531 Shares 5599 views

Teodolit :, cel, odmiana

Przy przeprowadzaniu inżynierskich, instalacji i prac budowlanych jest bardzo ważna dokładność. I zrobić skomplikowaną budowę, co nazywa się „oko” w takich przypadkach jest nie do przyjęcia. Istnieje duża liczba przyrządów geodezyjnych, które pozwalają sprawnie wykonywać pomiary i obliczenia. Na przykład, poziomy, taśmy, tachometry i innych przyrządów pomiarowych.


Wśród nich należy wyróżnić teodolit. Jest to główny wysoki urządzenie, które zapewnia prawidłową pracę inspektorów. Teodolity są optyczne i elektroniczne. Pełnią kątowe strzał, mierząc jednocześnie oba kąty poziome i pionowe.

aplikacje

Ten geodezyjny urządzenie stosowane w następujących obszarach:

 • kiedy trzeba zbudować map topograficznych i planów, albo sieć punktów geodezyjnych terenu tworzą trójkąt;
 • gdy jest to konieczne, w celu określenia położenia punktu na działce w stosunku do siebie;
 • dla robót budowlanych, na przykład, gdy jest to niezbędne do ustalenia konstrukcji budowlanych (poziome lub pionowe pale, słupy, etc …);

Praca z teodolit nie jest trudne. Do wykonywania skomplikowanych obliczeń i pomiarów, trzeba nabyć pewnych umiejętności.

Podział urządzeń

Teodolity mają kilka odmian. Są to:

 1. teodolity optyczne. Urządzenia tego typu są najczęściej. Są dokładne i niezawodne do zastosowania w tej dziedzinie. Teodolity tego typu są popularne wśród geodetów. Mają kilka zalet w stosunku do braci elektroniczną: nie potrzebuje baterii, w obsłudze i łatwy w użyciu. teodolity optycznych może wykonywać pracę w szerokim zakresie temperatury, również w temperaturach poniżej zera. Teodolity tego gatunku mają minimum. Raporty przenoszone przez goniometryczną skalę. Jeśli narzędzie nie zawiera pamięć wewnętrzną, to będzie konieczne, aby uzyskać dziennik pola, które zostaną wpisane wszystkie dane.
 2. teodolit laserowy również nie jest skomplikowaną operacją. Instrument ten wykorzystuje wiązkę laserową, która służy jako dokładny wskaźnik. W urządzeniu łączy funkcje dwóch urządzeń – siatce i wysokiej częstotliwości, urządzenia elektroniczne dla pomiarów. Urządzenie wyposażone jest w wydajny procesor, który wykonuje wszystkie obliczenia i wyniki są wyświetlane na urządzeniu wyświetlającym. Łatwość użytkowania i wygodę teodolit są oczywiste.
 3. W teodolitów cyfrowych nie stosuje się koła pionowe i poziome zawierające pogradusnuyu znaczników. Zamiast tego należy używać płyt z kodami kreskowymi. Przyrząd wykonuje pomiary w sposób zautomatyzowany. Konstrukcja takiego urządzenia zawiera zespół pamięci. Teodolitowe przechowuje dane w swojej pamięci wewnętrznej. Z teodolitów cyfrowych nie powinna pracować w trudnych warunkach i przy niskich temperaturach, ponieważ urządzenia te zawierają źródła i panel LCD.
 4. Phototheodolites i kinoteodolity należą do kategorii instrumentów, które mają konkretny cel. Budowę pierwszego łączy teodolit i aparatu, który określa współrzędne topograficzne. Głównym celem kinoteodolitov – ustalenie trajektorii poruszających się obiektów, zarówno na ziemi jak iw powietrzu.

Budowa urządzenia

Zgodnie z projektem, teodolity są podzielone na następujące rodzaje:

 • Prosta. W schematach teodolitowe alidada a tarcza obraca się niezależnie od siebie.
 • Odświeżające. Obrót pokrętła i alidada może wystąpić zarówno indywidualnie, jak i łącznie.

