552 Shares 7957 views

Co jest transpiracja? Charakterystyka zużycia wody w zakładach

Proces zużycie wody w organizmie roślinne oparte na odparowanie. Jednak jest ona skomplikowana przez kilka anatomicznych i fizjologicznych cech roślin.

Co jest transpiracja?

Objętość wody paruje roślin wielokrotnie większa od ilości zawartego w hodowli. We współczesnej praktyce rolniczej, kwestia oszczędnego wydatkowania wilgoć jest jednym z najbardziej palących. Według K. A. Timiryazeva proces transpiracji w całości jest normalny fizjologiczny uszkodzeń. W rzeczywistości, to nie jest uważane za niezbędne dla roślin. Na przykład, kultury hodowano w wysokiej i niskiej wilgotności, w pierwszym przypadku, transpiracja (odparowywanie) jest bardziej intensywne. Jednocześnie wzrost roślin jest taka sama lub nawet lepsza w drugim przypadku.

Transpiracja: wartość

Do pewnego stopnia jest to przydatne do zakładu. Wyjaśniając co transpiracja, trzeba najpierw zaznaczyć swoją funkcję ochronną. Parowania pomaga chronić rośliny przed przegrzaniem pod bezpośrednimi promieniami słońca. Na przykład, różnica temperatur liści, z preferencją dla wilgoci i sprzyjanie może wahać się w 7 ° C. Ma to szczególne znaczenie dla procesu fotosyntezy. Faktem jest, że gdy przegrzany zaczyna niszczenie chloroplastów. To z kolei spowalnia proces fotosyntezy. Optymalna temperatura mieści się w zakresie 30-33 stopni do niej. Tak więc, co jest transpiracja? Ta ochrona upraw, pozwalając im dobrze tolerują wysokich temperatur.

Ciągłość przepływu wody

Wyjaśniając, co jest transpiracja, należy zwrócić uwagę na jedną z jego pozytywnym nieruchomości. To przyczynia się do ciągłego przepływu wody z korzeni do liści. Łączy wszystkie elementy roślin w jednym. Razem związków mineralnych i substancji organicznych są przemieszczane wraz z wilgocią ciał hodowli. Im bardziej intensywny jest proces transpiracji, tym szybciej się poruszają. Niektóre związki mogą być wprowadzane do komórek w sposób bierny. Transpiracja, krótko mówiąc, jest akcelerator dostarczania substancji.

klasyfikacja

Po wyjaśnieniu, co transpiracja, można przystąpić do rozpatrzenia jego gatunku. W nauce, istnieją dwa rodzaje nim. Transpiracja może być szparkową i kutykularna. W pierwszym przypadku, odparowanie przeprowadza się przez szparki, drugi – z całej powierzchni arkusza. To rozróżnienie został po raz pierwszy w roku 1877. Upewnij się, że transpiracja jest nie tylko przez szparki, może być całkiem proste. Na przykład, można wziąć liści jabłoni. W tych szparki są tylko od dołu. Powierzchnia ta powinna posmarować wazeliną. Parowanie będzie kontynuowana poprzez naskórek, ale w mniejszym stopniu.

Struktura parowanie szparkową

Transpiracja obejmuje:

  1. Przenoszenie wody z naczyń ścian komórkowych ksylemu i symplast.
  2. Odparowanie w jamie podustichnye i przestrzeniach międzykomórkowych z dalszego rozproszenia do otoczenia przez szczelinę szparkowej.

Im niższa wilgotność, tym mniejszy potencjał wody z otaczającej atmosfery. Jeżeli jest ona mniejsza niż podustichnyh wnęk, parowanie będzie występować na zewnątrz. Rozporządzenie transpiracji może być szparkową i vneustichnoy. Pierwszą prowadzi się poprzez otwieranie i zamykanie porów. Przy pełnym pokrycia transpiracji jest zmniejszona o około 90%.

natężenie

Częstotliwość codziennej transpiracji obserwowane w wielu roślinach. Jednakże, rodzaje roślin szparki działającej występuje w różny sposób. W cieniu tolerancyjny roślin, drzew, wiele gatunków traw i innych roślin gidrostabilnyh, co jest charakterystyczne dla doskonałej regulacji szparkowej transpiracji, zaczyna świtać. Parowania osiąga swoje maksimum w godzinach porannych. Do południa kurs transpiracja jest zmniejszona. ponownie zaobserwowano jego wzrost w godzinach wieczornych ze spadkiem temperatury. Takie natężenie parowania powoduje nieznaczne dobowe zmiany ciśnienia osmotycznego i objętości wody w liściach. Na gidrolabilnyh (mający zdolność do przetrwania ostre wahania wilgotności w ciągu dnia), nie jest jednorodna o szczytowej odparowanie na południe. I rzeczywiście, w innym przypadku, transpiracja w nocy jest minimalny lub całkowicie brakuje.