616 Shares 9327 views

Płytowe wymienniki ciepła: zasada działania. Płytowe wymienniki ciepła: jednostka

wymienniki ciepła – prosta konstrukcja urządzenia, są często zawarte w systemie różnego rodzaju urządzeń przemysłowych. Czasami są one stosowane w domowych instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Jak to było już możliwe sądząc po nazwie, urządzenia te służą do odprowadzania ciepła z jednego medium i przenieść ją do innego.


Główne rodzaje wymienników

Wyspecjalizowane urządzenia mogą być wykorzystywane różne typy takich urządzeń Twisted, grafit, płaszczowo-rurowym, spirali itp Jednak najbardziej ekonomiczny, skuteczny i popularną formą jest płytowy wymiennik ciepła … Zasada działania oparta jest na prostym przenoszenia ciepła przez metal. W tym przypadku, wielkość tego gatunku wymiennikach są małe, a koszt jest niski. Urządzenia takie mogą być stosowane w urządzeniach do różnych celów.

Cechy konstrukcyjne

Urządzenie płytowy wymiennik ciepła i zasada działania (Schemat przedstawiony w artykule, potwierdź go), który jest naprawdę bardzo prosty, składa się z następujących elementów:

 • W przedniej części nieruchomej płytki z dyszami. W ostatnim wymiennikiem ciepła dostać zarówno środowiska pracy.
 • Górne i dolne drążki prowadzące. Elementy te są wymagane do usztywniają całą konstrukcję. Pełni taką samą funkcję jak urządzenia podpierającego plecy.
 • Tylną ruchomą płytą.
 • Same płyty.
 • Uszczelniającą uszczelki, które służą oba ograniczniki między płytami.

Czasami połączenia w takich wymienników ciepła są instalowane nie tylko z przodu, ale również na tylnym panelu. W tym przypadku, to zależy od urządzenia docelowego i sposobu jej włączenia do systemu. Podczas montażu wymienniki ciepła stosowane są również wszelkiego rodzaju systemy: śruby mocujące, tuleje gumowe, itp …

Nowoczesny płytowy wymiennik ciepła: zasada pracy

Tego rodzaju urządzenie pracuje w sposób krzyżowy. Sekcja wypełnione na przemian i ogrzewania czynnika chłodzącego. Wymiana ciepła odbywa się pomiędzy nimi przez płyty. Stacje sekcje podczas pracy zapewniają uszczelki uszczelniania różne kształty. Te ostatnie mogą lub pominąć Środa, lub opóźnić. Jak widać, jest to bardzo prosta zasada. Płytowe wymienniki ciepła są umieszczone tak, że środowisko, w którym są przesuwane w kierunku do siebie. Znamienny tym, że ogrzewanie stosuje się od góry i przechodzi do dolnej rury i ochłodzono odpowiednio przeciwnie.

Dzięki temu wszystkie urządzenia takie funkcjonują. Zasada działania płytowego wymiennika ciepła do ciepłej wody dokładnie taki sam, jak w modelach przeznaczonych do klimatyzacji, smarów chłodniczych i tak dalej. Jedyna różnica polega na przejściu przez ciało typów mediów. W modelu dla cwu – jest, odpowiednio, woda, inne urządzenia tego typu mogą wystąpić wymiany pomiędzy rozwiązaniami, olejów, gazów, itp …

parametry techniczne

Przy wyborze płytowe wymienniki ciepła zwykle zwracają uwagę na takie czynniki, jak:

 • moc;
 • zużycie;
 • Materiał i powierzchnia płytki;
 • materiału uszczelniającego;
 • temperatura robocza;
 • Dopuszczalna wielkość cząstek stałych w medium;
 • maksymalne ciśnienie robocze.

płyta urządzenie

Tak więc, są identyfikowane, która ma zasadę płytowego wymiennika ciepła. Płyta Urządzenie w ten prosty w obsłudze sprzęt elementarną. Każdy posiada 2 otwory na środowisko. Ponadto, płytka może posiadać topografii, która promuje kierunku przepływu gazu lub cieczy. Ich grubość w zależności od zastosowania, wielkości urządzenia oraz ciśnienia w nim.

