82 Shares 7199 views

Prolactinoma przysadka mózgowa: przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie. Przysadka mózgowa jest odpowiedzialna za co?

Kiedy człowiek widzi skomplikowany termin medyczny, zaczyna rozkładać je na składniki, aby zrozumieć swoją chorobę. Dlatego, jego pierwsze pytanie jest do siebie: „Co spotyka przysadkę?”. Po dokładnym poszukiwaniu informacji dowiaduje się, że ten gruczoł wydzielania wewnętrznego, który reguluje działanie wszystkich innych gruczołów w organizmie. Dalsze badania będą prowadzić chorego do listy produkowanych przez ich hormonów i narządów docelowych. I dopiero po tym, że zdecydował się w końcu dowiedzieć się, co oznacza wyrażenie „prolaktynoma mózgowej.” Jest to nowotwór, który wytwarza zbyt dużo hormonu, organizm może je obsłużyć. Nadmiar prolaktyny i powoduje charakterystyczne objawy kliniczne. Ale wszystko po kolei.


Co jest przysadka mózgowa?

Przysadka mózgowa jest odpowiedzialna za co? Przysadka mózgowa – jest częścią śródmózgowia, znajduje się na powierzchni podstawnej w tworzeniu kości, zwany „Turkish siodło”. Gruczoł wydziela hormonów regulujących wzrost ludzi, tempo przemiany materii i reprodukcji potomstwo. Przysadka mózgowa – przewód układu hormonalnego. Interakcja z podwzgórza, wspólnie kontrolują ciała, zapewniając jego funkcje życiowe.

W przysadce mózgowej są trzy części lub akcje:

 1. Przedni płat produkuje hormony tropowe. Oni są tak zwane, ponieważ wpływają one na określone narządy i chemicznie dostrojone do ich tkanek. Należą do nich:
  – hormon tyreotropowy (związane z gruczołu tarczowego);
  – hormon adrenokortykotropowy (stymuluje gruczołów nadnerczy),
  – hormon folikulotropowy (kontrola funkcji seksualnych, indukuje dojrzewanie oocytów);
  – hormon luteinizujący (stymuluje owulację);
  – Hormon wzrostu odpowiedzialne za wzrost;
  – luteinizację hormon lub prolaktyna (reguluje wygląd siary i mleka kobiet w ciąży, jest odpowiedzialna za instynkt macierzyński). Prolactinoma przysadki rozwija się w przednim płacie, to „psuje” praca luteinizację hormon.
 2. Płat tylny wydzielanego wazopresyny (odpowiedzialny za utrzymanie normalnego krwi i ciśnienie cieczy tkanki) oraz oksytocyny, która jest więc konieczne w czasie ciąży i do pielęgnacji dzieci. To działa na mięśnie gładkie, zmniejszając go.
 3. Średni odsetek syntetyzowanych hormonów, które stymulują komórki skóry – melanocytów.

Funkcje jak łatwo się domyślić, przysadka zróżnicowane. kontroluje podział komórki i syntetyzujące białka do tworzenia nowej tkanki. Ponadto reguluje dojrzewanie jaj i plemników, a także odpowiedź organizmu na hormony płciowe. Zakłóca układu immunologicznego poprzez stymulację lub hamowanie funkcji tarczycy. Kontroluje poziom ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych, ilość tkanki tłuszczowej i jakość snu. Przysadka mózgowa nie jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez całe nasze życie.

Prolaktyna – co to jest?

Trochę zrozumienie anatomii i fizjologii układu hormonalnego, można przystąpić do jego bardziej szczegółowej analizy. Oczywiście, pośpiesznie, bez specjalnego szkolenia to nie będzie łatwe, ale można przynajmniej spróbować. W diagnostyce, oprócz słowa „przysadki mózgowej”, to wciąż prolaktyny. Co to jest?

Prolaktyna – jest jednym z hormonów wydzielanych przez acidofilnych komórek przedniego płata przysadki. Dzięki strukturze chemicznej odnosi się do struktur białkowych. Naukowcy pojedyncze całą rodzinę materiałów o podobnych cechach molekularnych. Należą do nich:

– prolaktyna;
– proliferin (kontrole podział komórek tkanki łącznej);
– hormon wzrostu;
– laktogen łożyskowy (wydzielane podczas ciąży).

