394 Shares 6081 views

Dzhon Gilgud: fotografie, filmografia, życie osobiste, biografia

Sir Arthur Dzhon Gilgud jest znana na całym świecie jako utalentowanego i samokrytycznej aktora, który kiedyś grał rolę najlepiej malowniczym Hamlet i Romeo. Ponadto aktorstva John studiował reżyserię teatralną. Jednak, jak wielki artysta osiąga takie sukcesy, dowiadujemy się z naszego artykułu.


Narodziny i dzieciństwo

Dzhon Gilgud urodził się 14 kwietnia 1904 w Londynie (Anglia). Rodzice przyszłego aktora w teatrze i filmie nie miał nic wspólnego. ojciec Artura była katoliczką, pochodził z arystokratycznej rodziny litewskiej Gelgulov Działosza warstwą zbrojeń godła. Matka jest znany jako genialny siostrzenica Ellen Terry i kuzynem Craig Gordon – wielki aktor, śpiewak operowy i reżysera teatralnego epoki modernizmu.

młodzież

Chłopiec, od wczesnego dzieciństwa marzył o grze w teatrze. Choć wciąż bardzo młody, Artur rozmawiał z całą rodziną, czytanie słynne prace serca. Już wtedy było jasne, że chłopiec stanie się artystą. Po ukończeniu szkoły średniej, John udaje się do szkoły teatralnej Lady Benson. Po przestudiowaniu tam tylko rok, przyszły aktor przeniósł się do Akademii Sztuki Teatralnej w Gower Street.

debiut

Po raz pierwszy na scenie pojawi Dzhon Gilgud w 1921 roku. Rola debiut utalentowany chłopiec staje Gerold (Shakespeare). Po przedstawieniu w teatrze nigdy „Old Vic” Arthur pozostawia dużej scenie.

Wysoki, bogaty ton głosu, szlachetny uśmiech, atrakcyjny wygląd, niekończące się talent, energia musujące – wszystkie te cechy sprawiają, że na scenie John spektakularny i niezapomniany. Należy zauważyć, że Gielgud więcej niż raz świeciło na dużym ekranie. Później uznano, jako aktora, to film dla niego był drugorzędny zawód, ponieważ większość jego drodze życiowej – teatru.

sława

Po swojej pierwszej roli w teatrze Dzhon Gilgud 50 lat zagra głównych bohaterów Szekspira. Utalentowany aktor więc przyzwyczaić się do roli, jaką w czasach spoza teatru pozostał artystą. Należy zauważyć, że Arthur – jedyny w swoim rodzaju, który udało się oddać atmosferę w pracach pisanych przez Williama Szekspira. Jest to zdecydowanie hitem a publiczność i krytyków teatralnych. Każda osoba w tym czasie nie było możliwe tak sprawnie i skutecznie wprowadzają do życia bohaterów słynnego angielskiego dramaturga.

Wśród najlepszych i najbardziej pamiętnych występów Arthur – Hamlet, Romeo i Ryszarda II. Zagrano Dzhon Gilgud, którego zdjęcie jest dostępny w naszym artykule, w różnych teatrach w Londynie. Wśród nich jest Shakespeare Memorial Theatre w Stratford-upon-Avon.

Jest zwieńczony bezprecedensowego sukcesu Jana realizacją ról w sztukach A. P. Chehova. Tak więc, w 1924 roku na scenie „Playhouse” Oxford Teatr Artur grał Pietia Trofimov w «The Cherry Orchard„. Rola ta została podana do artysty nie jest łatwe, ale to nie powstrzymało publiczność oklaskiwała na końcu spektaklu Czechowa. Po tym wydajność nastąpiła rolę w „The Seagull”. W tej sztuce, Dzhon Gilgud, którego filmografia jest opisany w tym artykule, mówili na scenie Nowego Jorku i grał tietr Trepeleva. Następnie utalentowany artysta został zaproszony na scenę Teatru Królewskiego w spektaklu „Trzy siostry”, gdzie otrzymał rolę Vershinin dobrze.

kierunek

W 1932 roku John zadebiutował jako reżyser w teatrze Nowym tietr oddanie sztuce „Richard Bordo” Deviota. Nie bez pomocy dobrych przyjaciół wszystko poszło dobrze: ludzie owacje na stojąco. Następnie oddzielnym oświadczeniu – „Romeo i Julia”. W ten rewelacyjny natomiast gra sama Dzhon Gilgud (aktor) grał wiele ról. Aktor przemian swoje występy z młodą i utalentowaną Lourensom Olive, który, nawiasem mówiąc, w przyszłości będzie głównym konkurentem Artura za główną rolę w teatrze Szekspira.

