355 Shares 9441 views

Wskaźnik Pearla – skuteczność wybranej metody antykoncepcji

Rozwój medycyny w wielu dziedzinach nie minęło na próżno. Oprócz nowych metod leczenia, leków i specjalności medycznych, postęp naukowy dał ludziom wiele metod antykoncepcji, wcześniej nieznanych. Ich skuteczność jest mierzona za pomocą wskaźnika, znany jako indeks Pearl.

nowoczesna antykoncepcja

Umiejętność korzystania seksualny w XXI wieku – jest ważnym elementem dojrzałej osobowości. Zrozumienie, jak chronić siebie i swojego partnera z chorób lub niechcianej ciąży – to pierwszy krok do zdrowego życia seksualnego. Różnorodność metod antykoncepcyjnych otwiera ogromną ilość opcji i możliwości. Ale różnica między nimi jest nadal istnieje: po pierwsze, ich działanie opiera się na innych zasadach, a po drugie, nie każda metoda nadaje się do każdej sytuacji.

Na przykład kondomy są bardziej odpowiednie do zastosowania jednej lub okresową, ale o wystarczającej skuteczności ochrony przed różnymi chorobami i infekcji, ale nie wszystkie. Czapki, działa na tej samej zasadzie, stały się barierą dla chorobotwórczych bakterii i wirusów, a więc bardziej odpowiednie dla par zaufania do siebie.

Hormonalne środki antykoncepcyjne są łatwe w użyciu i jest w stanie pomóc kobietom uporać się z niektórymi chorobami ginekologicznymi. Jednakże, mają zerową skuteczność w ochronie organizmu przed infekcją. Tak więc, zazwyczaj wykorzystywać parę długich znajdujących się w relacji.

Kolejna kategoria – plemnikobójczych. Ich działanie opiera się na neutralizację spermy za pomocą różnego rodzaju substancji. Sposób ten również nie chroniły przed wystąpieniem choroby, jeśli nie jest połączona z antykoncepcyjne.

Więc, co wybrać? To, między innymi, należy zwrócić uwagę na to, jak dobrze te lub inne metody radzenia sobie ze swoim zadaniem.

Wskaźnik skuteczności – wskaźnik Pearla

Wybór odpowiedniego sposobu antykoncepcji, trzeba myśleć nie tylko o tym, jak to będzie wygodne w użyciu, ale również wziąć pod uwagę stopień niezawodnością. Aby docenić to, jest wskaźnik Pearla. Inna jego nazwa – wskaźnik awaryjności. Jak wynika z nazwy, tym niższa, tym lepiej.

Po raz pierwszy metoda obliczania skuteczności środków antykoncepcyjnych, używane do tej pory, zaproponowany w 1933 roku przez amerykańskiego biologa Richarda Perle. Na podstawie tego wskaźnika, jak i osobistych preferencji i innych czynników, należy wybrać taki sposób, aby chronić każdą poszczególną parę.

Jak obliczyć?

Metoda oceny jest bardzo prosta: 100 kobiet w ciągu roku przy zastosowaniu tej samej metody antykoncepcji w czasie każdego kontaktu. Po tym okresie liczba zarejestrowanych ciąż. Dolny indeks Pearl bardziej skuteczne metody antykoncepcji uważane są badane.

Niemniej jednak, należy rozróżnić wiarygodności teoretycznej i praktycznej. Nadużywanie lub nieostrożne użycie może spowodować, że metoda po prostu nie działa. W ten sposób niezawodność prezerwatywy, na przykład, w zależności od czasu, kiedy zostały wprowadzone, jeśli nie było żadnych narządów kontakt wcześniej, jeśli rozmiar jest odpowiedni, i tak dalej. D. Dlatego wskaźnik awaryjności często nie wskazuje dokładnej liczby, ale jako wartości czasowych.

Więc jak to wszystko wygląda w praktyce? Poniżej znajdują się główne metody antykoncepcji, a przed każdym elemencie – wskaźnik Pearla. Tabela wybrana dla celów przejrzystości.

metoda wskaźnik efektywności
antykoncepcyjne barierowe (prezerwatywy, czapki) 2-25
Hormonalne (tabletek, łat, zastrzyki, pierścień) 0,1-5
Naturalne sposoby (kalendarz PAP i t. D.) 0,3-40
Plemnikobójczych i spirale 0,9-21
chirurgiczny 0,01-0,4

Powyżej mamy wymienione dużą grupę metod planowania rodziny. Trochę więcej o niektórych z nich, w tym na ich skuteczność, będziemy rozmawiać dalej.

hormonalne środki antykoncepcyjne

specjalne zastrzyki, plastry, tabletki, pierścienie, spirale – ogromna różnorodność kształtów. Niektóre z nich wymaga codziennej uwagi, trzeba pamiętać o drugi raz w miesiącu lub nawet kwartału. Na przykład, pierścień hormonalny – antykoncepcyjnym, spopularyzowane ostatnio – umieszcza się w pochwie i pozostawić w niej przez 3 tygodnie.

