202 Shares 6971 views

Perm planetarium: adres, telefon, recenzje

Po raz pierwszy w 1919 r. Po raz pierwszy pojawiła się idea stworzenia pierwszej instytucji naukowej i oświatowej, w której udowodni się system słoneczny, a także widać spektakularne panoramy Księżyca i Słońca. Pomysł należał do jednego z założycieli niemieckiego muzeum – O. Miller, który mieszka w Monachium. Pierwszy projektor został wydany dokładnie cztery lata później.

Jednym z najsłynniejszych w Rosji jest Perm Planetarium. Kiedy pojawił się, gdzie on jest i jakie programy oferuje, dowiesz się od tego artykułu.

Krótka historia Perm Planetarium

Pochodzenie pierwszego stacjonarnego planetarium w Perm jest ściśle związane z erą poszukiwań przestrzeni kosmicznej i pochodzi z 1960 roku. Jednocześnie inicjatywa utworzenia takiej instytucji pochodziła od przedstawicieli miejscowego muzeum lorego. To dzięki nim uzyskano podstawowe wyposażenie, które daje okazję do pokazania ciał niebieskich wszystkim przyjaciołom.

Jak wyglądało pierwsze obserwatorium planetarne i co to było w Permie?

Początkowo Perm Planetarium nie był odrębnym budynkiem i był to rodzaj mobilnej wersji, znajdującej się w pierwszej hali wystawowej regionalnego muzeum lokalnego lore (obok ogromnej figury mamuta).

Wszystko to było w drewnianym słupie z białą kopułą i platformą widokową zaprojektowaną dla 50-60 osób. Jednocześnie wszyscy mogli podziwiać piękno rozgwieżdżonego nieba i docenić olbrzymią planetę Ziemi z towarzyszem, stworzonym przez specjalistę Kazimierza Bradikowskiego.

Kupowanie nowego sprzętu i stworzenie mobilnego planetarium

Dokładnie rok po jego otwarciu, planetarium zaczęło przynosić dodatkowy zysk muzeum. W rezultacie jego kierownictwo zdecydowało się pójść dalej. Zamówił zakup nowego sprzętu, który pozwala na sformatowanie planetarium i uczynienie go mobilnym. Od tej chwili w budynku muzeum odbyły się wykłady dotyczące przestrzeni, slajdów i slajdów, które zostały wysłane do muzeum z stolicy. Pierwszymi wykładowcami zaproszeni do Perm Planetarium byli pracownicy muzeum.

Dlaczego była kwestia stworzenia stacjonarnego planetarium?

Od początku wykładów i zakupu nowego sprzętu demonstracyjnego minął czas. Niespodziewanie, dla samych organizatorów, wynik wykraczał poza wszelkie oczekiwania. Ze względu na rosnące podniecenie, wykładowcy musieli spędzić 2-3 sesje, za każdym razem nadchodząc z nowym tematem do historii. Według wstępnych szacunków, około pół roku około 50 000 osób odwiedziło planetarium. I liczba kandydatów nadal rosła.

Od tej chwili postanowiono stworzyć nieruchomy budynek. Ponadto budowa odrębnej struktury przyczyniła się do kolejnego znaczącego zdarzenia. W marcu 1965 r. Związany był z wylądowaniem w rejonie Perm w sowieckim statku kosmicznym. Przypomnijmy, że Alexei Leonov, który był na pokładzie, najpierw poszedł na otwartą przestrzeń. W rezultacie Planetarium Perma zbudowano na górze Egoshin, gdzie na początku 1887 r. Przeprowadzono pierwszą obserwację zaćmienia Słońca.

Jaki był pierwszy stacjonarny planetarium?

Budynek stacjonarnego planetarium w Permie, którego reżyserem został V. I. Frolov, powstał w grudniu 1967 roku. Jednak oficjalną datą jego otwarcia jest kwiecień 1968 r.

W tym czasie była to olbrzymia hala z dachem w kształcie kopuły, której wysokość wynosiła około 10 m, a szerokość – 12 m. Sala przeznaczona była dla 140 osób. Był to także słynny projektor ZKP-1, ukazujący piękno rozgwieżdżonego nieba, który przedstawia komety, satelity i ciała niebieskie. Oprócz filmów i wykładów kognitywnych w nowym planetarium działały różne kręgi tematyczne przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Było to planetarium (plakat jego programów aktorskich nieco się zmienił w ostatnich latach) kilka lat temu. A co on dzisiaj?

Współczesne planetarium w Permie

Minęło wiele czasu od otwarcia stacjonarnego budynku planetarium. Od tej chwili wiele się zmieniło. W szczególności w 2008 r. Zmodyfikowano zewnętrzną elewację budynku i dokonano kompletnego przeglądu.

Później sala instytucji została uzupełniona najnowocześniejszym sprzętem cyfrowym, umożliwiającym przechwytywanie różnych procesów zachodzących na słońcu. Wiosną 2012 r. Kierownictwo Planetarium postanowiło odtworzyć mobilną wersję budynku, co nie wymaga skomplikowanej instalacji i nie powoduje żadnych problemów podczas transportu. Do tej pory wzrosła liczba aktywnych wykładów (do 160), które otrzymały planetarium (Perm). Programy zostały rozszerzone i rozszerzone. A istniejąca grupa pracowników i wykładowców mogła łatwo przenosić się do przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych, wizualnie demonstrując dzieci i uczniów naszą planetę i system słoneczny.

Począwszy od jesieni 2013 r. Na głównej platformie widokowej planetarium zainstalowano również unikatowy teleskop lunetowy 25×102.

