170 Shares 7022 views

Co to jest „raster”: definicja, klasyfikacja, co przekłada się na wektorze

Wszelkie projektant wie, jaki wzór. Ważne jest, aby przygotować obrazy do ich modyfikacji, tworzenia układów. Dla przeciętnego użytkownika sieci różnicy pomiędzy formatami nie jest tak wielka. Jest to jednak podstawy pracy z rysunku, że każdy powinien wiedzieć, kto chce być w stanie przetwarzać fotografie.


Definicja rastrowych, jego zalety i wady

Co to jest mapa bitowa? Ten obraz składa się z matrycy pikseli, malowane pewien kolor. Są łatwe do zawiadomienia, o wiele większą wartość. Plik z grafiki rastrowej utrzymuje kod zawierający liczbę punktów i ich kolor. Zdjęcia, zeskanowane obrazy, ilustracje w czasopismach i na ekranie komputera – rastrowe. Siatka punktów (pikseli) może przekazywać obraz każdej złożoności, cień, gradienty rozmycia rastrowych, efekty 3D, a nawet animacji. Fotorealizmu – główną zaletą tego rodzaju grafiki.

Wady rastra zawierać następujące elementy:

 1. Niezdolność do skalowania. Powiększyć obraz (tj rozciągając siatkę pikseli) lub zmniejszając ją (styanuv tak, że niektóre punkty zostaną utracone), mogą znacznie pogorszyć jakość obrazu.
 2. Mapa bitowa jest ograniczony do prostokąta. Oznacza to, że po nałożeniu na siebie rysunek dolny „Hide” Pod białym tle góry.
 3. Im bardziej złożony obraz, tym bardziej, że waży plik.

cechy raster

Obrazy rastrowe różnią się wielkością, rozdzielczość modułów kolorów i liczby kolorów. Doskonałe również bardzo charakterystyki sieci. Znane rodzaje raster typu matrycy: regularne i stochastycznych.

 1. Wielkości (wagowo) – całkowita liczba pikseli w obrazie jest obliczana CB (MB, GB). Im większy i bardziej złożony obraz, tym więcej waży.
 2. Rozdzielczość – liczba pikseli na cal (PPI) w internetowym obrazy, zdjęcia lub punktach na cal (dpi) drukowanymi ilustracjami. Im większa wartość, tym lepszy obraz, jaśniejsze. Standardowa rozdzielczość zdjęć do Internetu – 72 ppi, układów wydruku – 300 PPI.
 3. Moduł kolor definiuje podstawowe odcienie. Może to być wspólne RGB gdy czerwona, zielona i niebieska są obecne w stosunku do ilości w każdym pikselu i mieszanie w celu otrzymania pożądanego koloru. W celu przygotowania układów często wykorzystują CMYK – moduł składający się z koloru cyjan, magenta, żółty oraz czarny. LAB – jest „jasny”, czerwono-zielony i niebieski-żółty; Skala szarości – odcienie szarości.
 4. Jak wiele bitów kodowane są w każdego piksela zależy od koloru na zdjęciu. W monochromatycznych obrazów każdy punkt waży 1 bit. Jeżeli bit wzór pikseli 4 składa się z 16 kolorów. 8 BPP otrzymując 256 kolorów, 16 bitów – 65K kolorów 24 bitów. – 16 milionów kolorów ..
 5. Następujące rodzaje rastrów, w zależności od szeregu pikseli: regularną strukturę siatki (kropki zacieniania lub siatki) stokahtichesky precyzyjne organizacji nie, to znaczy piksele są rozmieszczone losowo.

bitmapy w przeciwieństwie do wektora

Oprócz formacie rastra jest wektorem – sposób, aby utworzyć wzór w którym piksele – proste kształty geometryczne: prostokąty, owalu, koła, linii prostych i krzywych. plików graficznych wektor zawiera wzór matematyczny – parametry postacie (średnica, długość, szerokość, kolor wypełnienia, rozkład), ich położeniem w obszarze roboczym (X i Y) oraz współrzędnych położenia względem siebie. Vector rysunek zoom i zmienił – wystarczy zmienić charakterystykę pożądanego obiektu. Kiedy zwiększyć lub zmniejszyć jego jakość obrazu nie ulega zmianie. Wektor obraz nie jest ograniczony do prostokątnego tle – mogą być one wstawiane do siebie. W tym przypadku, oryginalny plik waży znacznie mniej niż rastra.

