471 Shares 3775 views

Elementy Filimonovsky malowanie. Technologia malowania filimonovo zabawka

Filimonovo zabawka – rodzaj sztuki krajowych i rzemiosła, która jest bardzo bogata w naszym kraju. Jest domem dla regionu Tula, region Odoevsky. wieś Filimonovo, gdzie w połowie ubiegłego wieku, kilka wykwalifikowanych pracowników ożywił tradycję niemal stracił rzemiosła, dał mu swoje nazwisko. Istnieje również legenda zbiegów Filemona, który ukrywał się w tych miejscach. To on nauczył mieszkańców, którzy rzekomo rzeźbić figurki z gliny.


Pojawienie się połowami

zabawki gliniane w tych częściach zaczął robić w połowie XIX wieku. Ale chwała umiejętności miejscowych garncarzy rozprzestrzeniać długo przed tym. W XVI, biała glinka, ekstrahuje tutaj stosowano do wytwarzania ceramiki. Wędkowanie zakorzenione było cała dynastia, specjalizujący się w ceramice. Stopniowo tworzy niepisana zasada: dania przygotowywane wyłącznie przez mężczyzn. A kobiety wziął rzeźbienia zabawek i zainicjował Filimonovsky malowania.

Szczególną formą filimonovo zabawki

Produkty Odoevsky mistrzów są znane w całym kraju dla swoich delikatnych, wdzięcznych postaciach. Ale niewiele osób wie, że ich wygląd nie jest przypadkowy. Fakt, że miejscowy glina ma bardzo tłuste i miękką teksturę. Podczas suszenia, zaczyna pękać i odkształcać, więc suwak jest to konieczne w celu wygładzenia i spłaszczyć dane mokrymi rękami. Od tej zabawki stają się nieproporcjonalna, wydłużony kształt, który sprawia, że są niezwykłe i rozpoznawalne.

Filimonovo zabawka. Obrazy, historie i malowanie

Konwencjonalnie filimonovo zabawki mogą być podzielone na cztery grupy tematycznych. Ich funkcje są przedstawione w poniższej tabeli.

rodzaje zabawek
widok grupa opis
ludzie Panie i panowie. Początkowo w rękach ptak lub dzieci, są one przedstawiane na koniu lub z instrumentami muzycznymi. Figury monolityczne, z niewielką liczbą części, często mają kształt stożkowy, szeroki dno (dama – dzięki puszysty przepony panowie – wynikające surowy startowego), wydłużone i wąskie. Głowica jest integralny z szyjką ozdobiona skomplikowanych owy.
zwierzęta Głównie zwierząt (konie, krowy, owce). Wszystkie zwierzęta mają wydłużony kształt i cienką szyjkę, która przechodzi nieproporcjonalnie małej głowicy. Odróżnić jedno od drugiego zwierzęcia może być tylko w postaci rogów: krowa trzymać półksiężyce, oddział jelenia, a bar – skręcone w spiralę.
ptaki Paw, kurczaków, kaczek, koguci i t. D. Ptaków, takich jak zwierzęta, innym podłużnym kształcie stożka szyi, kończąc małej głowicy.
kompozycje Rendezvous kochanków, herbata i tak karuzela. D. Kompozycje Wielu postać przeważnie przedstawiają sceny z życia zwykłych ludzi: data, rodzinny posiłek, siedząc na ławce, jazda. Ale jest symboliczny skład, na przykład, George wąż, drzewo życia, karuzela.

Prawie wszystkie są filimonovo zabawka gwizdki. Wyjątkiem są koguty i indyki.

Malowane zabawki i Filimonovskaya paleta

Podczas wypalania, lokalny glina z „niebieski” i daje piękny gładki biały kolor, więc głównych figur przed wzornictwo nie jest wymagane.

Do malowania zastosować barwniki anilinowe, które są jasne nasycone. Liczba małych odcienie: żółty, czerwony, zielony. Jednakże, otrzymany produkt jest bardzo kolorowa i zabawna.

Technologia malowania filimonovo zabawka jest dość prosta. Farby są stosowane konsekwentnie i nie mieszaj. Każdy nowy kolor jest stosowany dopiero po wyschnięciu poprzedniej.

tradycyjne wzorce

Dla różnych rodzajów zabawek wykorzystujących różne elementy Filimonovsky malarskich. Zwierzęta i ptaki piersi zazwyczaj jest malowany jeden kolor, zazwyczaj zielone lub purpurowe. Następnie nakłada się na kontur prosty wzór składający się z pasm zabarwionych, krople, gałązki. Głowica może być również pokryte jednym kolorem lub pozostają białe. Oczy są przedstawione schematycznie i mogą być całkowicie nieobecne.

