700 Shares 3216 views

Pompy do studni i ich parametry techniczne

Wydobywanie wody ze studni jest wykonywane przez zanurzenie do specjalnej pompy. pompy zanurzeniowe dla otworów są odmienne od samozasysające przez to, że mają one system dopływu wody wielostopniowy. Fakt ten powoduje, że ich wysoki koszt i złożony mechanizm działania. Pompa jest mały cylinder, który może przenosić duże ilości wody na godzinę. Zasada działania jest silnik z powodu dużej prędkości i dużej pojemności podniesionej cieczy z głębin na powierzchnię. Silnik jest chłodzony przez przepływ wody generowany, aby poprawić jej działanie do prawidłowego obliczenia wymaganej mocy.


Wszystkie pompy do odwiertów mają dokumentację określającą dopuszczalnych prędkości przepływu wody, aby średnica otworu powinien dopasować średnicę otworu cylindra pompy. Głowica pompy może być określona przez prosty wzór H = H1 + H2 + H3 + 20%, gdzie H – jest pożądane ciśnienie H1 – odległość od podłoża do poziomu wody w odwiercie, H2 – odległość od punktu uziemienia do punktu podawania wody w budynku, H3 – ciśnienie słupa wody, a 20% – biorąc pod uwagę błędy i rezystancję rury. Tak więc, ciśnienie generowane zależy od odległości między domem a odwiertu.

Dzisiaj, pompy oraz może być zakupiony jako trzy-cala i dziesięć cali średnicy. Wydajność pompy może wynosić od 1 metr sześcienny do 200 m³ na godzinę. Lepsze i bardziej wydajne pompy, droższe i lepsze. Dlatego konieczne jest, aby wybrać pompę, która jest zoptymalizowana dla konkretnego przypadku. Warunkiem jest instalacja pompy głębinowej montaż zaworu zwrotnego. Ma to na celu zapewnienie, że w przypadku awarii zasilania lub wyłączenia pompy, woda nie wrócić do studni. Pompy do studni przy minimalnych spadków napięcia może nie działać prawidłowo lub całkowicie załamać. Nie należy również umieścić w czasie, gdy pompa jest uruchomiona na „sucho”, gdy poziom wody w studni zostało upuszczone lub wąż ssący jest powyżej tego poziomu.

Uniknąć takich kłopotów może być na dwa sposoby. Jest to z jednej strony wykorzystanie specjalnego pływak, który uruchamia się na poziomie krytycznym, przy czym pompa jest automatycznie wyłączona, a po drugie, nie kontroluje się poziom wody i jego ruchu. Jeśli woda ze studni nie powstanie, jednostka pompowania jest również wyłączona.

Bardzo często w obszarach podmiejskich nie jest możliwe zainstalowanie generatora elektrycznego lub podłączyć centralny elektryczności, więc silnik głębinowy nie będzie działać. Rozważmy inny rodzaj – ręczną pompę do studni. Jego zasada działania jest bardzo prosta, stosując jakiś wysiłek fizyczny, to jest możliwe, aby uzyskać wystarczającą ilość wody. Popyt na tych pomp do studni jest bardzo niska, więc cena jest znacznie niższa niż w pompie głębinowej. Chociaż w niektórych przypadkach jest to jedyna opcja, aby dostać wodę na miejscu.

Pompa ręczna może wydobywać wodę ze studni na głębokość 7 metrów lub głębokości 15-30 metrów. Średnia objętość uniesionym wody wynosi 20-30 litrów na minutę na każdej głębokości. Ale pompa, która zapewnia wzrost wody z 30 metrów, będzie dużo bardziej nadproża i cięższe niż pompa przeznaczona jest do głębokości 7-metrowej studni. Pompa ręczna może być przydatna w przypadku, gdyby to nie było możliwe, aby uzyskać dobrą pompę elektryczną.