707 Shares 8888 views

Boot.ini. Plik startowy w systemie Windows

Bardzo niewielu ludzi, oczywiście z wyjątkiem ludzi systemów, wyobraź sobie, co to jest dziwne plik boot.ini, nawet widząc linię startową w tym samym menu, które polecenie msconfig. Zobaczmy, co to za plik i do czego służy.

Co to jest plik boot.ini w OS

Generalnie, jeśli ktoś nie wie, że plik ma nazwę pliku boot.ini, służy w jednym celu – Załadowanie systemu operacyjnego. Czasem jest to możliwe, aby znaleźć opcji instalowania wielu systemów operacyjnych na komputerze (w tym przypadku jest to kwestia „systemów operacyjnych z rodziny Windows», jak w nazwie inaczej każdy inny OS takich pobierania pliku i ma inne rozszerzenie).

W zasadzie dla każdego systemu operacyjnego nazwy nie są ważne. Fakt, że w pliku określa prosty sposób załadować system operacyjny. Jeśli zainstalowano kilka systemów, ładowarka będzie działać, co będzie oferować konfiguracji określonej w pliku boot.ini, pobranie jednego lub innego systemu operacyjnego. Innym ciekawym faktem jest to, że sam plik jest zarówno menedżer, mediator systemy operacyjne uruchomienie.

Informacje zapisane w pliku

Teraz, spróbuj zastanowić się, co stanowi informacje, które są odpowiedzialne za ładowanie systemu Windows. W standardowej wersji, jeśli masz tylko jeden system operacyjny na typ terminala komputera lub laptopa pliku może być zredukowana do obecności standardowego tekstu i poleceń w niej określonym. Na przykład, aby pobrać zawartość pliku Boot.ini XP Service Pack i wersjach systemu Windows używa standardowego treści.

Jak widać nawet gołym okiem, istnieje kilka podstawowych parametrów. Są to, nawiasem mówiąc, są dostępne we wszystkich wersjach plików startowych dla różnych wersji samego systemu Windows. Różnice można zaobserwować tylko w głównych parametrów obciążenia układów wyładowczych Windows NT, które pierwotnie zostały ustalone jako wersjach serwerowych i są przeznaczone do pracy w sieci lokalnej.

Przede wszystkim, to czas oczekiwania – limit czasu (timeout odpowiedzi), które w dowolnym systemie operacyjnym, co do zasady, ma wartość „30” domyślnie. Innymi słowy, to opóźnienie wynosi 30 sekund. Czasami można znaleźć inne wartości tego parametru.

Na przykład, do danej wartości „0” boot menu nie pojawia się w ogóle, a wartość „1” parametru „odłoży” na ekranie w nieskończoność.

Wartość przypisana do parametru «domyślnym katalogu C: », jest ustawiony domyślnie do uruchomienia systemu operacyjnego (zazwyczaj z dysku C, wskazane przez domyślnego znaku). Ten sam układ, a raczej jego główne komponenty znajdują się w folderze Windows «» w katalogu głównym dysku.

Jeśli komputer jest używany przez kilka „systemów operacyjnych”, parametr może być zmieniany. I nie ma znaczenia, czy przylegają tak samo na Windows lub Linux. Linie będą po prostu przepisane te sposoby, ale także, jak mówią, do wyboru przez użytkownika.

Prostym przykładem byłoby użycie dwóch systemów, powiedzmy, Windows Millennium i Windows XP, plik wygląda tak:

[Startowego]
timeout = 30
Domyślna = C:
[Systemy operacyjne]
C: = "Windows Millennium Edition"
multi (0) disk (0) rdisk (0) partition (2) WINNT = "Windows XP Professional,
" / fastdetect

«Wielu» komendy typu są stosowane tylko wtedy, gdy nie jest to pułapka, w rodzaju napędu BIOS IDE, SCSI lub ESD, a także wybór załadunku jednego zainstalowanego systemu operacyjnego. Rzędy typu «rdisc (0)” lub «partycji» praktycznie zawsze mają wartość zerową i wskazują, że przerwanie nie mogą być wykorzystywane do wielu kontrolerów dyskowych, lub wskazuje numer sekwencyjny dysku lub partycji logicznej, na które w rzeczywistości są pobierając wybrane „systemów operacyjnych” chwila.

Lokalizacja pliku

Rozważmy teraz istotne pytanie, gdzie jest boot.ini plik. Po pierwsze, należy stwierdzić, że aby znaleźć plik sam w każdym systemie, czy jest to system operacyjny Windows NT albo inne wersje, to nie jest tak łatwo. Chodzi o to, że sam plik jest ukryty przed oczami użytkownika, więc jest to nic w nim (nie daj Boże) nie uległa zmianie.