Obecnie znane właściwości Prolaktyna jest bezpośrednio lub pośrednio odpowiedzialny za funkcję seksualną i reprodukcję. narządy docelowe są, jak sama nazwa wskazuje, gruczołów sutkowych. Hormon stymuluje produkcję siary i jego konwersję do mleka. W okresie dojrzewania iw czasie ciąży jest odpowiedzialny za wzrost i rozwój gruczołów sutkowych, liczba zrazików i przewodów. Ciekawostka: Receptory dla prolaktyny znajdują się w prawie wszystkich narządów i tkanek organizmu ludzkiego, ale jaki wpływ ma na nich jest nadal nieznany.

prolaktynomę przysadki powstaje w wyniku mutacji w komórkach z przedniego płata przysadki. To wywołuje nadmierne wytwarzanie prolaktyny i poprawia jego własności, co wpływa na dobre samopoczucie i wyglądu pacjenta. Na szczęście, diagnoza i leczenie tej choroby są już znane i pomyślnie przetestowane, więc diagnoza – nie zdanie.

prolaktinoma

przysadki prolaktynomę dotyczy łagodnej choroby często z przedniego płata przysadki (statystycznie 30 procent wszystkich zdiagnozowanych nowotworów). Występuje u kobiet w wieku rozrodczym. Stosunek pomiędzy silnym i płci pięknej – od 1 do 6.

Wymiary to, co do zasady, nie może przekraczać dwóch lub trzech milimetrów, ale ludzie mogą spotkać się i głównym edukacja – więcej niż centymetr średnicy. Guzy te są aktywne hormonalnie, ponieważ wytwarzają prolaktyny. Normalnie jest on syntetyzowany w obu płci. Prolaktyna, mogą wpływać na organy sam lub w połączeniu z luteinizującego i hormon folikulotropowy. Zwłaszcza ich działanie jest wyrażona w czasie ciąży i laktacji. Ale poza tym, że uregulowanie cyklu miesiączkowego i owulacji.

Nadmierne ilości hormonu ma odwrotny skutek. Kobieta staje się bezpłodne czyli nie może począć i urodzić dziecko. Mężczyźni, którzy mają wysokie miana prolaktyny mają problemy z potencją i znak erekcji subiektywnych i obiektywnych powiększenie piersi.

przyczyny

Naukowcy nie zorientowali się, na pewno, dlaczego dana osoba ma to nowotwór, ale zauważyłem pewne wspólne cechy, wspólne dla wszystkich pacjentów z takim rozpoznaniem.

Pierwsze pytanie, oczywiście, wrodzone zaburzenia genetyczne układu hormonalnego. Typowo, ten wieloetapowy nowotworów (czyli prawie wszystkich guzów gruczołów wydzielania wewnętrznego). Jest nadmiar wytwarzanie prolaktyny, nie tylko, ale również hormony tarczycy i przytarczyc, trzustki, nadnerczy, przysadki mózgowej i obecność owrzodzenia żołądka.

Wiadomym jest, że krewni szansa dostać tej patologii jest wyższa niż średnia dla populacji. Nowoczesne genetyka nie rezygnuje i szuka genów, które zmieniają charakterystykę przednich komórek przysadki, ale do tej pory sukces w tej dziedzinie nie jest obecny.

klasyfikacja

Gruczolak przysadki (prolactinoma) może się różnić od położenia wewnątrz Sella. Nowotwory wydzielają dwie grupy:

 1. Intrasellyarnye prolactinoma, które nie przekraczają jednego centymetra wielkości i nie wykraczają poza granice kości przysadki fossa.
 2. Ekstrasellyarnye prolactinoma z dużych i nogi poza Sella.

Wielkość guza zależy od nasilenia objawów. Odnosi się to nie tylko do konkretnego działania hormonu. Objętościowe obrzęk ściska innych struktur w mózgu, powodując uogólnionych i ogniskowych objawów neurologicznych. może to być utrata wzroku, utratę zapachu, brak innych nerwów czaszkowych (trójdzielnego, twarzy, okoruchowe). Typowe objawy to bóle głowy, obniżenie nastroju, niepokój, drażliwość i chwiejność emocjonalna.