Istotą tej kategorii kontroli urodzeń jest regulacja pracy układu rozrodczego kobiety – wydaje się, że „śpi”. W konsekwencji, nie owulacja, zagęszcza śluz szyjki macicy, często nawet spadek libido. I choć tego ostatniego – niezbyt pożądany skutek wszystkich tych czynników prowadzi do znacznego zmniejszenia prawdopodobieństwa ciąży.

Antykoncepcja hormonalna jest dobry dla wszystkich, tylko negatywne – to ma wiele przeciwwskazań i skutków ubocznych. Palacze, na przykład, zagrożenia dla zdrowia układu krwiotwórczego i naczyń krwionośnych. Istnieją inne poważne problemy, tak że celem wszelkiego rodzaju środków z grupy hormonów powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarza po badaniu. Oględziny zewnętrzne, ultradźwięki, udar mózgu, liczne badania krwi – to może trzeba wiedzieć, które pasują antykoncepcyjne. fundusze indeksowe perła dla teorii tej kategorii jest niska – mniej niż 1. Wyjątkiem są niektóre z metod postcoital lub antykoncepcji, mogą być ignorowane. Jednak w praktyce jest jeszcze wyższa, ponieważ wiele kobiet nie są zbyt ostrożny przy odbiorze, przekazując lub późnym pigułki, zapomnieć o zmniejszenie ich skuteczności, a korzystanie z niektórych antybiotyków, i tak dalej. D. Mimo to wciąż pozostaje jedną z najbardziej niezawodnych sposoby.

prezerwatywy

antykoncepcyjne barierowe mają mniejszą różnorodność niż w poprzedniej grupie. I najbardziej popularnym środkiem tej kategorii są prezerwatywy. Nawiasem mówiąc, istnieją ich odpowiedniki żeńskie oraz specjalne czapki, dopasowane do szyjki macicy, ale są one znacznie mniej powszechne.

Niewątpliwą zaletą jest to, że prezerwatywy z wystarczającą wydajnością, ale także chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową niektórych. To nie znaczy, że nie można bać się bez infekcji, ale szanse na to, aby podnieść znacznie zmniejszone. Rzetelność prezerwatyw, według różnych źródeł, od 2 do 12. W rzeczywistości, to jest dokładnie ten przypadek, kiedy to wszystko zależy od prawidłowego stosowania. Produkt powinien być na czasie i umieścić w prawo, a następnie prawdopodobieństwo ciąży jest minimalne. Co więcej, nowoczesne producenci często umieszcza się bezpośrednio w jego plemnikobójcze smaru, co dodatkowo zmniejsza ryzyko nieoczekiwanego rezultatu.

plemnikobójczych

Grupa ta obejmuje tylko dwie metody całkowicie odmienne. Pierwszy – żele, czopki, środki poślizgowe i inne środki, mające na celu chemiczną neutralizację plemniki. Drugi – urządzeń wewnątrzmacicznych zawierających miedź,. Po pierwsze, dla wszystkich prostotą jego stosowania to ma kilka wad. Po pierwsze, wymaga cierpliwości – w celu zapewnienia, że fundusze zaczęły działać, trzeba odczekać 10-15 minut, a po drugie, ma stosunkowo niską sprawność – 3-21. Druga wymaga obowiązkowej obecności i porady lekarskiej. Ale wiarygodność spirali jest wystarczająco duża – 0,9-3.

chirurgiczny

Grupa ta obejmuje wysoce skutecznych metod przy użyciu mężczyznę operacji lub kobietę z prawie 100% są pozbawione możliwości pozyskania potomstwa. Takie interwencje mają szereg ograniczeń społecznych w wielu krajach i są uważane za wystarczająco poważne. Na szczęście, w większości przypadków, są odwracalne.

naturalny

Zakres metod w tej kategorii należą te, które oparte są przede wszystkim od tego, jak dobrze zna i czuje jego ciało. Fakt, że prawdopodobieństwo ciąży zmienia się podczas cyklu menstruacyjnego. Jest to dość wysoki podczas owulacji, która trwa około 72 godzin, na tydzień przed nią i aż po. Resztę czasu jest prawie niemożliwe, aby zajść w ciążę.

Prawie wszystkie metody naturalnej antykoncepcji opiera się na fakcie, że kobiety w wielu aspektach rejestruje czas owulacji i powstrzymania się od kontaktów w tym czasie. Z umiejętnego wykorzystania i połączenie kilku sposobów może to być bardzo skuteczne, ale nie wszyscy chcą męczyć się z codziennego harmonogramu, kiedy można po prostu skorzystać z osiągnięć medycyny. Na przykład, wspomniany już antykoncepcyjny pierścień może trwać tylko raz na 3 tygodnie, aw przypadku wniesienia do nich pamiętać tylko 4 razy w roku. Jednak niektórzy ludzie wolą korzystać z ich naturalnych, zasobów naturalnych, a wybór ten powinien być przestrzegany zbyt.