585 Shares 3240 views

Ciemiączko dziecka: rozmiar, czas zamykania. Struktura czaszki noworodka

Po urodzeniu, dziecko ma elastyczny i jednocześnie mocne kości czaszki, która łączy duże i małe ciemiączko i szwy, ale także działają jak naturalne amortyzatory. Zgodnie z ich stanem może ustalić obecność ICP lub charakteru przebiegu porodu. Podczas przechodzenia przez kanał rodny czaszki noworodka jest znacznie zdeformowane z powodu superpozycji kości względem siebie. Zmniejsza to ryzyko urazów zarówno dla dziecka i matki. Młodzi rodzice mogą być nieco przerażające nieregularny kształt głowy, ale nie martw się, bo po pewnym czasie stanie się on zwykle postać.


Dlaczego muszę ciemiączko

Ciemiączko dziecka zapewnia niezakłócony rozwój mózgu. A jej najbardziej aktywnego wzrostu konieczne jest, jak wiemy, w pierwszym roku życia, w czasie, aż czaszka jest obszar pokryty membraną.

Ze względu na Fontanel jest możliwe przeprowadzenie badania mózgu bez użycia skomplikowanych technik i przy najmniejszym dyskomfortem dla dziecka. Neurosonography ujawnia działanie urazu, krwotok, różne guzy, zmiany w strukturze mózgu na wczesnym etapie. Wśród innych funkcji warto zwrócić uwagę na świadczenie termoregulacji. Fontanelle dziecka, w szczególności zamknięcia z jego membrany, chłodzi ciało gdy osiągnie poziom temperatury ciała w 38 ° C. Dodatkowy mechanizm termoregulacji znacznie zmniejsza występowanie obrzęku mózgu i drgawki, które mogą być wywołane przez wysoką temperaturę. Działa również jako swego rodzaju amortyzator podczas upadków, bez których nie może wykonać pierwsze kroki.

Moment zamykania duże ciemiączko u dzieci

Wymiary uśrednione 2×2 cm, ciemiączko jest na górze i ma kształt diamentu. Wraz z wiekiem, kości czaszki i rosnąć razem, on znika. Ale wszystkie dzieci mają inny rozwój, więc proces ten może trwać do 18-20 miesięcy. Nie powinno to budzić obawy o stanie innych parametrów odpowiadających normie.

Czaszka noworodka charakteryzuje się małym Fontanel z tyłu, który ma znacznie mniejszy rozmiar. Prawie wszystkie dzieci jest zamknięty natychmiast po urodzeniu, to można wykryć u noworodków urodzonych przedwcześnie. W tym przypadku, to jest oznaczone pełną fuzję 4-8 tygodni.

Tętnienia i wielkość ciemiączko mają szczególne znaczenie, i umożliwiają lekarzom ocenić stan dziecka. Ze względu na jego obciążenia funkcjonalnego później lub odwrotnie przed przerost w niektórych przypadkach może być objawem patologicznego rozwoju kości czaszki.

w czasie ciąży

Posiłki Kobiety podczas ciąży wpływ na metabolizm wapnia i fosforu przez dziecko, co w konsekwencji wpływa na czas zarastać ciemiączko. Ciemiączko, dziecko może być gęste, mają niewielki rozmiar i inny trend szybkiego zamykania, jeśli przyszła mama jeść zbyt wiele produktów mlecznych podczas przyjmowania witamin. Jest to jeden z powodów konieczności ścisłego przestrzegania ustalonych norm zaczerpniętych ginekologa, w zależności od czasu trwania ciąży. Należy również zauważyć, że nadmiar wapnia przyczynia się do wczesnego starzenia się łożyska.