Prolactinoma przysadki objawy u kobiet:

Przez długi czas, kobieta może nie zauważyć niepokojące zmiany w swoim ciele, szczególnie jeśli ma się, a choroba miała problemy z cyklem miesiączkowym. U pacjentów zaobserwowano zmniejszenie liczby dni, w czasie menstruacji, z niedoborem wydzielania lub nawet ich nieobecności. Kobiety, które chcą mieć dziecko, jest w stanie to zrobić, ponieważ owulacja nie występuje.

Jakie inne objawy występują u kobiet? prolactinoma przysadka stymuluje produkcję siary i mleka, nawet tych z płci, którzy nie są gotowi, by stać się matkami. Ciekłe krople mogą być uwalniane przez działanie mechaniczne ściskanie sutka lub macierzystych samodzielnie (zwykle z powodu dużej ilości mleka). Kobiety z pojawieniem się tych objawów w pierwszej kolejności myśleć o raku piersi lub innych lokalnych zmian, ale dokładne badanie może znaleźć źródło problemu.

Objawy mózgowej prolaktynoma u kobiet – to nie tylko wybór z siary i mleka, ale także zwiększenie łamliwości kości do osteoporozy. Ponadto braki w innych hormonów, takich jak estrogen powoduje zatrzymanie płynów w organizmie i szybki przyrost masy ciała. Pozory mogą zmienić radykalnie – polimorficzny trądzik wysypka, zwiększona zmechacenie na górnej wardze i na szczytach uszu. Wszystko to powinno dotykać się na idei lekarskim guza przysadki.

Objawy u mężczyzn

przysadka prolactinoma u mężczyzn przejawia spadek poziomu testosteronu i tworzenia komórek zarodkowych zaburzeniami. Który jest również powodować bezpłodność. Ale z aspermia stracił erekcji, zmniejszenie popędu płciowego, siła maleje.

Ponadto, przedstawiciele silny połowa zauważyliśmy wzrost i zmiany w kształcie piersi – ginekomastię. Z reguły jest to powszechne w profesjonalnych sportowców, koncentruje się na zestawie masy mięśniowej, a osoba, która nie odbiera sterydy, powinien być niebezpieczny znak. Czasami ze względu na zwiększone piersi może wyciekać mleko.

Ponadto, ludzie w końcu zanik gruczołów płciowych, brakujące wtórnych cech płciowych, pojawia nadmiernej kruchości kości i osłabienie mięśni.

diagnostyka

Guza przysadki (prolaktynomę) jest często określana po badaniu neuroobrazowania (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego). I to nie tylko patrząc panoramiczny strzał i poszukiwanie wpływ patologii przysadki z zastosowaniem środka kontrastowego – gadolin, tkanka Tropic neuroendokrynnych. MRI może określić wielkość i położenie guzów.

Kiedy małe ilości nowotworu, do jednego centymetra, jest to niezbędne do korzystania z tomografii komputerowej, ponieważ jest bardziej pouczające. CT wyraźnie widoczna struktura kości i ich zmiany w trakcie wzrostu gruczolaka.

Ale oprócz metod instrumentalnych, które są potrzebne, aby ostatecznie potwierdzić diagnozę i przygotować się do zabiegu, istnieją metody diagnostyki laboratoryjnej. Pierwszym z nich jest określenie poziomu prolaktyny w krwi. Analizę należy przeprowadzić trzy razy w różnych dniach cyklu miesiączkowego wykluczyć wyniki fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemnych powodowanych przez stres lub zmian fizjologicznych. Wynik pokazuje ponad 200 nanogramów na mililitr, prawie sto procent wskazuje na obecność guza.

Jeśli poziomy prolaktyny w zakresie od 40 do 100 ng, jest prawdopodobne, że te dane są spowodowane zmniejszeniem czynności tarczycy, uraz piersi lub zaburzenia nerek. Oczywiście, te diagnozy nie są również zachęcające.

Najbardziej owocna tyreotropiny testu. Po podaniu dożylnym w ciągu pół godziny, nie wzrasta prolaktyny. stężenie hormonu jest co najmniej dwukrotnie większa od linii bazowej. Kiedy pacjenci prolaktinome ilość prolaktyny we krwi nie zmienia się lub nieznacznie wzrosły. Jeśli poziom hormonu nienormalny wzrost nie jest wynikiem nowotworu, oraz innych czynników, reakcja thyroliberine będą zbliżone do normalnego.

