177 Shares 6765 views

"Gabantin 300": instrukcje obsługi (recenzje)

Napady drgawki konwulsywne, padaczka, różne formy nerwobóle są niebezpiecznymi problemami, z którymi wiele osób niestety ma do czynienia, niezależnie od płci i wieku. Na szczęście, współczesny rynek farmakologiczny oferuje duży wybór leków, które mogą radzić sobie z tymi chorobami. Jednym z nich jest "Gabintin 300". Instrukcje dotyczące stosowania, opinia lekarska i zalecenia, opinie pacjentów, główne wskazania są przedstawione w tym artykule.

Cechy składu i opis postaci uwalniania

Lek ten jest dostępny w postaci stałych kapsułek. Głównym aktywnym składnikiem leku jest gabapentyna. Każda kapsułka zawiera 300 mg tej substancji, która w rzeczywistości jest wskazana na opakowaniu. Jeśli chodzi o substancje pomocnicze, lista zawiera talk, celulozę mikrokrystaliczną i skrobię kukurydzianą. Kapsułka zawiera ditlenek tytanu i żelatynę.

Jakie są właściwości leku i jak ma to wpływ na organizm?

Wielu zainteresowało się dodatkowymi informacjami na temat przygotowania "Gabintin 300". Instrukcje dotyczące użycia, referencje, referencje i zalecenia – są to informacje, które są ciekawe i przydatne dla każdej osoby, która ma problemy z przyjmowaniem takich pigułek. Niemniej jednak, na początek, warto się dowiedzieć, jak działa lekarstwo na organizm.

Gabapentyna jest cyklicznym analogiem GABA. Do tej pory jest to dość nowe narzędzie o działaniu przeciwdrgawkowym, ponieważ niemożliwe jest ustalenie mechanizmu jego wpływu. Wiadomo, że ten składnik wiąże się z konkretnymi ośrodkami białka centralnego układu nerwowego, zapewniając efekt terapeutyczny. Lek nie tylko łagodzi napady padaczkowe, ale również pomaga w bólach neuropatycznych.

Główne wskazania do leczenia

Oczywiście, przede wszystkim ludzie pytają, w jakich przypadkach można wziąć tabletki "Gabintin 300". Wskazania do stosowania to różne formy padaczki. Należy zauważyć, że lek może być głównym składnikiem terapii w napadach częściowych lub w połączeniu z innymi lekami.

To nie jedyna sytuacja, w której nowoczesna medycyna używa tabletek "Gabintin 300". Co jeszcze pomagają? Lek pozwala na radzenie sobie z bólem w posturalnym nerwobóle. Wskazaniami są również neuropatie, które pojawiają się u pacjentów z cukrzycą.

Przygotowanie "Gabintin 300": instrukcje użycia

W żadnym przypadku nie można samodzielnie używać leku – tylko lekarz po dokładnym zbadaniu będzie mógł ustalić najbardziej skuteczną dawkę, prawidłowy harmonogram przyjmowania. Natychmiast warto powiedzieć, że kapsułkę należy przyjmować doustnie, spłukać wodą, a efekt nie zależy od spożycia pokarmów.

Z reguły podaje się 300 mg substancji czynnej u pacjentów. Dawka jest nieznacznie zwiększona każdego dnia. Uważa się, że najskuteczniejsza dawka dobowa wynosi 900-1800 mg, co należy podzielić na trzy dawki. Jeśli z jakiegoś powodu wyniki terapeutyczne nie są dostępne, dawka może być zwiększona – maksymalna ilość składnika aktywnego wynosi 3600 mg na dobę. Odstęp między tabletkami nie powinien przekraczać dwunastu godzin.

Jeśli mówimy o chorych z chorobą nerek, wówczas dawka dobowa wynosi 300 mg 1-2 razy dziennie. W najgorszych przypadkach lekarze zalecają przyjmowanie jednej kapsułki co dwa dni.

Cechy leczenia dzieci

Oczywiście, system terapii dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat jest nieco inny. Istnieje kilka programów, za pomocą których lekarz może obliczyć dzienną dawkę leku. W każdym razie dużo zależy od wagi dziecka. Na przykład dzienną kwotę dla dzieci ważących 26-36 kg wynosi 900 mg. Przy masie ciała 37-50 kg dziennie dawka wynosi 1200 mg, a przy 51-72 kg, 1800 mg składnika aktywnego. Podobnie jak w przypadku pacjentów dorosłych, dawkę dobową należy podzielić na trzy dawki.

Czy istnieją przeciwwskazania do przyjęcia?

W wielu przypadkach pacjenci są zainteresowani kwestią, czy wszystkie kategorie pacjentów mogą przyjmować lek "Gabantin 300". Instrukcja użycia zawiera dane na temat przeciwwskazań, do których lista obejmuje następujące sytuacje:

 • Nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję obecną w leku;
 • Przeciwwskazania obejmują wiek dziecka: kapsułki nie są zalecane dla dzieci w wieku poniżej 8 lat;
 • Leku nie należy przepisywać kobietom w okresie ciąży, ale także podczas karmienia piersią, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na kondycję organizmu kobiecego i rozwój dziecka. Z drugiej strony, w niektórych przypadkach lekarz może przepisać podobny lek pacjentowi, ale tylko wtedy, gdy istnieje pilna potrzeba. Terapia musi koniecznie odbywać się pod stałym nadzorem personelu medycznego.

