539 Shares 6249 views

Spirography – co to jest? Spirography astma oskrzelowa. Gdzie spirography. wskaźniki spirography

ludzki oddech występuje w dwóch głównych etapach – zewnętrzny i tkanek. Podczas gdy system dróg powietrza z jamy nosowej do płuc pęcherzykowego drzewa jest tylko pierwszy. A jeśli budowa anatomiczna narządu, możemy zobaczyć przy użyciu metod diagnostycznych promieniowania (X-ray, RTG, USG, komputerowej, rezonansu magnetycznego) jest ocena stanu funkcjonalnego pomóc nam zupełnie różne urządzenia.


Sposób

Wielu pacjentów pulmonolog lub terapeuta rodzinny, uzyskać wskazówki dojazdu do tego badania, pytając: „Spirography – to” Spróbujmy to rozwiązać wspólnie.

Fakt, że taka analiza została przypisana jako ludzi z chorobami układu oddechowego i całkowicie zdrowe, a nawet sportowców, a zatem nie jest nieporozumienie. Tak spirography światło – jest ważną metodą badania funkcji oddechowych, co pozwala na zapewnienie oszacowanie określenia żywotności tych organów, w celu zapewnienia, że wszystkie ciała z tlenu i wystarczające usuwanie dwutlenku węgla. Wszystkie dane graficznie, czyli na papierze, chociaż wynik stał się znany natychmiast po analizie. Wskaźniki spirography dają lekarzowi ważne informacje o drożności dróg oddechowych i płuc, które wydajności wentylacji, który pozwala na identyfikację jednostkę naruszenia i możliwości odwracalności zmian patologicznych w nim. Ponadto, możliwe jest, aby ocenić skuteczność leku, usuwając spirogram przed i po podaniu. Na przykład, proste badanie przeprowadza się z leków rozszerzających oskrzela podejrzeniem astmy.

Warunki

Tak, mamy do czynienia z pojęciem „spirography”. Jak to badanie jest również ważne, aby wiedzieć. Wyznaczony przez niego, zwykle rano lub po południu godzin, najlepiej na pusty żołądek. Jednak jest to możliwe i prowadzenie po lekkim śniadaniu, pod warunkiem, że po posiłku nie było co najmniej 2 godziny. Po pierwsze, aby analizować dane nie podają fałszywe informacje podane pacjentowi fizycznie i emocjonalnie do odpoczynku przez 15 minut posiedzenia. W tym czasie powinniśmy normalizacji rytmu serca i ruchy oddechowe, co oznacza, że badanie pokaże prawdziwy obraz ich zdrowia. Ważne jest również, że w ciągu ostatnich 6-12 godzin od pacjentów nie przyjmują leki z działania rozszerzającego oskrzela.

sprzęt

Następnie pacjent siedzi przy stole, na którym Spirograph, wprowadzonego do klipsa na nos poświęconej wszystkim powietrze przez jedynego ustach. Ponadto, jest on podłączony do urządzenia przez ustnik i oferują wykonać zalecenie lekarza do pomiaru wszystkich niezbędnych parametrów. Co do zasady, nowoczesne danych procesowych spirograf na własną rękę, to znaczy automatycznie, przy czym wynik pojawia się natychmiast od rodzaju czeku z kasą: tak kończy spirography. Norma wszystkie wskaźniki wydany również urządzenie poprzez obliczenie ich względnej płeć i wiek pacjenta. Następnie lekarz, porównując je ze sobą, ukazuje naruszeń lokalizacyjne. Jest także możliwe przeprowadzenie badania po podaniu leków rozszerzających oskrzela, który wykrywa obecność lub brak ich oddziaływania. Tak więc, to badanie jest ważną metodą instrumentalnej w diagnostyce zdrowia i choroby pacjenta.

Wskazania do badania

Ważne jest, aby znać i respektować ankietę zatytułowaną „spirography”, że analiza ta, jak każdy inny, ma pewne wskazania do. a mianowicie:

  • nieuchronne chirurgia (dla oceny ryzyka podczas pracy);
  • zidentyfikowane przez świszczący oddech, kaszel, duszność i inne objawy układu oddechowego w początkowej ocenie pacjenta;
  • Diagnoza etap stopniu już określone choroby płuc towarzyszy niedrożność oskrzeli lub ciężkich organicznych i funkcjonalne zaburzenia układu wentylacyjnego (COPD, astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli), a także oceny przepisanej terapii;
  • określaniu rokowania życia, niepełnosprawność i przydatności zawodowej pacjentów z rozpoznaniem choroby płuc;
  • choroby sercowo-płucne, często towarzyszy naruszenie czynności oddechowych (choroba układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, układowe choroby tkanki łącznej).

inne wskazania

Dodatkowo, okresowe spirography światło powinno być prowadzone u pacjentów z ryzykiem chorób układu oddechowego. To palacze z wieloletnim doświadczeniem, pracownicy przemysłu ciężkiego i innych branż, taki czy inny sposób należą do kategorii szkodliwej produkcji. Wręcz przeciwnie, przeciwwskazania do tego badania są psychicznego, ostra choroba zakaźna, poważny stan pacjenta, gruźlica płuc z pałeczek, odkrztuszanie krwi, ryzyko poronienia u kobiet w ciąży.

analiza struktury

Tak więc okazało się, że są zarejestrowane przez tego badania jako spirography, wskaźniki ludzkiego układu oddechowego. Zasadniczo są funkcjonalne, to znaczy nie odzwierciedlają zaburzeń organicznych i pojemność wentylację.