Nie zapomnij skonsultować związanych ekspertów i starannego przesłuchania pacjenta. Podejrzewać, patologii, czasami wystarczy zadać właściwe pytania.

leczenie

Leczenie przysadki prolactinoma zwykle leki. Terapie mające na celu zmniejszenie poziomu hormonu i jego szkodliwe skutki poziomowania. Wybór leków i ich dawkowania schematu endokrynologa wykonywane tylko pod kontrolą diagnostyki laboratoryjnej. W arsenale lekarza są takie leki jak „Bromkriptin”, „L-dopa”, „cyproheptadyny”, „kabergolina” i inne. Większość pacjentów pomaga oznaczenie „bromokryptynę”. Efekt jest widoczny w ciągu kilku tygodni. Ale on ma wiele skutków ubocznych, więc najlepszym rozwiązaniem jest "Cabergoline. Ponadto jest łatwy w użyciu (wystarczy dwie sesje w tygodniu).

Terapia zmniejszyć wielkość nowotworu, wydzielanie prolaktyny spada normalnego widzenia, zatrzymać przeciek siary. U kobiet w wieku rozrodczym ponownie miesiączki, funkcja reprodukcyjna jest przywracany. Mężczyźni przestają być sterylny, wracając libido.

Jeśli po długim czasie leczenia zachowawczego, sytuacja nie zmieniła się na lepsze, czy tam był negatywny trend, neurochirurg z endokrynologa rozważają interwencję chirurgiczną. W przypadku pacjentów z przeciwwskazaniami do zabiegu, istnieje alternatywa – radioterapia. Ale ma wady: niewydolność przysadki rozwijających się, i trzeba przez całe życie terapii zastępczej.

Dieta dla prolaktinome przysadki mającej na celu zmniejszenie nadwagi, która ukazała się na tle niewydolności hormonalnej. Endocrinologist lub żywienia może ułatwić opracowanie wyżywienie, która zawiera wszystkie niezbędne makro i mikroelementów, a także mają dużą zawartość wapnia i fosforu konieczne dla zapobiegania osteoporozie. Prawidłowe odżywianie, można trzymać i po choroba zostanie pokonana.

Leczenie przysadki prolaktynomę środków ludowej nie jest szczególnie doceniane przez ekspertów jako wlewy i wywary nie przynieść pożądany efekt, ale w tym samym czasie hamowania funkcji tarczycy i nadnercza. Może to negatywnie wpłynąć na stan pacjenta zdrowia, jak również prognozy dotyczące odzysku. Jeśli tak bardzo chcesz się męczyć recepty babci, nie zapomnij, aby skonsultować się z lekarzem.

Przewidywanie i zapobieganie

Czy mogę odzyskać od prolaktynoma przysadki? Skutki nadmiernej produkcji hormonów w organizmie są takie, że nawet jeśli guz zniknął, ludzie będą jeszcze długo, aby odzyskać utracone funkcje. Ponadto, lekarze nie dają żadnych prognoz dotyczących szybkości odzyskiwania i sukces leczenia.

Nawrót choroby występuje u około połowy pacjentów i po chirurgii statystyki są jeszcze niższe – tylko trzydzieści procent wyleczeń.

To diagnoza zdanie „prolactinoma przysadka?” Prognozy dać trudne. Leczenie może trwać wiele lat i nie dają żadnych rezultatów. Co kilka lat, lekarze powinni zrobić sobie przerwę pomiędzy kursami leczenia w celu złagodzenia nerki i wątrobę. Ale w tym samym czasie, usunięcie leku może powodować choroby nowotworowej i wzrost guza.

Pacjenci ustanowić obowiązkowe badania lekarskie. Każdego roku muszą dokonać obrazowania komputerowego lub rezonansu magnetycznego mózgu, okulisty, ginekologa i endokrynologa i badania na poziom prolaktyny. Taka dokładna analiza, porównanie wyników z czasem i terminowe dostosowanie leczenia pozwalają poczynić pewne założenia dotyczące odzyskiwania pacjentów.