579 Shares 993 views

Jak wybrać rower wyścigowy: szybkość, zdjęcie, producenci rowerów wyścigowych. Najprostszy rower wyścigowy

Rower wyścigowy jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę kondycji fizycznej, jazdy na długich dystansach, szybkich ruchów wzdłuż tras o równej powierzchni. Regularna jazda w modelu drogowym przyczynia się do harmonijnego rozwoju wszystkich grup mięśni. Dlatego rower sportowy jest coraz bardziej wybierany przez doświadczonych rowerzystów.

Cechy rowerów wyścigowych

Zastanówmy się krótko, w jaki sposób modele dróg różnią się od innych typów transportu dwukołowego:

 • Lekka rama, elementy i koła;
 • Wąskie opony;
 • Przedni widelec, często wykonany z włókna węglowego;
 • Brak zawieszenia tylnego lub przedniego.

Powołanie

Wyścigi rowerów są przeznaczone do zawodów, ale często są używane jako środki transportu zwykłych fanów sportu. Modele tej kategorii przeznaczone są do jazdy na powierzchniach o najbardziej równym pokryciu. Dlatego też nie zaleca się poruszania się na brukowanych, grubych powierzchniach.

Rowerem wyścigowym jest idealnym rozwiązaniem do organizowania rowerów wielogodzinnych. Jednak podczas jazdy na daleki dystans, obecność wózka jest mile widziany, ponieważ modele autostrad nie są przystosowane do przewozu bagażu. Takie rowery są pozbawione elementów mocujących do mocowania pnia, które są dostępne w projektowaniu większości modeli turystycznych, górskich i miejskich.

Rama

Zakup roweru wyścigowego, przyszli właściciele muszą wybierać pomiędzy ramami wykonanymi z włókna węglowego i aluminium. Rama aluminiowa doskonale zachowuje się podczas jazdy na gładkich powierzchniach. Ta opcja jest jednak znacznie tańsza w porównaniu z węglem.

Ramy wykonane z włókna węglowego wykazują zwiększoną odporność na stres i najskuteczniejszą deprecjację podczas ruchu. Jednak ich koszt nie może być nazwany niedrogim, co wynika ze szczególnej pracowitości procesu produkcyjnego.

Jeśli potrzebujesz dobrego roweru wyścigowego, aby jeździć z przyjemnością, utrzymując dobry kształt fizyczny, wystarczy, że zatrzymasz się na modelu autostrady z aluminiową ramą. Kiedy niska waga i wytrzymałość konstrukcji decydują przy wyborze roweru na konkurencję, warto skorzystać z ramy z włókna węglowego. W tym ostatnim przypadku sportowcy często uciekają się do produkcji na zamówienie, zgodnie z parametrami własnego ciała.

Koła

Jak już wspomniano powyżej, rower wyścigowy, którego zdjęcie można zobaczyć w tym materiale, jest wyposażony w wąskie opony wysokociśnieniowe. Powierzchnia tego ostatniego zawiera minimalną liczbę stopni. Koła, zaprojektowane z myślą o tych cechach, zapewniają nieznaczny poziom tarcia na nawierzchni drogi, co przyczynia się do rozwoju zwiększonej prędkości.

Wadą opon do rowerów wyścigowych jest występowanie drgań, nawet w przypadku niewielkich nieprawidłowości. Dlatego też, aby nie poczuć dyskomfortu, a nie uszkadzać transport, zaleca się poruszanie się wyłącznie na drogach utwardzonych.

Kierownica

Rowery wyścigowe są wyposażone w sterze, takie jak rogi mięsa baraniego, których geometria zapewnia zmniejszenie oporu nadciągającego powietrza. Zakrzywione uchwyty zapewniają możliwość sterowania transportem, umieszczając ciało nadwozia równolegle do toru podczas ruchu. Podobnie jak w innych nowoczesnych rowerach, elementy sterujące hamulcem i przesuwem są na kierownicy. Wszystkie powyższe punkty zapewniają maksymalną wygodę dla rowerzystów, jeśli potrzebujesz szybkiej jazdy.

Transmisje

Rowery wyścigowe na wysokim szczeblu mają szeroki zakres zmian biegów. Niskie są aktywne w przypadku pokonania długich i stromych wspinaczy. Wysoki transfer umożliwia oszczędność energii podczas jazdy po płaskich odcinkach szlaków.

W konfiguracji standardowej rower wyścigowy ma 2-3 biegów do przodu i co najmniej osiem przekładni zębatej na tylne koła. W łącznych, średnich rowery drogowe mają od 16 do 27 indywidualnych kombinacji biegów.

Pedały

Większość rowerów wyścigowych nie ma pedałów w konfiguracji podstawy. Ze względu na konieczność wyboru ich samodzielnie na własne potrzeby i cechy butów. Właściwe podejście do wyboru pedałów przy zakupie roweru drogowego w przyszłości w dużej mierze wpływa na wygodę jazdy i osiągnięcie pożądanych rezultatów. Optymalnym rozwiązaniem są pedale z systemem haków zaczepowych, co daje możliwość nie tylko do popychania, ale także do ciągnięcia drążków łączących w górę.

