415 Shares 5374 views

Dzielnice Sankt Petersburga: pełna lista

Petersburg – jedno z największych miast w Rosji, znajduje się w północno-zachodniej części kraju, w pobliżu granicy z krajami bałtyckimi – Estonią i Finlandią.


Wcześniej miał inną nazwę: najpierw Piotrograd, a potem Leningrad. W społeczeństwie miasto to nazywa się inaczej: miasto nad Neva, stolicą kultury, Wenecją Północną i stolicą Północy.

Jest to jeden z największych obszarów metropolitalnych w Europie, jego wielkie dziedzictwo kulturowe jest w istocie własnością Rosji.

Przyjrzyjmy się dokładniej obszarom Petersburga, jak reprezentowany jest podział administracyjny.

Wasileostrovsky

Jest to wyspa niezwiązana z granicami lądowymi z resztą miasta. Bardziej precyzyjnie obejmuje trzy wyspy: Wasilievsky, Golodai i Serny. Region Vasileostrovsky wraz z Admiralicją, Central i Petrogradsky znajduje się w historycznym centrum miasta – wszystkie te cztery jednostki administracyjno-terytorialne reprezentują centralne regiony Petersburga.

Obszar Vasileostrovsky znajduje się w pobliżu głównych centrów biznesowych i słynnych zabytków miasta, ale jednocześnie ze względu na jego lokalizację ma słabe połączenia komunikacyjne z kontynentalną. Mieszkańcy Petersburga nazywają to obszar w prosty sposób na Vasce.

Moskwa

Ta terytorialna jednostka Piotra nie była na próżno, podając to imię. W końcu z tego obszaru z Moskwą Avenue leży autostrada, która jest wysyłana do stolicy Rosji. Aleja jest najstarszą ulicą w dzielnicy, która istniała od czasu powstania miasta. Region Moskwy jest najbardziej południową dzielnicą w Petersburgu i jednym z najbardziej prestiżowych i pięknych.

Admirała

Znajduje się tu słynny punkt orientacyjny, na cześć którego nazywa się Admiralicję, a teraz główną siedzibą Marynarki Wojennej Rosji. Cała historia tego regionu jest bezpośrednio związana z flotą. Znajduje się w środkowej części miasta, na lewym brzegu Neva.

Frunzensky

Obszar o dużej gęstości zaludnienia na południu miasta. Został nazwany na cześć słynnego lidera wojskowego Michaiła Wasiliewicza Frunze. Jest to strefa przemysłowa: około 25% powierzchni zajmują przedsiębiorstwa przemysłowe. Ponadto istnieją ogromne budynki mieszkalne reprezentujące obszary sypialne. Istotnym problemem jest jego słaba dostępność transportowa.

Krasnoselskim

Zajmuje duży obszar i znajduje się w południowo-zachodniej części Petersburga. Obejmuje miasto Krasnoye Selo i wiele osad. Wyróżnia ją przyjazność dla środowiska, ponieważ ma małą liczbę przedsiębiorstw przemysłowych. Są duże parki, wiele jezior i rzek. Jego osobliwością jest to, że w regionie nie ma stacji metra.

Nevsky

Dzielnica Nevsky w Petersburgu jest jedną z największych dzielnic Sankt Petersburga i jest jedynym, który znajduje się tuż obok dwóch banków Nevy. Strefy lewobrzeżne i prawobrzeżne różnią się znacznie od siebie. Stolica Nevsky w Sankt Petersburgu na lewym brzegu liczy więcej starych domów i więcej przedsiębiorstw przemysłowych w zasobach mieszkaniowych niż po prawej, co ma bardziej komfortowe warunki życia.

Kronstadt

Ma układ wyspy. Jest to miasto Kronstadt, które znajduje się głównie na wyspie Kotlin. Do niedawna uważano ją za zamknięty obszar, gdzie nie było możliwe swobodne dotarcie do wszystkich.