Raz mówią o sobie nawzajem niepochlebnych słów. Gielgud zauważyć, że Olivier nie jest poezja. Z kolei John Lawrence wypowiem, że jest zbyt zajęty swoją łaską.

Po wojnie Gielgud coraz bardziej zaangażowani w produkcjach teatralnych. Tak więc w 1954 roku wystawił „Wiśniowy sad” i udaje powieść „Zbrodnia i kara” Dostojewskiego, który będzie wykonywał rolę Raskolnikowa.

W 1968 roku John grał Króla Edypa w sztuce, w inscenizacji Petera Brooka. Z inscenizacji Gielgudem koncertował ZSRR.

role filmowe

Dzhon Gilgud (biografia jest szczegółowo opisane w naszym artykule), samokrytycyzmu i lekceważący stosunek do swoich ról w filmie. Większość uznać za sukces w realizacji umierającego obraz pisarza 1977 „Providence” w reżyserii Rene Alena. Niemniej jednak, z powodu swoich licznych ról w kinie. Wśród nich: taśma Alfreda Hichkoka „Tajny agent”, w którym John zagrał głównego bohatera, „Morderstwo w Orient Expressie” w 1974 roku, w reżyserii Sidni Lyumeta, komedia „Arthur” w 1981 roku, dla których Gielgud otrzymał „Oskara” dla najlepszego aktora drugoplanowego Plan, „Człowiek słoń”, „Shine”, „Książki Prospera” i tak dalej. d.

Należy zauważyć, że „Morderstwo w Orient Expressie”, John otrzymał nagrodę BAFTA. Warto również zauważyć, że jego pierwsza „Oscar” Gielgud otrzymał w wieku 78 lat.

Śmierć wielkiego artysty

Gielgud opublikował 4 książki wspomnieniach pod tytułem „Mogę napisać tylko o teatrze, z resztą ja nic nie wiem.” "Za Zasługi" w 1996 Korolevoy Elizavetoy II, John otrzymał Order.

Utalentowany aktor, zmarł 97-go roku życia, 21 maja 2000 r. W rok po śmierci jego rzeczy zostały sprzedane na aukcji. Najdroższa była kolekcja obrazów wielkiego artysty, że gromadzone przez całe życie, popiersie Jana, a także kopia „Hamleta” z uwagą Gielgud „padło mnie pod woli Lawrence'a.”

John został poddany kremacji w Oxford krematorium.

Dzhon Gilgud. życie osobiste

John mieszkał czas, kiedy temat homoseksualizmu nie został omówiony, zwłaszcza w teatrze życia.

Tak więc, w 1953 roku, Jan został aresztowany za niewłaściwe zachowanie w miejscu publicznym. Gielgud starał się trzymać jednego z mężczyzn w toalecie. Po tym akcie karierze słynnego artysty mogłoby być zagrożone. Ale zarządzanie teatrów w którym grał John starał się nie zrobić incydent na murach teatru.

Jako jeden z jego biografów napisał Gielgud nigdy nie odmawia ich przynależność do homoseksualistów, ale czułem się obrażony i upokorzony.

Jedynym partnerem życie uczuciowe było Martin Hensler, który Gielgud żył przez około 30 lat. John powiedział publicznie o tym dopiero w 1988 roku po śmierci swojego kochanka.

plotka

Krążą pogłoski, że Jan zaczął działać w filmach, właśnie dlatego, że opinia publiczna dowiedziała się o jego homoseksualnych. Następnie aktor musiał przenieść się na stałe do Hollywood. Panuje przekonanie, że Gielgud niemal wpadł tym kontekście w depresję, ale praca w filmie ponownie pozwolono, aby pokazać ich ogromny talent aktorski.