126 Shares 4266 views

Główne objawy pląsawicy Huntingtona

Przypadki pląsawica Huntingtona nie jest zbyt często spotykane w nowoczesnej medycynie. Jest to przewlekła choroba, która towarzyszy stopniowe postępującego uszkodzenia układu nerwowego. Niestety, do tej pory nie ma skutecznego leczenia i rokowanie dla pacjentów niekorzystnych.


Czym jest choroba Huntingtona?

Zwyrodnieniowe pląsawica – dziedziczna choroba związana jest ze zmianami w pewnych genów. Najczęściej choroba zaczyna objawiać się w wieku od 20 do 50 lat. Ale pląsawica Huntingtona nastoletnich są niezwykle rzadkie.

Dzięki takiej choroby obserwuje się stopniowy zanik jądra ogoniastego głowy w ludzkim mózgu. Z tego powodu degeneracji, główne objawy choroby pojawiają się – to hiperkineza, zaburzeń psychicznych i innych zaburzeń.

Jak widać, przyczyny pląsawica Huntingtona wyłącznie genetyczny. Jednakże istnieją czynniki ryzyka, które mogą wywołać pojawienie się choroby. W szczególności, zwyrodnienie często rozpoczyna się na tle chorób zakaźnych, niektóre leki, a także uszkodzeń i zaburzeń metabolizmu hormonów.

Choroba Huntingtona: Zdjęcie i objawy choroby

Jak już wspomniano, większość procesów degeneracyjnych w mózgu zaczynają się w wieku dorosłym. Warto zauważyć, że tylko lekarz może postawić diagnozę „pląsawicy Huntingtona” Po przeprowadzeniu wszelkich niezbędnych badań.

Objawy i ich intensywność zależy od stopnia zaawansowania choroby. Co do zasady, w pierwszej kolejności pojawiają hiperkinezą mięśnie twarzy. W wyniku stopniowego niszczenia włókien nerwowych są mimowolne skurcze mięśni – w obliczu chorych często można zobaczyć bardzo wyraziste twarze, niekontrolowane podnoszenia lub opuszczania brwi, policzki skurcze. W niektórych przypadkach możliwe i hiperkineza kończyn, w którym pacjenci zgięcia i wyprostu kciuki nóg itd

W miarę postępu choroby, a zmienia mowy pacjenta. Początkowo przeszkadzał wymowy dźwięków, a następnie zmieniać prędkość i rytm rozmowy. Około połowa pacjentów, często występują napady.

Wraz z ruchem Zaburzenia pojawiają się bardzo wyraźnych zaburzeń psychicznych. Jeśli we wczesnych stadiach pląsawica Huntingtona obserwowane nadpobudliwość i drażliwość, w przyszłości i wymawiane niestabilność emocjonalną, utratę pamięci, utrata zdolności do myślenia abstrakcyjnego, logicznego, percepcji i koncentracji. W końcu przychodzi otępienie.

Czy istnieje skuteczne leczenie choroby Huntingtona?

Niestety, istniejące metody mają na celu jedynie ułatwienie stan pacjenta i leczenie objawowe. Stałe monitorowanie przez neurologa, a także biorąc niektóre leki mogą pomóc zmniejszyć wygląd zaburzeń ruchowych, a także spowolnić rozwój zaburzeń psychicznych. Rokowanie u chorych z takiej diagnozy jest bardzo rozczarowujące. Średni czas trwania ludzkiego życia z takiej diagnozy wynosi 12-15 lat od wystąpienia objawów.