Vyborgsky

Dzielnica Vyborgsky w Petersburgu jest jedną z najstarszych dzielnic miasta. Ma długie odcinki od północy centrum Petersburga aż po obrzeża na południu. Jest gęsto zaludnionym regionem, liczącym około 450 000 mieszkańców. Pomimo rozwoju przemysłu, to terytorium jest jednym z najbardziej krajobrazowych w mieście.

Nadmorski

Uważa się, że jest on liderem pod względem liczby ludności wśród wszystkich dzielnic Sankt Petersburga: liczba mieszkańców przekroczyła pół miliona. Znajduje się w północno-zachodniej części miasta. Przemysł jest tu dość rozwinięty. Obszar jest rodzajem strefy separacji między kurortem a zurbanizowanymi częściami miasta. Obecnie jest to najbardziej dynamicznie rozwijający się region w Petersburgu.

Ośrodek wypoczynkowy

Posiada on korzystną lokalizację i imponujący rozmiar. Ludność w porównaniu z jej obszarem jest niewielka i wynosi ok. 70 tys. Osób. Jest to malowniczy zakątek przyrody, blisko morza. Istnieje wiele znanych kurortów i sanatoriów.

Kolpinsky

Obejmuje miasto Kolpino, jak również wiele osad. Znajduje się nad brzegiem rzeki Izhora, na południowy wschód od miasta. Wyróżnia się dużą koncentracją dużych przedsiębiorstw przemysłowych, które są głównie poza obszarem mieszkalnym. Przez Kolpino jest granica, która dzieli terytorium na miasto i Region Leningradzki.

Central

Jest to historyczne centrum Petersburga, leży na lewym brzegu Neva. Jej nazwa mówi sama za siebie – tu skupia się pomniki architektury i najważniejszych instytucji państwowych, w tym administracji miejskiej. Budowa nowych przedsiębiorstw przemysłowych jest zabroniona na terytorium w granicach okręgu.

Pushkinsky

Obejmuje on dwa miasta – Puszkina i Pawłowsk, a także trzy wsie. Większość mieszkańców mieszka w mieście Puszkina, które wcześniej nosiło znane nazwisko – Tsarskoe Selo. Ten południowy region jest uznawany za jeden z najbardziej przyjaznych środowisku w mieście. Jest dużym ośrodkiem naukowo-turystycznym.

Petrodvorets

Znajduje się w zachodniej części Petersburga. Obejmuje ona: Peterhof, Lomonosov i Strelna. Na północy graniczy z Zatoką Fińską. Ten obszar jest uważany za prestiżowy. W okolicy jest wiele atrakcji i zieleni.

Petrogradsky

Jest to obszar o ogromnej przeszłości historycznej i jego najstarszym terytorium. Kiedyś było centrum Sankt Petersburga. Jego imię, wziął z jednej z siedmiu wysp tworzących kompozycję. Obszar ten jest godny uwagi, ponieważ mieści się w twierdzy Piotra i Pawła, która stała się fundamentem stolicy Północy.

Kalininsky

Obwód Kalininsky w Petersburgu leży na północy Petersburga. Przede wszystkim obszar ten jest olbrzymim centrum przemysłowym, a ponadto może być nazwany ośrodkiem naukowym i oświatowym. Kalininsky i Primorsky – największe tereny w Petersburgu.

Kirovsky

Dzielnica Kirovsky w Petersburgu jest drugim co do wielkości pod względem liczby przedsiębiorstw przemysłowych, w związku z tym sytuacja ekologiczna jest dość napięta. Tworzy się tutaj infrastruktura transportowa i społeczna. Okręg Kirov w Petersburgu znajduje się w południowo-zachodniej części miasta.

Krasnogvardeysky

Znajduje się na prawym brzegu Neva. Jest to starożytna dzielnica miasta. Zostało ono wcześniej przyłączone do okręgu kalininskiego, później odzyskało niezależność jako jednostkę administracyjną i terytorialną.

Mimo dużego obszaru i gęsto zaludnionych obszarów, Petersburg ma dość prosty podział administracyjny. Obszary Sankt Petersburga różnią się od siebie, a każdy z nich ma swoje własne cechy.