420 Shares 1901 views

bateria jądrowa i zasada jego działania

Pierwszy telefon komórkowy powstał ponad czterdzieści lat temu. Nauka postępuje, oczywiście. I kto by pomyślał, że w tym czasie czterdzieści lat później światło wychodzi jądrową baterię dla swojego telefonu? Tak, nauka kroków nie skokowo, ale wciąż z istotnych przełomów w wielu dziedzinach, zwłaszcza w ostatnich czasach. A ten artykuł będzie poświęcony temat używania baterii jądrowych w nowoczesnych urządzeniach.


wejście

Teraz na rynku smartfonów – jeden z najbardziej obiecujących obszarów elektroniki. Obszar ten rozwija się dynamicznie, nie zatrzymując się na chwilę. Wydawałoby się, tylko wszedł do sprzedaży iPhone 3G, a na półkach sklepów mobilnych afiszować już iPhone 6 i iPhone 6 Plus. Nie trzeba mówić, co ścieżka inżynierowie firmy zostały zadowolić użytkowników najnowszego sprzętu?

To samo można powiedzieć o systemie Android i Windows Phone. Kilka lat temu, cała klasa szkoły skupionych wokół szczęśliwca, który miał telefon oparty na systemie operacyjnym Android. A kiedy ktoś był w stanie osobiście zagrać w zastosowaniach, gdzie działanie sterowania można za pomocą obracania ekranu (szczególnie jeśli gra była z kategorii wyścigowej), dosłownie świeciły szczęściem.

Obecnie nie jest to zaskoczeniem. Nawet pierwsze równiarki są teraz bezpiecznie korzystać z telefonu Apple bez większego radości i rozkoszy, nie wiem jak oni naprawdę szczęście. Mimo to, po prostu nie wiedzą, że kiedyś istniały telefony działające z klawiaturą i nie dotykać. Że te telefony były tylko kilka gier. I że nawet wąż w momencie Nokia 1100 posiada ekran dwukolorowej dla dzieci przyczyną bezgranicznym entuzjazmem i grał prawie cały dzień.

Oczywiście, jeśli gra była znacznie niższa jakość. Korzystać z takich telefonów może być kilka dni, bez stosowania dodatkowej opłaty. Teraz, przemysł gier w dziedzinie smartfonów przyszedł do poziomu jakości, a to wymaga bardziej wydajne akumulatory telefonicznych. Jak, Twoim zdaniem, jest w stanie utrzymać do najnowocześniejszych, najbardziej wydajne pod względem żywotności baterii smartfona?

Czy potrzebujemy baterię jądrową?

Zapewniamy, że nawet bierne korzystanie z niej (smarfton) jest mało prawdopodobne, aby trwać dłużej niż 3 dni. Jako źródła energii w nowoczesny smartfon wykorzystuje typ akumulatora litowo-jonowy. Nieco mniej popularne modele działające na baterii polimerowej. W rzeczywistości, te telefony nie wytrzymują bardzo długą pracę. Odtwarzać je w trybie offline, oglądać filmy na nich, można obliczyć liczbę godzin, które z reguły nie przekracza dziesięciu. Firmy produkujące podobne urządzenia konkurujące na kilku frontach. Najbardziej aktywny jest walka o pierwsze miejsce na następujących kryteriach:

– Rozmiar ekranu.

– sprzęt Sprzęt i wydajność.

– wymiary (w szczególności, walka do zmniejszenia grubości).

– Potężny samowystarczalne źródło zasilania.

Jak widać, kwestia tego, czy potrzebujemy baterii jądrowej do telefonu jest nadal otwarta. Naukowcy obliczyli, że w przyszłości, telefony będą wyposażone w akumulatory, które działają na zasadzie reakcji jądrowej elementu o nazwie „tryt”. W tym przypadku telefon może pracować bez ładowania przez okres do 20 lat, według ostrożnych szacunków. Imponujące, prawda?

Jako nowy pomysł na temat baterii atomowej?

Pomysł stworzenia miniaturowe reaktory jądrowe (mówimy o baterii jądrowych) pojawiła się jasne umysły nie tak dawno temu. Sugerowano, że użycie takiego sprzętu w odpowiednich urządzeń technicznych pozwalają uporać się z problemem nie tylko wymaga stałej ładowanie, ale także z innymi.

TASS: bateria jądrowa rękoma. Mówią inżynierów

Pierwsze zastosowanie wynalazku, baterie, który będzie działał w oparciu o energię jądrową, co podział koncernu krajowego pod nazwą „Rosatom”. To był „Górnictwo i chemiczne Połącz”. Inżynierowie powiedział, że pierwszy zasilacz, który jest umieszczony w postaci baterii jądrowej, mogą być tworzone już w 2017 roku.

Zasada działania będą reakcje, które występują z „Nickel-63” izotopu. Dokładniej, chodzi o promieniowanie beta. Co ciekawe, akumulator jest zbudowany według tej zasady, to jest w stanie pracować około pół wieku. Wymiary są również bardzo, bardzo zwarta. Na przykład, jeśli wziąć an zwykłych baterii latarkę i ścisnąć go 30 razy, można wyraźnie zobaczyć, jaki rozmiar będzie mieć baterię jądrową.