W szczególności obejmują one częstość oddechów (liczba na minutę), całkowitą objętość oddechową (czyli ilość powietrza, które mogą przedostać się do płuc w jednym oddechu), rzutu serca (podobny do poprzedniego, liczy się tylko przez jedną minutę), witalny pojemność płuc wdechu i wydechu (mierzy maksymalną pojemność narządów), i szybkość zużycia użycia tlenu, wymuszona objętość wydechu i wdychanie (wykonane z napięciem mięśni klatki piersiowej), prędkość powietrza, indeks Tiffno ( mierzy się stosunek natężonej objętości wydechowej w pojemności płuc przez 1 sekundę) i kilka innych. Wszystkie te wskaźniki pomóc lekarz zrobić kompletny obraz informacyjny o stanie dróg prowadzenia powietrza i odpowiednią wymianę gazową. Tak więc dyfuzja tlenu następuje przez asymilacji jej pęcherzyków płucnych płuca we krwi i rozbito zmiany strukturalne płuc.

Rola w diagnostyce

Spirography astma oskrzelowa ma cechy zarówno procedury, jak iw interpretacji wyników.

Ważną rolę w diagnostyce choroby odgrywa wymuszone wdychanie i wydychania próby, na podstawie których wykres jest skonstruowany w sposób automatycznie – „objętościowy przepływ”. Jest to jego kształt w obecności niewydolności oddechowej jest określony przez rodzaj: restrykcyjne (związane z organicznym uszkodzeniem płuc), obturacyjne (ze względu na naruszenie powietrza przez oskrzelowych lub pęcherzykowych drzewa) lub mieszane. wytwarza się również przez zmniejszenie objętości można prześledzić wymuszona szczyt krzywej natężenia przepływu i FVC w zakresie 25-75%, a zmuszony objętości wdechowych. To wizualnie demonstruje patogenezie astmy, w której znajduje się nagłe skurcze oskrzeli dystalnych działów, co objawia się atakami duszności.

testy

Typ obturacyjna niewydolność oddechowa jest również ważne, aby określić stopień odwracalności zmian, co pozwala na ustawienie diagnozy i nasilenie choroby. Tak więc, test jest najczęściej farmakologiczne Test agonisty B2-adrenoreceptora o krótkim działaniu, które zawierają lek „salbutamol”. W celu przeprowadzenia go przez 6 godzin przeznaczonych anulowanie inne leki podobnych działań jest następnie zapisywana krzywej „objętościowy przepływ”. Następnie pacjent robi jedną lub dwie inhalacje z lekiem, a po 15 minut, pół godziny po to sprawiło powtarzającego spirography. Co jest tego typu przeszkody, umożliwiają zmianę nauczyć się analizy wskaźników. Tak więc, jeśli zwiększy się o więcej niż 15% początkowych wyników, test jest uważany za pozytywny.

inna metoda

Ponieważ pacjenci z astmą powinny stale monitorować stan ich zdrowia, nie ma innej metody obliczania „krzywej przepływ-objętość” – pneumotachograf. W porównaniu do spirograph jest prostsza, a zatem nadaje się do samodzielnego podawania przez pacjenta w domu. To pozwala osobie kontrolować codzienne funkcjonowanie wskaźników układu oddechowego, a także znacznie ułatwia pracę lekarza, jak najbardziej wiarygodnie odzwierciedla dynamikę choroby w przerwach między wizytami w zakładzie. Pneumotachograf jest rura z wymiennym ustnika podłączeniem pacjenta do urządzenia komputerowego, który jest w stanie automatycznie oblicza liczbę parametrów funkcyjnych oraz „krzywej przepływu objętości”.

wniosek

Oczywiście, w testach diagnostyki funkcjonalnej kieruje wyłącznie pulmonolog, ponieważ do nich istnieją ścisłe wskazania. Po pierwsze, oczywiście, musi uzyskać świadomą zgodę od pacjenta, a ponieważ chciał powiedzieć, gdzie spirography zrobić, co to jest i jaki jest cel jego stosowania. Jest niezwykle ważne, aby ustanowić zaufanie relacji lekarza z pacjentem, jak również tworzenie sprzyjających warunków dla testu, ponieważ tylko w psychologicznego komfortu wyników badań pacjenta uzyskuje się znaczące. I już na miejscu laboratorium, odbiór analiz, wyjaśnić zasady testu, więc wyniki były nie tylko prawdziwe, ale również pomoc lekarza w celu zdiagnozowania choroby pacjenta.