343 Shares 5481 views

Ultrasonografia moszny

Ultrasonografia moszna jest uważana za jedną z najbardziej użytecznych metod diagnostycznych i umożliwia przeprowadzenie dostatecznie szczegółowego badania stanu jądra, krzepu plemników i dodatku.


Najbardziej obiektywną metodą w nowoczesnej diagnostyce jest badanie narządów płci męskiej, w szczególności ultradźwięk mastocyty. Pozwala badać stopień rozwoju narządu płciowego w rozwoju jądra, określa i ocenia jego funkcjonalną zdolność i dojrzałość. Ponadto ultrasonografia moszny umożliwia identyfikację i scharakteryzowanie istniejących odchyleń od stanu normalnego, a także rozpoznanie rozwoju formacji patologicznych. Z pomocą badania określono także różne stany zapalne (zapalenie najądrzy, zapalenie jądra i inne). Jeśli w moszczu występuje nowotwór, diagnoza ultrasonograficzna umożliwia sprawdzenie biopsji.

Diagnoza jest niezbędna w przypadku podejrzeń o zaburzenia erekcji, niepłodność. Czas spędzony w ultrasonografii moszny w obecności wczesnych przejawów patologii pozwala wyznaczyć optymalne leczenie, aby zapobiec rozwojowi niepożądanych konsekwencji. Dodatkowo, metoda ultrasonograficzna jest konieczna w przypadku urazów. Często badania są prowadzone w celach prewencyjnych.

Badanie ultrasonograficzne moszny umożliwia również określenie stanu jądra, obecności chorób żylnych (varicocele), formacji nowotworowych, nowotworów pęcherzykowych w obrębie naczyń, obrzęku (gromadzenia się płynów), obecności obcych obiektów, przerostu lub hipotrofii jąder.

Wiele procedur diagnostycznych ma przeciwwskazania lub ograniczenia. Badanie ultrasonograficzne moszny jest przeciwwskazane i nie ma ograniczeń wiekowych, jest wykonywane bez specjalnego przygotowania.

Ultrasonografia jest widoczna w nieprzyjemnych, bolesnych odczuciach, uczucie dyskomfortu w jądrze. W obecności cryptorchidism (nieuzbrojonej jądra) konieczne jest diagnozowanie ultrasonografii. Ultrasonografia jest również potrzebna do uszczelnień, obrzęku, powiększenia lub nierównomierności moszny.

Wśród najczęstszych patologii, w których ten rodzaj studiów jest przypisany, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Procesy zapalne o różnym charakterze, w tym gruźlica.
  • Nowotwory na zjadliwej i samej jądra (seminoma, teraźniejszość, chorionepithelioma, rak zarodka i inne). Należy zauważyć, że w większości przypadków nowotwory nowotworowe są złośliwe, co może stanowić poważne zagrożenie dla pacjenta w przypadku braku leczenia. Diagnostyka ultrasonograficzna umożliwia ustalenie wczesnego stadium nowotworu, co eliminuje konieczność zastosowania kompleksowej terapii (interwencja chirurgiczna, radioterapia i chemioterapia) w praktyce w 100%.
  • Choroby naczyniowe moszny (jądrowo, kość spermy, najądrza) – żylaki (zawał), zawał jądra lub skręt w krzezie plemników.
  • Zaburzenia rozwojowe (wrodzony charakter) w jądrze – dystopia (nieprawidłowa lokalizacja w kanale pachwym), atrofia.
  • Urazy chrząstki – krwotok, uszkodzenie jądra, krwiak. Badanie ultrasonograficzne pozwala nie tylko ujawnić naruszenia integralności tkanek, ale także ich lokalizacji i wielkości.

Jak robak ultradźwiękowy?

Badanie odbywa się w pozycji pacjenta na plecach. Do przeprowadzenia badania wykorzystywany jest liniowy czujnik ultradźwiękowy o częstotliwości 5 lub 7 MHz. Za pomocą czujnika wykonuje się zewnętrzną kontrolę moszny. Procedura jest bezbolesna, trwa około dziesięciu minut. Procedura jest wykonywana przez lekarza ultrasonografa lub urologa.