Mając tak wiele zalet, że ekran może sprzeciwić się wektor? Obrazy w tym formacie może być trudno nazwać realistyczny – mają mały wyświetlacz kreskówki, takie jak ze względu na fakt, że stosowanie kolorów i gradientów. Nowoczesne edytory graficzne – Corel remis, jak Adobe Illustrator – może pracować ze złożonych efektów, takich jak cienie, koloru mieszania, rozmycie, ale możliwości przetwarzania obrazów rastrowych jest jeszcze daleko. Wektor jest przygotowany układy do drukowania.

formaty rastrowe

obrazy rastrowe mogą być zapisane w różnych formatach, a konwersja zajmuje miejsce jest prosty – trzeba otworzyć plik za pomocą dowolnego edytora obrazu, wybierz z menu „Zapisz jako” i odpowiednim rozszerzeniem.

GIF – najprostsza Format. Wspiera on przejrzystość i efekty animacji, waży niewiele, ale kolor jest on niski – 256 kolorów. GIF jest wygodny do przechowywania wykresów, wykresy.

PNG używa kompresji bezstratnej i obsługuje przezroczystość, znacznie więcej kolor niż GIF.

TIFF jest używany do transferu z rastrowych na wektorowe, jak ten format nie scalić warstwy w rysunku.

JPEG – najbardziej popularny format używany dla obrazów nieruchomych, skanowanych obrazów, obrazów internetowych.

Jak przekonwertować z rastrowych na format wektorowy

Potrzebujesz przekonwertować bitmapę do wektora pojawia się w projektanta układu w produkcji, lub jeśli chcesz powiększyć obraz, zmienić bez utraty jakości. Tłumaczenia na język Wektor – nie jest zadaniem trywialnym, jak wiele efektów fotograficznych nie mogą być odtwarzane. Z automatycznym śledzeniem jakość obrazu jest znacznie zmniejszona: kolor może być zniekształcony, utracone szczegóły obrazu. To automatycznie tworzy obiekty z grup pikseli o podobnych kolorach znajdujących się na obrysie bitmapy. Jeśli obraz jest złożone, utworzone obiekty mogą być bardzo dużo, a ich edytować nieswojo. Autoroutingu jest dostępny w redakcji Drew Corel lub Illustrator.

dobra jakość obrazu można uzyskać jedynie poprzez odręcznego. W tego autora rysunku otacza kontur i cień lub przestrzeni utworzonej przez nałożenie kawałków o różnej wielkości i koloru do siebie. Najprostszym sposobem, aby to zrobić na tablecie graficznym, rysik śledzenie linii. Ręcznie generowanych obrazów wektorowych są drogie i wysoko cenione.

… i vice versa

Rasteryzacja – proces śledzenia odwrotnie, gdy rysunek wektor być tłumaczone w rastrowe, na przykład, w celu uzupełnienia go z bardziej zaawansowanych filtrów fotograficznych. W tym przypadku, wszystkie dobre właściwości wektora znikają, czyli nie będzie można skalować obraz wynikowy bez utraty jakości. Dlatego wskazane jest, aby zachować oryginalny plik, aby powiększyć lub zmienić obraz jeśli jest to konieczne.

Przed przeniesieniem na ekran (Konwersja do bitmapy) należy ustawić następujące parametry:

 1. Kolor – ilość kolorów w obrazie.
 2. Wygładzony – jeśli aktywować kolor ten element zostanie utworzony poprzez zmieszanie.
 3. Redolution – rozdzielczość.
 4. Anti-aliasing – linia lub złamania początkowy układ będzie wygładzona.
 5. Trandparent backgrounf – parametr sprawia, że tło przezroczyste.
 6. Rozmiar – rozmiar.

Tak więc, na właściwym miejscu z obrazów, które trzeba wiedzieć, co rastrowych i wektorowych. Rastrowy utworzona z wielu pikseli – najmniejszych elementów graficznych. Raster kolorowy, odtwarza wiele efektów fotograficznych, a nawet animacji. Jednak te obrazy trudne do skalowania i zmiany. Wektor, wręcz przeciwnie, nie jest łatwo zmienić poprzez zmianę dowolnego obiektu rysunkowego; podczas skalowania jakość pozostaje taka sama. Jednakże, cień, plama, złożone gradienty i mieszania kolorów do przenoszenia trudne. Raster rysunek może być o wystawie w formacie wektorowym, i vice versa.