326 Shares 3337 views

Buriacki nazwy represji do nowoczesności

Praktycznie wszystkie nazwy Buriacki zostały zapożyczone z innych języków: tybetańskiego i sanskrytu. Ale stało się to dość długo, ponad trzysta lat temu. Dlatego większość naszego czasu jest wykonywany nawet nie wiedzieć, że niektóre z ich nazwy nie są historią Ludowej. postrzegają jako swoje własne. Należy zauważyć, że użycie innych języków w przygotowywaniu ich nazwy brzmią znacznie różnią się funkcje językowe są miejscem.

Nazwy starszych pokoleń

Ludzie, którzy urodzili się przed 1936 roku, uważany za zbyt trudne. Czyli imiona Buriacki składały się z kilku słów. Na przykład, „Garmazhal” oznacza, że dana osoba „są chronione przez gwiazdę” lub „Dasha-Dondog” – „twórczy szczęścia” Ponadto nazwy starszego pokolenia wyraźnie widać wpływ ideologii religijnych. Biorąc pod uwagę, że Tybetańczycy i wiercone tę samą religię tam, nazywając dziecko, przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jak będzie on chronić wyższe moce. Nawiasem mówiąc, tej samej religii, i było powodem, że nazwy Tybetańczyków zakorzeniły w Buriacji. Konieczne jest, aby zwrócić uwagę na tradycji gramatycznej, ponieważ dzięki nim nie było podziału na męskie i żeńskie. Obaj chłopcy i dziewczęta mogą wywołać takie same.

nazwy Repressionnye

Po 1936 roku, kiedy represje miały miejsce w historii nazwisk Buriacki doznał znaczących zmian. Teraz, podczas przygotowywania ich do używania języka ojczystego. Chłopcy wydają się być określane przez różne przymiotniki. Na przykład, „Zorigto”, co oznacza „odważny”. Dziewczyny zwane również tak, że ich dźwięk kobiet delikatne nuty ( „Sesegma” – „Flower”). A także zaczynają wykorzystywać właściwości kolorystyczne dziecka może być nazwany jak „Ułan Bator” – „Red bohatera”. Jednak w tym czasie tradycja tybetańska nadal pozostawić kulturę Buriacji.

Podwójne i „kolorowe” nazwy Buriacki

Później, w 1946 roku, istnieje podwójne imiona. Ale oni też nie są prawdziwe charakter Buriacji, ponieważ w opracowywaniu ich używać języka tybetańskiego i sanskrycie. Na przykład, "Genin-Dorzho" – "jeden diament". Ale w tej chwili nie są najpiękniejsze imiona Buriacji. Mogą one oznaczać „belka”, „radość”, „sportowiec” lub, na przykład, „perła”. Tak więc, nazwisko stało się powszechne dopiero w 1970 roku.

Zagraniczne trendy mody Nazywanie dzieci

Kilka lat temu była moda na to, aby nazwać dziecko w języku obcym. Dlatego nazwy Buriacki przed 2000 są zróżnicowane. Przybyli z języków europejskich i angielskich. Tendencja ta była powodem, że Buriaci zaczęli zapominać o własnej kulturze i nabycia innych, w tym rosyjskim.

Przywrócenie rodzimej kultury i tradycji

Jak długo ten stan rzeczy nie może być normalne, a w krótkim czasie ludzie zaczęli wracać do swoich tradycji. Dlatego współczesne nazwy Buriacki jak najbardziej zbliżone do rodzimej kultury. Do tej pory szef każdym porodzie rodzinnym dziecka odnosi się do mnichów tak że pomógł z nazwy. Ci, patrząc na gwiazdy i nazwać dziecko jak sugerują kosmiczne światło.