Teodolity za ich dokładność dzieli się na:

 • Techniczne mające dokładność 15 – 60 sekund kątowych.
 • Dokładna z błędem mniejszym niż 10 sekund.
 • Precision. Pozwalają na wykonywanie pomiarów z dokładnością do 1 sekundy kątowej.

urządzenie ogólne

Theodolite składa się z następujących elementów:

 • Rura obserwacji. Ona ma pewną powiększenie. Ta część jest zamocowana na dwóch kolumnach, które są zamontowane na statywie.
 • Mechanizmy odczytu. Należą do nich pionowe i poziome koło (kończyny). Pierwszym z nich jest w kolumnie, a druga na dnie.
 • Przerywana lub mikroskop shkalovoy. Ten teodolit Urządzenie odczytujące stosowane w obrabiarkach. W pierwszej liczby przeprowadzonych przez dołka, a drugi – na skali. Mikroskop przeznaczony jest do czytania z kończyn.
 • Alidada. To linia zwrotnym, który ma sztywne połączenie z kończyn ciała. Zawiera ona mechanizm odniesienia – noniusza.
 • Adapter i sugestywne śruby. Podczas nalewek i regulacji tych śrub zgłosiło mechanizmy miękki ruch urządzeń.
 • Pion. Mając to zintegrowany pion optyczny wykonano dokładne centrowanie nad punktem.
 • Statyw. Element ten jest wykorzystywany podczas pracy na danym obszarze. To ustawienie teodolitu.

Na jakiej zasadzie działa urządzenie

teodolit mechaniczny działa w następujący sposób. Użytkownik zauważa wizerunki różnych punktach struktury przez okular lunety. Gdy cel jest skierowany w stronę punktu obserwowanego w okular mikroskopu, który ma wykres słupkowy przerywaną znaczników stałą zarówno kąt pionowy i poziomy. Pierwszym z nich jest kąt, a druga – w kierunku kąta.

Specjalista kolejno kieruje rura do punktu kontroli projektu, mierzy kąty, a następnie zapisuje dane czasopismo wskaźników. Wszystko to odbywa się, gdy zastosowano teodolitu optycznego. Pomiary kątów wykonanych przez inspektora do odegrania ważną rolę. Pozwalają one określić, w jakim stopniu projekt jest wykonywany.

W zastosowaniu urządzeń elektronicznych niepotrzebne kątami wizualne utrwalania. Po tym wszystkim, czujniki elektroniczne kręgi poziome i pionowe automatycznie przenieść wszystkie dane na urządzeniu wyświetlacza LCD w zwykły ludzki cyfrowo. Ponadto, wszystkie dane są przechowywane w pamięci. Zastosowanie teodolitów elektronicznych poprawia wydajność specjalistycznej pracy i eliminację błędów z powodu niewłaściwej wzrokowej liczby dostępnych dowodów w przypadku pomiaru kątów w modelu optycznego.

Jak pracować z teodolit?

Jak ustalić, czy konieczne punkt został ustalony pomiaru kąta? Wszystkie wyposażone są w poziomach teodolity. Podczas instalacji, muszą mieć pewność, aby ustawić. Śruby regulacyjne, można uzyskać żądany poziom. Dokładność centrum kończyn ustawić pion lub pionem optycznym. Kiedy dowiedział się, jakie elementy jest instrumentem, można zacząć od teodolitu.

Instalacja i konfiguracja urządzenia

Jak zatem korzystać z tego narzędzia? Najpierw trzeba zainstalować urządzenie na statywie. To jest konieczne, aby określić dwa punkty podparcia, które są indukowane wizualny rurę przyrządu. Po pierwsze, proponuję pierwszy punkt. Dalej działać urządzenie ustalające i zmierzone za pomocą pionowego wątku. Następnie, kąt poziomy. Wszystkie dane muszą być rejestrowane w dzienniku, a następnie usunąć blokadę. Następnie należy śledzić drugiego punktu. Aby to zrobić, należy skręcić w prawo teodolit. W następnym kroku teleskop obraca.

