760 Shares 5112 views

Pomnik Yermak – zdobywca Syberii: historia, ciekawostki

Na tyle fascynująca historia związana z pomnikiem zdobywcy Syberii, kozackiej Ataman Yermak, wzniesiony w Novocherkassk. Ten pomnik rosyjskiego bohatera ludowego należy do przedmiotów narodowego dziedzictwa kulturowego. Ku naszemu zaskoczeniu, jest to dawna rzeźbiarskie dzieło pozostało nienaruszone i od dawna jest znakiem rozpoznawczym regionu Don Kozaków, Syberii i Rosji.

Ermak pomnik: Novocherkassk

Zdjęcia zamieszczone w artykule daje wyobrażenie o męskim wyglądzie tego wielkiego człowieka. Wszystko zaczęło się w 1870 roku z gali, który jest obchodzony w mieście Novocherkassk – 300-lecia wojsk Don Kozaków. Przez szefa sztabu generał Leonow wszyscy Kozacy zaapelował do następcy władcy, księcia Aleksandru Aleksandrovichu – wojska sierpnia Ataman kozackich, który przybył na uroczystość, aby pomóc położyć w stolicy Don Kozaków pomnik ich heroicznej rodaka Ermak Timofeevich (Kachalin rodzimy wieś nad Donem).

Został on uznany za subskrypcję aby zebrać fundusze na pomnik, który trwał przez wiele lat. Ten zapobiec wojnie, w której Rosja i następnie został sporządzony. Ćwierć wieku została pobrana ponad sumę 100 000 rubli. Główne datki zostały przyznane Kozaków Uralu i Syberii. Pozostała część będzie wynosić 40 000 rubli, Kozak Kozak Rząd Army zapożyczone z ich kasy.

początek

Kiedy pieniądze są zbierane, pojawiło się pytanie, w którym obraz musi pojawić się wspaniały wódz ERMAK pomnik na głównym placu w Novocherkassk. Z tej okazji, w 1889 roku, został stworzony przez całą komisję, która składała się z filantropa W. Wagner, szef górniczej, a część soli wojsk Don, inżynier miasta B. Krasnov, wydawca gazety „Vestnik Don” Karasev, itp … w Rosji czas, jednym z najbardziej znanych rzeźbiarzy konkursu została ogłoszona za najlepszy pomnik, a po kilka projektów zostały uwzględnione.

Pierwszy rozwijać pomnik Ermak oferowane rzeźbiarz M. M. Antokolskomu (twórca pomnika Piotra I w Taganrogu w 1903), ale w 1891 roku nie otrzymał zgody. Nie została przyjęta, a projekt Petersburg rzeźbiarza M. O. Mikeshina (stworzony przez słynnego pomnika „Millennium Rosji” w Nowogrodzie w 1862 roku), ale bierze pod uwagę wszystkie komentarze oferowanych kolejną wersję pomnika, i zatwierdzony w 1896 roku, ale rzeźbiarz zmarł.

Pomnik Ermak w Novocherkassk: opis

Teraz komisja szukał kogoś, kto wziąłby projekt Mikeshina do stworzenia pomnika. Spędziliśmy kilka lat i okazało się, rektor Wyższej Szkoły Sztuki Akademii Sztuk VA Beklemisheva. Tym samym rozpoczęły się prace.

W dniu urodzin cesarza Mikołaja II, 6 maja 1903 roku uroczyste wmurowanie placu. Granitowy postument został zamówiony przez włoskiego mistrza S. Tonitto. Pierwszy był kopany dół, a następnie wybudowano fundament betonowa podstawa, produkowany w fabryce łańcuchy stalowe Novocherkassk 8 o 4,2 m każdy. W Petersburgu, na modelu gipsowym VA Beklemisheva firmy „Moran” rozlana brązu posąg ważący 5 ton. Całkowita wysokość pomnika wynosi 14 m 92 cm, ciężar – 1600 ton.

odkrycie

W następnym roku, ponownie w dniu urodzin cesarza Mikołaja II – 6 maja 1904, została otwarta. W południe dzwonu, obszar wypełniony siły kozackie pupils gimnazjów Cadet junkers i obywateli. Katedra Wniebowstąpienia była procesja z sanktuariów soborowych.

kozackie wojska Ataman KK Maksimovich spadła zasłona z pomnikiem, wreszcie ci wszyscy obecni widzieli potężny i majestatyczny posąg Ermak, co z jednej strony było flag bitwa, a drugi – w koronie, symbolizujący podbitego Syberię. Arcybiskup Don i Novocherkasskiy Afanasy poświęcił pomnik. Potem były hity, dystrybucja pocztówek i broszur opisujących czyny, które uwielbiony dzielnego Ataman Yermak, który zginął w falach rzeki Irtysz 05 sierpnia 1584.

Brąz świadek

Odkąd Ermak pomnik stał się niemym świadkiem wielu historycznych wydarzeń, które miały miejsce na głównym placu w Novocherkassk Ascension katedry, w tym wizyt królów, prezydentów, patriarchów, popularnych liderów, i tak dalej. D.

W pierwszym roku budowy od tej dziedzinie Kozacy poszedł na wojnie rosyjsko-japońskiej (1904/05 gg.). Następnie rok później odbyła rajdy na rzecz wolności demokratycznych (manifestu cara października 17, 1905). Potem – pierwsza rewolucja rosyjska i jej ofiary wśród Don Kozaków, którego pogrzeb w kwadracie (1905-1907 gg.). Ponadto, pierwsza wojna światowa i masowa mobilizacja rewolucji lutowej i spotkania z przedstawicielami rządu tymczasowego, przysięgi generał armii A. M. Kaledina, wyborach i jej wodza rewolucji październikowej z 1917 r. Zdarzenia te mogą być dodawane i trwałe przesunięcie Novocherkassk jest „białe”, a następnie „czerwony”, a władza w ich rękach nie ma Wielką Don wojska, ogólne PN Krasnov.

Zachowanie lokalnych sanktuariów

Jednak były próby zrzucenia pomnik „Ermak Bourget”. W 1918 roku, to chciał zrobić maszynę w 1938 – ciągnika, ale nie udało się zobowiązać z powodu przyczyn technicznych. A w 1942 roku, hitlerowcy podczas okupacji Novocherkassk w tym samym celu pojechał do pomnika trzech ciągnik z wciągarką, ale pozostawił mieszkańców i Kozaków, który spowodował komendanta i wyjaśnił, że ERMAK – nie czerwony Kozak i nie bolszewicka, miejscowy przybytek i Don bohater , Następnie niemiecki oficer wydał rozkaz, aby usunąć z ciągnika i jest po raz kolejny uratował od zniszczenia pomnika Yermak. Wszyscy obywatele opiekuńczy z miasta Novocherkassk Kozaków w najtrudniejszych chwilach stara się zapamiętać ich bohaterów.

W 2001 roku wszystkie niezbędne prace konserwatorskie przeprowadzono. 06 maja 2004 miasto obchodzi 100-lecie pomnika. Dziś minęło sto lat, ale Ermak pomnik stoi i będzie rosnąć, dopóki nie jest to miasto i jego historia jest wpisany na zawsze.