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas leczenia

Czy są jakieś działania niepożądane, które mogą wystąpić w przypadku przyjmowania leku Gabantin 300 tabletek? Komentarze lekarzy wskazują, że powikłania na tle terapii są rzadko rejestrowane. Niemniej jednak są możliwe:

 • Zwiększona podatność na zakażenia, choroby prywatne oddechowe i wirusowe, zapalenie ucha środkowego, zapalenie układu moczowego;
 • Trombocytopenia, leukopenia;
 • Limfadenopatia, eozynofilia;
 • Reakcje alergiczne, które mogą się objawiać na różne sposoby – zaczerwienienie i wysypka na skórze, pokrzywka, obrzęk, świąd;
 • Mogą wystąpić reakcje ze strony metabolizmu, w szczególności ostry wzrost masy ciała, zwiększony apetyt, wahania poziomu glukozy we krwi, anoreksja;
 • Objawy takie jak bóle głowy, parestezja, amnezja, drgawki, zwiększona senność, zaburzenia koordynacji, ataksja, drżenie, problemy z snem, zmiany intensywności refleksów, zaburzenia motoryki mogą pojawić się w układzie nerwowym;
 • Niektóre zaburzenia umysłowe są możliwe np. W stanach depresyjnych, uczucie emocjonalnej emocji, zamieszanie, zwiększona pobudliwość, problemy z myśleniem, halucynacje;
 • Czasami lek może powodować zaburzenia w układzie pokarmowym, które mają nudności i wymioty, problemy z stolcem, bóle brzucha, objawy dyspeptyczne, zapalenie dziąseł, zwiększenie stężenia bilirubiny; W najcięższych przypadkach zapalenie wątroby, zapalenie trzustki;
 • Lek może wpływać na funkcjonowanie systemu wydalania i reprodukcyjnego, co prowadzi do nietrzymania moczu, impotencji, przerostu gruczołu sutkowego, ostrej niewydolności nerek;
 • Do innych działań niepożądanych zalicza się dzwonienie w uszach, ból mięśni, skurcze mięśni, gorączka, zmęczenie, ogólne złe samopoczucie, zaburzenia chodu, obrzęki obwodowe lub uogólnione, ból w klatce piersiowej, zwiększona szansa złamań i innych obrażeń.

Przedawkowanie

Co się stanie, jeśli przyjmujesz zbyt duże dawki leku "Gabintin 300"? Instrukcje dotyczące stosowania zawierają informacje o możliwym przedawkowaniu. Pojedyncza dawka równa 49 g (lub większej) substancji czynnej może prowadzić do wystąpienia objawów, takich jak biegunka, zaburzenia mowy, silne zawroty głowy. Niektórzy pacjenci doświadczają ostrej senności aż do letargu.

Z reguły leczenie objawowe pozwala szybko wyeliminować objawy przedawkowania. Niemniej jednak, pacjent, który przyjmował za dużo dawki leków, powinien jak najszybciej zabrać się do szpitala.

Interakcje z innymi lekami, dodatkowe informacje

Warto zauważyć, że gebapentyna nie wiąże się z białkami osocza, nie jest metabolizowana w wątrobie, a zatem praktycznie nie oddziałuje z innymi lekami. Na przykład jest często przepisywany w połączeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi.

Niemniej jednak, jeśli przyjmujesz lek "Gabintin" wraz z lekami zobojętniającymi kwas krzepnięty, jego biodostępność zmniejsza się o około 20%. Dlatego też, jeśli leczenie obejmuje zarówno te leki, kapsułki gabapentyny powinny być przyjmowane nie wcześniej niż dwie godziny po działaniu leków zobojętniających.

Warto zauważyć, że ten lek jest nieskuteczny w przypadku braku napadów padaczkowych. Nie zaleca się mianowania pacjentów z nietolerancją na galaktozę. Lek jest cofany stopniowo, dawka jest zmniejszona przez cały tydzień. W przypadku ostrego anulowania może wystąpić wzrost i zwiększenie intensywności napadów drgawkowych.

Tabletki "Gabintin 300": analogi i ceny

Z jakiegoś powodu lek może nie pasować do pacjenta. Co robić w takich przypadkach? Czy można coś zastąpić lekiem "Gabantin 300"? Analogi istnieją na rynku farmakologicznym i całkiem sporo. Na przykład takie środki jak Gabamax, Gabagamma, Meditan, Neuralgin, Nupintin, Epigan i Tebantin zapewniają dobry efekt.

Ważnym punktem jest koszt leku. Pakowanie 30 kapsułek będzie kosztowało około 220-260 rubli, w zależności od apteki, usług, których używasz, miasta i innych czynników. Opakowanie zawierające 60 kapsułek kosztuje około 440-480 rubli. Nawiasem mówiąc, wiele analogii medycyny będzie znacznie droższe.

Opinie ze strony pacjentów i specjalistów

Co oni mówią o narkotyku "Gabintin 300"? Opinie są przeważnie pozytywne, zarówno od lekarzy, jak i pacjentów. Lek naprawdę pomaga radzić sobie z napadami padaczkowymi, zmniejsza ich liczbę i intensywność, a także szybko łagodzi bóle w nerwobóle. Zalety to niewielka liczba przeciwwskazań (można prowadzić terapię nawet w okresie dojrzewania), a także dość przystępny koszt. Tabletki są łatwe do uzyskania, ponieważ są sprzedawane w wielu aptekach. W medycynie nowoczesnej ten lek jest stosowany dość często.