. Musiało wrócić do domu, ale jak?

Podróż powrotna

Oczywiście Francis nie wiedział, a nawet nie wiedział o planach Hiszpanów. Jednakże, jako doświadczony kapitan, był w stanie przewidzieć, że hiszpańskie okręty, zamierzające zniszczyć, będą podróżować przez Cieśninę Magellan w kierunku. Tak się stało. Musiało ratować ludzi, siebie i skradzione klejnoty. A co zrobił Francis Drake? Zdecydował się na północ, przemieszczając się wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki. Długość tej ścieżki jest niesamowita. Drake przeszedł przez morze z Tierra del Fuego (oczywiście, zatrzymując się kilka razy na brzegu) wzdłuż wybrzeża Peru i Chile, przeszedł przez ziemie Meksyku i Ameryki Środkowej wzdłuż zachodniego wybrzeża współczesnego USA. W końcu osiągnął 48 stopień N, czyli do granicy Stanów Zjednoczonych z obecną Kanadą. Całkowita długość tej ścieżki wynosi co najmniej 20 tysięcy km, ponieważ statek przemieścił się nie ściśle wzdłuż południka. Statek spływał po brzegach obu Ameryk.

Dalej i dalej na zachód brzeg odjechał. Uciekając przed prześladowaniami, Franciszek był gotowy, aby dotrzeć do Oceanu Atlantyckiego, dookoła Ameryki Północnej. Niemniej niemożliwe było to zrobić, ponieważ pirat nie wiedział, czy tak jest. Było tylko jedno wyjście – aby skręcić na zachód, będąc na rozległym Pacyfiku. Kierując się na południowy zachód Drake dotarł do Mariana 3 miesięcy później. Jego statek w ciągu 1,5-2 miesięcy już przemieszczał się między wyspami archipelagu Moluccan. Drake w tej dziedzinie mógłby spotkać się z okrętami portugalskimi lub hiszpańskimi. Jednak miał szczęście uniknąć tych spotkań.

Końcowy etap podróży

Następny etap pływania słynnego pirata można nazwać unikalnym w swoim rodzaju. Statek Drake wyruszył z wyspy Java na Ocean Indyjski do Przylądka Dobrej Nadziei. Podróże wysuwały się na północ. Postanowili pływać wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki i Półwyspu Iberyjskiego. Po chwili piraci dotarli do Zatoki Biskajskiej. W Plymouth dotarli na początek listopada 1580 roku. Tak więc podróż trwała trzy lata okrągłe.

Zasługi Franciszek Drake

Pirate Francis Drake jest drugim kapitanem po F. Magellanie, który zdołał wykonać podróż dookoła świata. Był jednak znacznie szczęśliwy niż jego poprzednik. Przecież Magellan nie dotarł do Portugalii. Zmarł na potyczce z aborygenami, które miały miejsce na wyspach Filipin. Po 1,5 roku po jego śmierci jedyny ocalały statek został przywieziony do Lizbony przez członków zespołu, którzy zdołali przetrwać.

Osiągnięcia Francisa Drake'a to nie tylko to, że udało mu się uratować życie w niebezpiecznej i długiej podróży. Przywiozował większość marynarzy statku "Golden Lan". Dodatkowo, Galleon Francis Drake pod osobisty dowód kapitana został przywieziony do portu w Plymouth (Anglia). Ponadto, statek był dużym obciążeniem złota i różnej biżuterii.

Bezpośrednio po tej podróży (1577-1580) Francis Drake, od prostego pirata, jaki był kilka lat temu, stał się szanowanym admirałem marynarki brytyjskiej. Królowa dała mu wszystkie zaszczyty. Odkryli Franciszka Drake'a.

Później Franciszek wyruszył do morza wiele razy. Walczył z hiszpańskimi okrętami. Franciszek w 1588 roku uczestniczył w odpychaniu ataku hiszpańskiego Invincible Armada. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Brytyjczyków. Słynny pirat zmarł w roku 1596, rok wcześniej w następnej podróży. Na wyspach Karaibów zmarł z powodu dyzenterii.

Drake Passage

I dziś szerokie cieśninę, która łączy Wyspy Południowego Szczytu i Tierra del Fuego, pochodzi od tego pirata. Nieświadoma osoba może myśleć, że jest to jakiś rodzaj nieporozumienia lub historyczna ciekawość. Ale teraz, gdy poznajemy wszystkie okoliczności tego przypadku, możemy z całą pewnością stwierdzić, że nie ma błędu. Zgadza się, Drake zrobił wiele dla swojej ojczyzny. Ale nie tylko dla niej. To, co Francis Drake zrobił dla geografii, jest nie mniej i być może ważniejszy.