Ponieważ te elementy wymiennika projekty są zawsze w nieprzyjaznym środowisku, muszą być wykonane z najbardziej odpornych na niej materiału. Większość z tych płyt są wykonane ze stali nierdzewnej. Jest to najczęściej używany znak 1.4404 / AISI 316L. Stal ta zawiera molibden, a zatem ma dużą odporność na korozję, uszkodzeniami mechanicznymi i chlorków.

W przypadku, gdy wymiennik ciepła nie są zbyt agresywne medium, a tradycyjne stali nierdzewnej mogą być stosowane do drukowych. Bardzo często, ponieważ te elementy są wykonane z tytanu lub tytan-pallad. Są one stosowane w ich produkcji oraz innych materiałów.

Zgrzewy wymienniki

Jakość tych elementów zależy od trwałości i niezawodności wymiennika ciepła. Uszczelki zapobiec mieszanie płynów i kierują je wzdłuż pewnej trajektorii. W tym momencie, w wymiennikach ciepła stosowane tylko dwa z tych elementów: Klip i klejów. Do produkcji uszczelek powszechnie stosowane materiały na bazie kauczuku. To może być, na przykład z EPDM, TAC Viton i t. D.

Uszczelki klejące są zamontowane na specjalnych rowkach w żywicy epoksydowej. Clip-on ustalonych za pomocą specjalnych elementów blokujących opcji.

Moc i zużycie

Używane płytowy wymiennik ciepła, zasada działania i budowa wygodne, mogą być w różnych branżach. I stąd, pojemność takich urządzeń różnią się dość znacznie. Do tej pory różne rodzaje systemów ogrzewania i chłodzenia wykorzystują moc wymienników ciepła do kilkuset kW do kilkudziesięciu megawatów. Ta ilość zależy przede wszystkim od ilości i wielkości płytek stosowanych w urządzeniu.

Działać nowoczesne wymienniki ciepła tego typu może mieć, w zakresie temperatur pracy (od -30 do 200 ° C). Lepiej, oczywiście, jeśli chłodzenie czynnika grzewczego i w tym samym czasie będzie dostatecznie czysty. Jednak szczególnie wrażliwe na ten czynnik płytowych wymienników ciepła nie różnią się. W większości modeli, maksymalna wielkość stałych cząstek w środowisku wynosi 4 mm.

Temperatura i ciśnienie

W naszym kraju, wymienniki ciepła są zwykle wykonane zgodnie z GOST 55118-83. Takie urządzenia są w większości przypadków w stanie wytrzymać ciśnienie do 1,6 MPa. Temperatura mediów pracujących w modelach krajowych może zatem zakres -30 … +180 stopni.

zakres

Płytowy wymiennik ciepła, którego zasada pozwala umieścić go w bardzo różnych konstrukcji systemu można stosować:

 1. Na produkcji mechanicznej. Z wykorzystaniem takich urządzeń są chłodzone przez płyn smarujący, oleje hydrauliczne, przekładni i tym podobne. D.
 2. Tłok i turbinowych silników.
 3. Elektrownie.
 4. W sprężarek.
 5. W przemyśle okrętowym. Na statkach, że wymienniki ciepła są używane głównie do centralnego chłodzenia.
 6. W przemyśle lekkim.
 7. W inżynierii mechanicznej i obróbki metalu.
 8. Systemy ogrzewania i klimatyzacji.

Nowoczesne płytowe wymienniki ciepła, urządzenia i zasady, które zostały szczegółowo omówione w naszej pracy, dzięki czemu urządzenie może być uważane za niezawodne, wydajne i łatwe w użyciu. Wszystko inne, a są takie modele, w porównaniu do innych odmian niedrogich. Wszystko to sprawia, że ich zastosowanie w różnego rodzaju systemach chłodzących i grzewczych, więcej niż odpowiedni.