Prędkość

Miłośnicy kolarstwa, którzy są zaznajomieni z rowerem, są skłonni sądzić, że jazda na autostradzie umożliwia rozwinięcie prędkości, która jest kilkakrotnie większa niż limity dostępne podczas jazdy na nartach w modelach górskich. Jak pokazuje praktyka, pozwala ona przejechać najlżejszy rower wyścigowy średnio z prędkością do 40 km / h.

Prędkość przeszkolonego rowerzysty wynosi około 25-35 km / h, co jest nieco wyższe niż wyniki właścicieli modeli miejskich i górskich. Ogólnie rzecz biorąc, rozwój wyższych prędkości zależy od sposobu jazdy, właściwego lądowania, fizycznych wskaźników jeźdźca i w niewielkim stopniu od modelu pojazdu.

Producenci rowerów wyścigowych

Główne marki, które są popyt wśród sportowców: Trek, Specialized, Cannondale, Bianchi. To rowery tych marek, które są najchętniej wybierane przez profesjonalistów.

Zakup roweru wyścigowego od niezaznaczonego producenta z myślą o ekonomii zazwyczaj powoduje szybką awarię głównych elementów, konieczność tolerowania dyskomfortu podczas jazdy, aw najgorszym przypadku wystąpienia krytycznych uszkodzeń ramy. Profesjonalne rowery wyścigowe renomowanych marek oferują wiele możliwości poprawy wyposażenia na własne potrzeby.

Lądowanie

Aby określić optymalne dopasowanie do jazdy na rowerze wyścigowym, warto skorzystać z następujących zaleceń:

 1. Podczas przemieszczania ręce powinny leżeć na kierownicy, a palce swobodnie docierają do dźwigni zmiany biegów i dźwigni hamulca. Pożądane jest, aby w tej pozycji zaobserwowano kąt 90 ° pomiędzy rąk a korpusem ciała.
 2. Dokonując wyboru, powinieneś usiąść na rowerze. Jednocześnie, patrząc na przednią krzew, ta ostatnia musi znajdować się na tej samej linii, co ster sterowy. W przeciwnym razie lądowanie nie może być nazwane optymalnym.
 3. Lepiej zatrzymać się na modelu roweru wyścigowego, szerokość steru jest symetryczna do szerokości ramion. Taki chwyt zapewnia utrzymanie czystego i stabilnego oddechu podczas ruchu. Jednocześnie działanie modelu wąskiego steru przyczynia się do zwiększenia wydajności aerodynamicznej. Ta ostatnia opcja nie jest jednak bardzo dogodna dla niedoświadczonych sportowców.
 4. Podczas umieszczania stopki na pedale równolegle do jezdni, noga nie powinna zgiąć się przy kolanie. Montaż fotela, zgodnie z wskazaną zasadą, wskazuje prawidłowe ustawienie wysokości siedzenia.
 5. Pożądane jest, aby płaszczyzna siedzenia była równoległa do podłoża. Jeśli w trakcie jazdy występuje zwiększony dyskomfort, należy zmienić kąt nachylenia o kilka stopni.
 6. Przy wyborze dopasowania szczelina między udą w górnej pozycji a łokciem powinna wynosić około kilku centymetrów.
 7. Podczas jazdy na rowerze wyścigowym zaleca się, aby nie zginać pleców w pasie. Jest to jedyny sposób uniknięcia niepożądanych obciążeń na tarczkach międzykręgowych. Ponadto takie lądowanie pozwala oddychać swobodnie podczas aktywnych ruchów ciała.

Pomocne porady

Zanim skoncentrujesz się na konkretnym modelu roweru wyścigowego, warto przetestować kilka opcji. Po skorzystaniu z pomocy konsultanta sklepu możesz zawęzić kręgę, aby wybrać kilka rozwiązań. Nawet jeśli modele mają podobną konfigurację i kształt ramy, jazda na każdym z nich będzie znacznie różna.

Przed zakupem zaleca się jazdę na każdym rowerze przez 15-20 minut, jeśli to możliwe, pokonując długie i strome wspinaczki. Wybierz model, który zapewnia lepszy komfort i może stać się prawdziwą kontynuacją ciała. Najlepiej, aby zaspokoić bieżące i przyszłe potrzeby, co pozwoli Ci uzyskać doświadczenie i poprawić kondycję podczas trenowania.

Przy wyborze pierwszego roweru wyścigowego należy zwrócić szczególną uwagę na ramę. Lepiej jest natychmiast dać pierwszeństwo jakości i wiarygodności. W tym przypadku oszczędności można uzyskać przez połączenie z innymi węzłami, ostatecznie wyposażyjąc rower w części wyższego poziomu. Początek jazdy jest początkowo zalecany na dobrym motocyklu, bo tylko dlatego, że możesz naprawdę kochać to zajęcie.