Ponadto, ze względu na ograniczenie wzrostu mózgu jest oznaczony wpływ na jego rozwój.

metabolizmu wapnia i fosforu

Nadmiar wapnia w większości przypadków jest przyczyną wczesnej ciemiączko przerost przez jego niedoboru zamyka później niż w terminie. Oba przypadki są przyczyną dodatkowych kontroli, ponieważ niski poziom wapnia spowodowane niedostateczną ilością witaminy D, a jego niedobór przyczynia się również do takich chorób jak krzywicy. Ze względu na niego, tkanki kości zaczynają się zmieniać, coraz mniej gładkie nogi i zaburzenia chodu. Inne objawy zauważyć łysina tył głowy, nadmierne pocenie charakteryzującej się kwaśnym zapachu, zły sen. Normalizacja elementów wymiany wapnia i fosforu zapobiega przedwczesnemu krawędzie koalescencji Fontanel.

ciśnienie

Jeśli duża ciemiączko u niemowląt zamyka zbyt wcześnie, może to wskazywać na prawdopodobieństwo obecności małogłowie, craniostenosis i podlegających różnic po to zamknięcie należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość zwiększonego ciśnienia czaszki.

Fontanelle u niemowląt może mieć wymiary w zakresie 1-3 cm. Przekroczenie tego zakresu może wskazywać na obecność zakaźnego charakteru choroby, obrażeń podczas porodu, niedotlenienie w czasie ciąży i zaburzenia odpływu płynu w komorach mózgu. Ponadto, dzieci urodzonych przedwcześnie, i te wady wrodzone, zaburzeń endokrynologicznych i nieprawidłowego metabolizmu, może mieć również duży ciemiączko.

Kiedy do lekarza

W przypadku niezgodności wymaga złożenia testów do wykrywania poziomu wapnia w moczu i krwi, a upływ dodatkowego badania lekarskiego. Wynika to z faktu, że krzywica, co jest częstą przyczyną niewłaściwego rozmiaru Fontanelle, prowadzi do deformacji kości, zmniejszenie ogólnego napięcia mięśniowego i zmian w układzie nerwowym. W tym przypadku zaparcia mogą wystąpić ze względu na ogólne osłabienie mięśnia. neurolog dziecko jest konieczne wykazanie, czy rozwój psychomotoryczny i ciemiączko nie odpowiadają wieku, często powodem tego jest nadciśnienie śródczaszkowe, które jest eliminowane za pomocą specjalnych preparatów. Jednocześnie rodzice powinni monitorować rozwój dziecka, a jeżeli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z pediatrą. Lekarz powinien być świadomy wszelkich niezgodności i lękowych objawów. Na przykład częste płacz podczas snu i jawy głośne krzyki mogą wskazywać na bóle głowy, których przyczyną jest wysokie ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Ciemiączko u niemowląt, gdy płacze staje napięta pod nim czuł pulsacje tętnicze.

Wymagane badania lekarskie i wcięte powierzchnie, mówi odwodnienia ze względu na częste wymioty lub biegunka.

Co boją mamą

Nowi rodzice często boją się nawet przypadkowo dotknąć „miękki” koronę i zapytać pediatrę o potrzebie specjalnej opieki. Fontanel u niemowląt, w szczególności membranę, To nie może być uszkodzony przez czesanie włosów lub głaskanie głowy, ponieważ jest o wiele silniejsze, niż się wydaje. Jednocześnie, w niektórych przypadkach niepożądane nurkowania dziecko, nawet pod nadzorem wykwalifikowanych specjalistów, ponieważ mózg jest narażony na różnicy ciśnień.

Obserwując rozwój okruchy marszczyć ciemiączko nie powinny powodować emocje rodziców. Wiele osób jest zdania, że można ją przyspieszyć przez zwiększenie przerost w diecie dziennej dawki witaminy D i wapnia. Ale takie działania nie będą miały żadnego wpływu, jeśli istnieje predyspozycja genetyczna.

wniosek

W powyższym wniosku, warto zauważyć, główne przyczyny nieprzestrzegania ustalonych norm Fontanelle:

  • Krzywica ma największy dystrybucji. Ale nie szukać objawów choroby tylko jeśli dawno nie ściemniać. Głównym objawem jest dodatkowy deformacji szkieletu, w szczególności zmian poszczególnych części ciała, na przykład, nogi lub piersi.
  • Ciemiączko dziecka Może być również spowodowany niedoczynnością tarczycy. Ale takie naruszenie prac tarczycy objawia się przed wiek 1,5-2 lat są rzadkie.
  • Dziedziczny czynnik. W tym przypadku, czas narastania raczej niejasny i może wynieść do 2,5 lat. Jej obecność można mówić w przypadku braku innych objawów i jednoczesnym rozwoju zgodnie z wiekiem.