Następnie trzeba zmienić położenie koła i doprowadzić rurę do punktu. Jeśli pomiary mają drobne różnice, prawo do bycia średnia. Podczas pomiaru kończyna musi wynosić zero lub wartość zbliżona do niej. Obrót alidada należy przerwać w momencie pociągnięcia mecz z zerowym wartości na kończyny i mikroskopu. Wszystkie powyższe pomiary wykonywane są w kręgu.

Wybór instrumentu

Przed wyborem urządzenia należy określić rodzaj pracy, która będzie wykonywana na teodolitu. W większości przypadków, najprostszym zbliżyć się instrument, który ma średnią cechy. Zazwyczaj, te urządzenia o niskich kosztach. Po wybraniu teodolit urządzenia nie powinna zwracać uwagę na takie parametry jak danych i pamięci wewnętrznej, ponieważ nie mają one funkcjonalnego.

Instrukcja obsługi teodolity

Standardowe wyposażenie każdego teodolit koniecznie zawiera instrukcje obsługi. Instrukcja opisuje kolejność wykonywania robót na urządzeniu. Stosując tę książeczkę, można dowiedzieć się z teodolit prosi. Podręcznik użytkownika – jest to również karta gwarancyjna oraz urządzenie dziennika. Średnia cena elektronicznego teodolitu jest 50-70 tysięcy rubli.

Jak jest umieszczony teodolit?

Instrukcje do teodolit zawiera minimum informacji o urządzeniu. Obejmuje on następujące dane:

 • najważniejsze dane techniczne;
 • zakres;
 • przyciski;
 • Jak zainstalować narzędzie i przygotować do zmierzenia;
 • w jaki sposób korzystać z urządzenia;
 • prowadzenie do celu;
 • jak wykonać kalibrację i ustawienie narzędzia;
 • obchodzi urządzenia.

Instrukcja obsługi w formie papierowej jest kompaktowy i wszechstronny, który jest dużą zaletą. Nie zajmuje dużo miejsca i można zabrać ze sobą. W takiej instrukcji nie zamrażać wyświetlacz LCD, a nie siedzieć opłatę. Z niego w dowolnym momencie, aby dowiedzieć się niezbędnych informacji, nawet jeśli są w tej dziedzinie, na miejscu lub kariery.

Instrukcje dla teodolit urządzenia posiadają wszelkie informacje na temat narzędzia, które pomogą skonfigurować i weryfikacji.

teodolit domowy

Teodolit 4t30p – to najbardziej popularny instrument geodezyjny produkcji krajowej. To sprawia, że Ural optycznych i mechanicznych Plant. Teodolit ten jest sklasyfikowany jako technicznych instrumentów precyzyjnych. Teodolit 4t30p ma następujące zalety:

 • Próbki usuwano mikroskopem shkalovogo;
 • Może być stosowany trehshtativny metody. W tym przypadku, zdejmowana podstawka z wbudowanym pionem optycznym;
 • zawarte teleskop bezpośredni obraz;
 • kończyna permutacji jest przeprowadzane podczas obracania śruby specjalnego urządzenia;
 • znajduje się zdejmowana trybrach;
 • Urządzenie może być stosowane w różnych strefach klimatycznych;
 • niskim ciężarze;
 • Małe wymiary urządzenia.

Teodolit został z powodzeniem zastosowany w następujących obszarach:

 • rolnictwo;
 • mierniczych;
 • projektowania krajobrazu;
 • geologia;
 • leśnictwa.

Teodolit to urządzenie jest często używane w trudnych warunkach terenowych. Cena wynosi około 50-60 teodolit tysięcy rubli.

Tak więc, wybór należy do ciebie teodolit, który bezpośrednio zależy od zakresu prac.

745 shares 4121 views
Co to jest energia?
879 shares 9980 views
Końcowy stan certyfikacji
194 shares 6646 views