455 Shares 1883 views

technika projekcyjna „obraz rodziny”

Jednym z najbardziej popularnych w arsenale psychologa szkolnego jest rzutowe technika „obraz rodziny”. Jego popularność wynika nie tylko wygodę, ale również przyspieszyć. Jest ona dostępna dla dzieci od wieku przedszkolnym. Dzięki tej technice możliwe jest, aby zobaczyć rodzinę oczami dziecka, zobaczyć, jakie subiektywnej oceny dziecka daje jej miejsce sama usuwa go. Ponadto wskazuje na trudności i problemy w relacjach w rodzinie.

Procedura przeprowadzania i coachingu

Technika „obraz rodzina” została przeprowadzona w pełni, trzeba białą kartkę papieru, zestaw kredek średnio miękkie, gumka do wymazać. Dziecko jest instruowany o znaczeniu brzmienie: „(nazwa), narysuj rodzinę” W ten sposób nie da się wyjaśnić, co rozumie się przez to, ponieważ zakłócenia mogą zniekształcać sens tekstu w przyszłości. Jeśli dziecko pyta, co on izoobrazhat, konieczne jest, aby poinstruować po raz drugi.

Na co zwrócić uwagę podczas badania

Średnio wykonania instrukcji zajmuje mniej niż 35 minut. W tym przypadku uwaga powinna przyciągnąć pauzę, sekwencja tłoczonych, usuwanie komentarzy dzieckiem, reakcje emocjonalne do wyciągnąć. Gdy rysunek jest gotowy, zadawać pytania o to: „Kto tu jest zasysane”, „Gdzie znaki są i co robią?”, „Kim jesteś najszczęśliwszy?” i inne.

interpretacja

Metodologia „Rysunek rodziny” w interpretacji arbitralnie podzielono na trzy główne części: analizy struktury rodziny interpretacja cech obrazu oraz analizy samego procesu ciągnienia.

Analiza struktury rodziny

Skrajności są uznawane, jeśli tylko malowane przedmioty, które nie są związane z rodziną, a jeśli nie ma ludzi. W takim przypadku, jeśli zniekształconej strukturze rodziny, Może to wskazywać na konflikt, niezadowolenie z sytuacji. Ponadto, dzieci zapomnieć wyciągnąć rodzinę, która jest dla nich mniej ważne emocjonalnie. Jeśli istnieją obcy, to może to być sygnał, że istnieje psychologiczna niezaspokojona potrzeba.

Położenie członków rodziny

Metodologia „obraz rodzina” może pokazać i jakie relacje rodzinne. spójność rodziny, zawód wszystkich znaków wspólna aktywność wskazuje samopoczucie psychiczne. Jeżeli cyfra na przeciwległych cech, może wskazywać na niskim poziomie emocjonalnej przyłączenia. Jeżeli członek jest oddzielona, może to świadczyć o negatywnym nastawieniem do niej, może to być znak czasami pośrednie zagrożenie.

Analiza rysowane postacie

Metodologia „kinetic rysunek rodziny” i można powiedzieć o stosunku emocjonalnym do każdego członka. Wymaga to oszacowania liczby części, elementy dekoracyjne oraz jakie kolory używane narysować figurę. Dobry stosunek towarzyszy dużej liczby części, dekoracji. Schematycznie, niedokończone może oznaczać negatywne nastawienie, agresywne impulsy w swoim adresem. Czasami sami dzieci narysować wartość równą rodzica. To może mówić o swojego dziecka egocentryzmu konkursu dla miłości rodzicielskiej. Jeśli dziecko czuje bezużyteczność siebie, jego znikomość, to znajduje odzwierciedlenie w danych liczbowych, gdzie jest to znacznie mniej niż w przypadku innych członków rodziny.