Jest bateria jądrowa jest bezpieczna?

Inżynierowie są absolutnie pewni, że ten zasilacz nie będzie stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzi. Powodem tego zaufania był projekt baterii. Oczywiście, bezpośredni izotop promieniowanie beta jest jakaś krzywda do żywego organizmu. Ale po pierwsze, będzie to w akumulatorze „miękkie”. Po drugie, mimo że promieniowanie nie wyjdzie, ponieważ będzie ona wchłaniana w źródle zasilania.

Ze względu na fakt, że baterie atomowe „Rosja A123” będzie absorbować promieniowanie w sobie, nie pozwalając go eksperci teraz budują strategiczną perspektywę wykorzystania baterii atomowej w różnych dziedzinach medycyny. Na przykład, może to być realizowane w konstrukcji rozruszniki serca. Drugim najbardziej obiecujący kierunek jest przemysł kosmiczny. Na trzecim miejscu, oczywiście, jest przemysł. Poza trójce jest wiele oddziałów, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane źródło energii jądrowej. Być może najważniejszą z nich – transport.

Wady energetyki jądrowej

Co otrzymujemy w zamian za baterią jądrową? To znaczy, jak zobaczymy, jeśli spojrzymy z drugiej strony? Po pierwsze, produkcja tych niezależnych źródeł energii będzie kosztować ładny grosz. Dokładne ilości Inżynierowie nie chcą się połączyć. Może boi się, aby błędne wnioski wcześnie. Jednak oszacowanie nie jest w liczbach nadano iw słowach. Oznacza to, że „wszystko jest bardzo drogie.” Cóż, to jest całkiem należy się spodziewać, po prostu założyć, że sedno sprawy logicznie. O seryjnej produkcji na skalę przemysłową do powiedzenia, być może zbyt wcześnie. Możemy mieć tylko nadzieję, że z czasem alternatywne technologie, aby stworzyć bateria jądrowa bez narażania jego niezawodność i praktyczność występują, ale są o wiele tańsze.

Nawiasem mówiąc, TASS szacuje 1 grama substancji w 4000 dolarów. Dlatego, aby uzyskać niezbędną masy atomowej materiału, który zapewni długotrwałe użytkowanie baterii, konieczne jest obecnie wydać 4,5 miliona rubli. Problem tkwi w izotop. W przyrodzie, to po prostu nie istnieje, utwórz izotopu za pomocą specjalnych reaktorach. W naszym kraju, są tylko trzy. Jak wspomniano wcześniej, to może w końcu być w stanie korzystać z innych elementów w celu zmniejszenia kosztów produkcji energii.

Tomsk. bateria jądrowa

Wynalazek baterii atomowej nie ogranicza się do profesjonalnych inżynierów i projektantów. Ostatnio, uczeń Tomsk Polytechnic University, który studiował na studiach, opracował model nowej baterii działa na zasadzie jądrowej. Nazwa tej osoby Dmitry Prokopiev. Jej rozwój jest w stanie pracować w trybie normalnym 12. W tym czasie, to nie musi być ładowany raz.

System stał się ośrodkiem izotopem promieniotwórczym o nazwie „tryt”. Z umiejętne korzystanie z niej pozwala na przesyłanie energii uwalnianej podczas półtrwania we właściwym kierunku. Kiedy ta energia jest uwalniana w części. Możemy powiedzieć, w dawkach lub w partii. Przypomnijmy, że okres półtrwania elementu jądrowego rzędu 12 lat. Dlatego korzystanie z baterii w tym elemencie jest to możliwe w określonym terminie.

Zalety trytu

W porównaniu z baterią atomowego, który ma detektor krzemu, bateria jądrowa oparta jest na trytu nie zmienia swoich właściwości z upływem czasu. I to jest jego niewątpliwym atutem, należy zauważyć. Przetestowaliśmy wynalazku w Nowosybirsku Instytutu Fizyki Jądrowej, a także w Instytucie Technicznym-Fizyczny Uniwersytetu Tomsk. bateria jądrowa, której zasada opiera się na reakcji jądrowej ma pewną perspektywę. Zazwyczaj jest to dziedzina elektroniki. Wraz z nim są wojskowy sprzęt, medycyna i przemysł lotniczy. To jest to, co już zostało powiedziane.

wniosek

Z wszystkich wysokich kosztów produkcji baterii atomowych ma nadzieję na to, co możemy zrobić, aby spotkać się z nimi w najbliższej przyszłości komórkowych. Teraz kilka słów o produkcie, który będzie podstawą akumulatora. Tryt, na pewno w przyrodzie – jądrowy. Jednakże, promieniowanie słabego elementu. Szkody dla zdrowia ludzkiego, nie mogę. Narządy wewnętrzne i skóra nie cierpi z umiejętnego wykorzystania. Dlatego został wybrany do zastosowania w bateriach.