849 Shares 4071 views

Kolka wątrobowa: objawy, przyczyny, środki zaradcze

Kolka wątrobowa – jeden z najczęstszych objawów choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego. W większości przypadków objawia się kamica żółciowa.

Kolka wątrobowa: przyczyny

Często kamienie żółciowe klinicznie znaczące, szczególnie, gdy znajduje się w dolnej części lub w organizmie. Gdy kamienie są przenoszone na szyję lub żółciowych tworzy ostry ból – atak kolki żółciowej.

To naruszenie może być sprowokowany nerwowe i emocjonalne czynniki i nadmiernego wysiłku fizycznego i wstrząsów podczas jazdy. Przejadanie się, jedzenie tłustych pikantne jedzenie, dużo przypraw należy również przypisać do prowokacyjnych warunkach.

Należy zauważyć, że naruszenie dowolnej etiologii przepływu żółci prowadzi do tego, co dzieje się kolki wątrobowej. Objawy zaburzeń zatem zależeć od stopnia skurczu i niedrożności dróg żółciowych. Niezależnie od przyczyn tej patologii wymaga natychmiastowego leczenia.

Jak pokazano kolki wątrobowej

Objawy ataku występują wieczorem, w nocy lub w godzinach popołudniowych, często po o naruszenie diety. Ból nie ma jasnej lokalizacji, chociaż zwykle jest odczuwany w okolicy prawego podżebrza, promieniujący do pleców, prawą łopatką. Koncentruje się poniżej łuku żebrowego, zwiększa podczas inhalacji i leżącej na lewym boku.

Takie nieprzyjemne zjawiska charakteryzuje kolki wątrobowej. Objawy odpływu żółci może obejmować także wzdęcia, nudności i powstanie stabilnego wymioty, które nie przynosi ulgi. W niektórych przypadkach można zaobserwować wzrost temperatury do 38 ° C Pacjenci ze skórą wilgotne. Zażółcenie może wystąpić, wskazując, że przeszkód mechanicznych na odpływ żółci. Nadal głównym objawem choroby – kolka wątrobowa. Objawy niedrożności dróg żółciowych obejmują również stolca przebarwień i wygląd ciemne zabarwienie moczu.

Atak trwa 2-5 godzin, chociaż te granice są znane i mogą zmieniać się w dość szerokim zakresie. Tak więc, patologiczne objawy mogą trwać nawet kilka dni, wyczerpując pacjenta.

Jak wyeliminować kolki

Jeśli doszło do ataku, należy natychmiast wezwać lekarza. Do jego przybycia należy uspokoić pacjenta, umieścić po prawej stronie poprzez umieszczenie na prawy górny kwadrant cieplej, tym samym łagodzi skurcze. Należy zauważyć, że może być wykonane tylko wtedy, gdy całkowicie wykluczyć obecność patologicznych, które mogą być zaostrzone przez zastosowanie ciepła.

Aby zmniejszyć ból, można wziąć przeciwskurczowe. Jeśli nie wymiotuje, to lepiej użyć do wstrzykiwania formy leków. Najczęściej przepisują takie leki jak: „No-spa”, „Atropina”, „promedol” i „pantopon”. To znaczy „Nitrogliceryna” może być stosowany do łagodzenia skurcz dróg żółciowych.

Dalsze strategia terapeutyczna jest określana przez lekarza. Ambulatoryjne leczenie farmakologiczne można stosować popularne techniki. W razie potrzeby okresowo badane u ultradźwięków brzusznej. W ciężkich przypadkach, leczenia chirurgicznego, zwłaszcza calculous zapalenie pęcherzyka żółciowego.