Ale doświadczeni użytkownicy wiedzą, że trzeba najpierw uaktywnić tryb pełnego wyświetlania absolutnie wszystkie pliki i foldery ukryte programistów Windows, dla celów bezpieczeństwa, a dopiero potem szukać żądanego pliku. W zasadzie, zwykły użytkownik może go otworzyć. Aby to zrobić, wystarczy skorzystać z menu „Narzędzia”, gdzie znajduje się linia przejście „Opcje folderów”. Po wejściu do menu, należy wybrać zakładkę „Widok”, umieszczając kleszcza w opcji „Pokaż ukryte pliki, foldery i dyski” (ścieżka określona dla Windows 7).

Tylko wtedy możemy dowiedzieć się, gdzie plik boot.ini z wszystkimi parametrami. Standardowe miejsce – główny dysk «C» (oczywiście, jeżeli jest on zainstalowany na nim, „system operacyjny”) Ponadto warto zwrócić uwagę na atrybuty. Domyślnie atrybut „tylko do odczytu”. Odbywa się to tylko do użytkownika poprzez ich znaczenia, a czasem zupełnie nieoczekiwane, lub przypadkowe akty nie może usunąć lub edytować taki sposób, że uruchomienie dowolnego systemu zainstalowanego na komputerze, będzie niemożliwe.

plik boot.ini w różnych wersjach systemu Windows

Jeśli chodzi o treść i miejsce, w którym sam plik przechowywany w zasadzie to nie ma znaczenia. Sam plik boot.ini jest rodzajem inicjatora warunkowego, który jest ładowany do pamięci systemu komputerowego przed rozpoczęciem „poniekąd”, oferując do wyboru co do pobrania.

Nawiasem mówiąc, w ten sposób istnieje wiele menedżerów pobierania stosowane w przypadku całkowitego „Crush» Okna, lub obecność wirusów, które nie mogą być usunięte w sposób standardowy. Dotyczy to w szczególności chodzi o pamięć, gdy wirus blokuje uruchomienie aplikacji, maksymalna system załadunku odpytuje RAM oraz procesor.

Ładowanie przy użyciu inicjatora

Jak wynika załadować żadnego systemu operacyjnego zainstalowanego na komputerze terminalu, możliwe jest, bez żadnych problemów. Na przykład, aby załadować system domyślny jest wystarczająca do korzystania z przepisanej ścieżkę do pliku startowego.

Można to zrobić inaczej określone priorytetowe loading „systemów operacyjnych” innego rodzaju żądanej sekcji. Po zainstalowaniu odpowiednich klientów startowych, zwykle nazywane boot-menedżerowie mogą osiągnąć jeszcze więcej. Fakt, że (tak jak powinien), zaczynają się jeszcze przed uruchomieniem systemu selekcji. Więc wyjść, można wybrać co chcesz. Co więcej, te menedżerów rozruchu boot.ini windows-systemy plików są obsługiwane automatycznie, dokonywania korekt do zawartości pliku startowego.

Edycja plików

Co do zmiany parametrów i edytować plik wideo w tym samym systemie Windows 7, plik boot.ini (jak w każdym innym systemie operacyjnym) otwiera całkiem proste. Nie widzisz, że ma rozszerzenie systemu, można ją otworzyć w zwykłym standardzie zastosowania wszelkich „poniekąd” o nazwie „Notatnik”. Tak, można przeczytać, że prawo. Sam plik jest w swej treści niesie dane tekstowe i dowolnego edytora zdolny do przetwarzania takich informacji. Jedyną rzeczą, która jest wymagana, a następnie po prostu zapisać plik w oryginalnym formacie i w tym samym miejscu.

To prawda, konieczne jest najpierw utworzyć kopię oryginalnego pliku. Należy uważać również z kopii zapasowych (backup) danych z dysku obrazu dysku z systemem operacyjnym lub standardu punkt przywracania systemu Windows.

Zapisz i restart

Nie trzeba dodawać, że zmiany, nawet na wysokim profesjonalnym poziomie, to nadal nie jest skuteczne bez restartu. Dopiero po re-start nastąpi analizy sektora rozruchowego i pliku, który jest odpowiedzialny za uruchomienie systemu operacyjnego (jednego lub więcej z listy).

Przestrogi

Jak wynika zwykłego użytkownika o takich zmianach trzeba być bardzo ostrożnym. Jeśli nawet wiedzieć, co OS ładuje plik boot.ini, zmiana nie jest zalecane w każdym przypadku. To może być zatrudniony lub zaawansowani użytkownicy, którzy wiedzą dużo o ustawienie „systemów operacyjnych”, lub administratorów systemu, nadzór nad ładowanie systemu operacyjnego na podrzędnych terminale komputerowe z określonymi parametrami.

Właściwie, to wszystko można zrozumieć, że plik tekstowy jest niemal główną cechą buta. Oczywiście błędem zakładać, że jego usunięcie lub modyfikacja może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zbyt (można je odzyskać), to jednak lepiej nie angażować się w takie rzeczy, nie osobennoesli wcześniej utworzony punkt lub dane kopii zapasowej lub przywracania systemu obraz.