Planetarium (Perm): tryb pracy, cena biletu

Planetarium w Permie działa bez dni wolnych. Każdy może odwiedzić go od poniedziałku do niedzieli od 9:00 do 17:30. Koszt biletu zależy bezpośrednio od wieku widza, liczby osób, odmiany i czasu trwania prezentacji. Na przykład cena biletu dla dzieci kosztuje 120 rubli. Dorośli – od 180 lat.

Ponadto planetaria (ceny mogą być poddane rewizji, biorąc pod uwagę kurs dolara) często posiada akcje, dni otwarte i preferencyjne wyświetlacze społecznie niezabezpieczonych warstw ludności. Za opłatą można patrzeć przez teleskop, zorganizować imprezę urodzinową i ceremonię ślubną.

Jak działa biuro biletowe?

Biuro biletowe czynne jest od 9:30 do 17:00 od poniedziałku do środy i niedzieli, a od 9:30 do 19:00 od czwartku do soboty. Przerwa od 10:15 do 10:45 i od 13:15 do 13:45. Możesz płacić za bilety w gotówce gotówką lub przelewem bankowym.

Czym jest planetarium przygotowujące się do nas?

W tej chwili planetarium miasta Perm ma własne planetarium.perm.ru, które pozwala na zapoznanie się z szeregiem przyszłych wydarzeń. Na przykład w krótkim czasie będziesz mógł zobaczyć program cyfrowy pod intrygującym tytułem "Dark Matter". Jest to jeden z najbardziej żywych i niezapomnianych programów polecających zwiedzanie planetarium w Perm. Telefon, aby uzyskać więcej informacji: +7 (342) 260-41-29 i +7 (342) 294-34-11.

Jest przeznaczony dla dzieci kategorii 12+. Zajmuje się wyglądem i stanem wszechświata sprzed milionów lat temu. Program obejmuje także rzeczywiste badania naukowców i astrofizy, którzy przez długi czas obserwowali ewolucję ciemnej materii w Wszechświecie. I ten program oferuje w niedalekiej przyszłości planetarium.

Plakat opisuje również wydarzenia, które będą interesujące dla małych dzieci. Na przykład od pięciu lat dzieci będą mogły zbadać otaczający świat i naturę wraz z jednym z bohaterów "Fairy Tale of Beauty". Albo pójść na wyjątkową wycieczkę po niesamowitym świecie gwiezdnym: "Pierwsze kroki w świecie konstelacji".

Począwszy od siedmiu lat można podróżować niezwykłą podróżą z mieszkańcami magicznego kraju (elfy, gobliny i trolle). W ramach programu "Odwiedzając Gnome Astronomena" usłyszysz fascynującą historię o planetach, Słońcu i Księżycu. Inspirować Cię i "latać w przestrzeń" (7+), gdzie dowiesz się o wszechświecie, planetach, stacjach kosmicznych i astronautach.

Podobnie jak w przypadku dzieci i dorosłych, "Historia gwiazd" (12+) to tzw. Pełnobudowy pokaz stworzony przez japońskiego eksperta w dziedzinie sztuki cyfrowej Yutaki Kagayi. Warto zauważyć, że w tym roku w 2011 r. Ten festiwal otrzymał nagrodę sympatii widowni podczas Międzynarodowego Festiwalu Wizualizacji Naukowych. I to tylko niewielka lista tych projektów, które planetarium (Perm) zwraca uwagę. Opis programów wskazanych na plakatach pomoże Ci szybko określić i wybrać najbardziej pożądany.

Jakie są aktualne programy w planetarium?

Obecnie na planetarium działają następujące programy:

  • W kosmologii i astronomii, przeznaczonych dla dzieci szkół podstawowych i przedszkolnych ("Przestrzeń Kosmosu", "Zachód słońca Dinozaurów", "Gwiezdne Pajęcze", "Rejs po Układzie Słonecznym");
  • Na temat moralnego i patriotycznego ("służyć ojczyźnie!", "Wojna patriotyczna 1812", "Dzieci o wojnie").

Pod koniec roku planetarium (którego adres zostanie wyświetlony poniżej) oferuje wiele tematycznych programów z Nowego Roku, na przykład "A w bajce z gwiazdami będzie tak …", "Płatki śniegu i gwiazd" i inne. W budynku planetarium znajduje się również krąg rozwijający kognitywistyk "Szkoła Małych Gwiazd".

Jakie usługi oferuje Planetarium w Perm?

Poza zatwierdzonymi imprezami masowych, w planetarium odbywają się różne wystawy. Oferuje również jasny i romantyczny program uroczystości małżeństwa "Gwiazdy dla miłośników", a także wynajmu pokoju na niezapomniany dzień z widokiem na rozległe obszary wszechświata.

Gdzie jest planetarium w Perm?

Jeśli chcesz zobaczyć program edukacyjny o gwiazdach i planetach i dobrze spędzić czas z rodziną, przyjdź do planetarium. Adres: Perm, Gagarin Ave, 27 / A. Znajdź ten budynek jest prosty, jak można zobaczyć powyżej północnej tamy, położonej w dzielnicy Motovilikha w mieście.

Opinie o planetarium w Perm

O planetarium w Permie mówią dużo. W szczególności niektórzy użytkownicy twierdzą, że są bardzo zadowoleni z obecnych programów dla dzieci. Według nich, wszystkie informacje są prezentowane w postaci baśniowej rozrywki. Inni docenili szkołę młodych astronomów, gdzie ich dziecko poszło. Ich zdaniem powinny być więcej kręgów.

Jeszcze inni mówią, że spędzili najlepsze rodzinne wakacje, odwiedzając planetarium. Mówią, że ceny są demokratyczne i przyjemne dzięki ich dostępności.