Liczby osób ubrany bardzo elegancko: panie – w bujnej jasnych spódnice, panowie – w kolorowych spodniach. Shirty w te i inne często kolorowe, z ornamentem na obwodzie, przedstawiające obroże szyte i szerokie pasy. Ich twarze są białe, a oczy podkreślone niebieską farbą – czerwone usta lub szkarłatu.

wzory symbolizm Filimonovsky

Osobliwością Filimonovsky zabawki, jak każdy inny rosyjski połowów jest jego symbolika. Ozdoby wyglądać prosty i niewyszukany. Jednak wzorce, które są wykorzystywane w Filimonovsky malarstwa, wiąże święte obrazy Słowian słońca i drzewa.

Koła z promieniujące promienie w różnych kierunkach, a także wzorce dzwonków z kolorowych trójkątów są symbolem słońca, życia i dobroci.

Schematycznie przedstawione gałązki choinek reprezentowania drzewa życia, ciągłości pokoleń, nieustający wzrost.

Głęboko symboliczne same postacie. Więc, pani związana z Bereginya, opiekun domu i paleniska, zawodnik przedstawia wojownika obrońca lub kormitelya rodzina – rolnik, drób – symbol szczęścia, bogactwa konia – i tak dalej ..

Historia rozwoju handlu

XIX wiek – czas wielkiej popularności toy-gwizdki i Filimonovsky malarstwa. Połowy był znany w całej Rosji i za granicą. Ale na początku XX wieku, w okresie kryzysu. Craft był niemal na skraju wyginięcia, tylko kilku hodowców w lewo, którzy nie zrezygnowali z pracy.

W połowie ubiegłego wieku, zainteresowanie sztuką obrazy Filimonovsky stopniowo zaczęli wracać, które osiągnęły nowy szczyt w latach 80-tych. W tej chwili wysiłki kilku zapaleńców kreatywny zespół powstał, składa się z potomków posiadaczy rzemiosła i absolwentów szkół artystycznych z Abramtsevo.

Od początku lat 90-tych oczywiście „filimonovo zabawka” został otwarty w Odoevskogo School of Art. Technika modelowania tajniki malarstwa, symbolizm Filimonovsky wzory – te i inne tematy objęte na jej lekcjach małżonkami Kehaidi. Szkolenie trwa 4 lata. Absolwenci otrzymują tytuł magistra.

W 2009 roku, otwarcie Muzeum filimonovo zabawki, które przechowywane są materiały o craftswomen ostatni niektóre przykłady ich pracy, a najlepsze przykłady połowów Filimonovsky.

Badanie połowach na lekcji ASP

Należy zauważyć, że klasy Filimonovsky obrazy są przechowywane w wielu szkołach rosyjskich. Po tym wszystkim, rybołówstwo jest nie tylko lokalnym, ale także o znaczeniu krajowym, ukazując bogactwo i różnorodność kultury rosyjskiej.

Elementy malowanie dzieci uczą się łatwo i z wielkim zainteresowaniem. Nie ma żadnych wzorów, skomplikowaną techniką. Z minimalnym zestawem umiejętności i wyobraźni twórczej, można tworzyć niezwykle żywe i jasne obrazy.

Najważniejsze jest to, że nauczyciel powinien wyjaśnić – to właśnie malowanie odbywa się w kilku etapach:

  1. Pierwsza cyfra „żółty”. Farbę nakłada się na białym tle gęstych zarośli. Poszczególne części zabawki mogą być całkowicie farba żółta i mogą być pokryte pasy i dużych kołach. Stanowi to podstawę dla całej późniejszej rysunku.
  2. Następnie powinniśmy czerwony lub karmazynowy farby i cieńsze szczotki. Zastosuj wzór linii. Szerokie żółte paski mogą być cięte na całym obwodzie i środowisk ozdobić oddziały lub promieni.
  3. Zielony, niebieski lub turkusowy kolor jest stosowany w ostatnim zakręcie. Aby to zrobić, za pomocą cienkiego pędzelka. Wzór linie, kropki, krople należy wypełnić pozostałą wolną przestrzeń.
  4. Warto zwrócić uwagę na dzieci, że ludzie stają się białe, a zwierzęta mogą być malowane na dowolny kolor. Oczy i usta są przedstawione schematycznie.

Ta ryba jest częścią dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Wraz z Dymkovo, Kargopol, Bogorodsk, filimonovo zabawka odzwierciedlają ducha narodu rosyjskiego, zwłaszcza życie i wierzenia Słowian. Nie przypadkowo turyści zagraniczni chciał je kupić jako pamiątki.