699 Shares 5081 views

Kreta. Spinalonga wyspa

Spinalonga wyspa znajduje się we wschodniej części Krety, niedaleko Elounda. Spinalonga jest nazywana „wyspa trędowatych”, jak tu do 1957 roku, wysyłając wszystkich pacjentów z chorobą do kontynentalnej Grecji i Krety. W czasach starożytnych, wyspa była częścią ziemi na Krecie, na północnym krańcu półwyspu. W miejscu, gdzie półwysep był połączony z Krety, było miasto Olous, co jest wynikiem trzęsienia ziemi, zanurzył się w morzu.


Podczas czasów bizantyjskich na stronie wyspy był fortecą, ale wraz z nadejściem Arabów do Spinalonga został zniszczony. Dziś „wyspa trędowatych” jest odwiedzana przez tysiące turystów, którzy Żaglowiec od miejscowości Elounda, Agios Nikolaos i Plaka, aby odwiedzić ten opuszczony dom.

Historia wyspy Spinalonga

Wyspa pojawiła się pod koniec XVI wieku, kiedy to obrona i ewentualna inwazja z wschodnim krańcu półwyspu do Wenecjanie zbudowali fortecę i oddzielić go od reszty szerokim kanale gruntów. Niedostępnych obiektów budowlanych zakończono w 1579 roku. W 1669 roku, po zdobyciu Krety przez Turków, Spinalonga wyspa ma więcej niż 30 lat w posiadaniu Wenecjan i był schronieniem dla wielu rodzin chrześcijańskich. Tylko w 1715 roku przeniósł się do nowych władców. Pod koniec XIX wieku, po Kreta został uwolniony obywatele tureccy znalazły schronienie na Spinalonga. Aby uwolnić wyspę od dawnych mieszkańców, grecki rząd zdecyduje się założyć tu kolonii trędowatych.

Pochodzenie nazwy wyspy

Obecnie Spinalonga nazywa się nie tylko na małej wyspie, ale wszystkie inne wyspy połączone z Elounda przez wąski przesmyk. Nie ma informacji, że Kolokifa zwany także Spinalonga, gdyż był wcześniej połączył się z wyspy. Rzeczywiście Spinalonga wyspa położona jest blisko Kolokify i woda tam niewielkie. Dlatego możliwe jest, że ten kawałek ziemi zostało oddzielone sztucznie przez Wenecjan, aby być w stanie zbudować na tym miejscu fortecę. Spinalonga wyspa nazywa zdobywców weneckie który nie znał greki. One tłumaczone Olounda Spinalonte tytuł już w XIII wieku. Następnie wyspa zawdzięcza swoją obecną nazwę. Oczywiście, nie jest przypadkiem, jak sama nazwa na sobie i wyspy Wenecji.

Charakterystyka położenia wyspy

Spinalonga Island (Kreta) znajduje się w zatoce Mirabello. W dawnych czasach, to mała wyspa była częścią lądu, ale później cienka most został zniszczony. Jeszcze przed przybyciem Wenecjan na Spinalonga małej umocnień na stronie zostały już zbudowane. Wenecjanie natychmiast docenione wszystkie zalety lokalizacji w Bay of Islands i zbudowany na miejscu pełnoprawnym zamku, który przez długi czas pozostawał praktycznie nie do zdobycia.

Turecka okupacja wyspy

Podczas gdy w było potrzebne warunki toczącej się walce o prawo do rządzenia okupację śródziemnomorskiej. Cypr został zdobyty przez Imperium Osmańskiego, Turków i stale nalot wybrzeży Krety. Ale później został schwytany i wyspę Spinalonga. Kreta najpierw zajęte przez Turków. Na wyspie, ponieważ okupacja rozliczane cywilów, głównie rybaków. Ale po rewolucji, które miały miejsce na Krecie, po 150 latach, wszystko zmieniło się dramatycznie, i Spinalonga tureckich rodzin uciekło z Kreteńczycy, ale nie trwało to zbyt długo. Na wyspie przyniósł pierwszą partię trędowatych, był mało zamieszkana.

Leprozorium na wyspie

Leprozorium na wyspie Kreta i przetrwały po stała się częścią Grecji. Trędowaci sprowadzono tu nie tylko tego kraju, ale również od innych. Przez długi czas warunki życia chorych trędowatych na wyspie były koszmarem. Mieszkali w domach zniszczonych, w stanie naprawić obudowę. Nie wystarczy pieniędzy nie tylko na jedzenie, ale także dla wody pitnej. Dopiero po II wojnie światowej, sytuacja jest nieco zmieniło się na lepsze. Wcześniej wyspę Spinalonga, zdjęcie, które widać poniżej, pozostało miejsce smutku i łez.

Po Kreta zostało zajęte przez Niemców, tych, bojąc się sprowokować trędowatych uciec, regularnie dostarczane do jedzenia na wyspie. Niemcy byli tak boi się zarażenia nieuleczalną trąd w tym czasie, że przez cały czas okupacji, żaden z nich nie odważył się odwiedzić fortecę. Ponieważ wyspa nazywana była „miejscem wolności” w czasie II wojny światowej. W 1957 roku, po odkryciu lekarstwa dla chorych na trąd stopniowo zaczęli opuszczać Spinalonga. Zdjęcia okolicy były w tym czasie nieco, jako mieszkańców Krety, przez długi czas nie odważył się ją odwiedzić ze względu na ich lęków i uprzedzeń.

Jak dostać się na wyspę

W ostatnich latach, pomimo jej ponurej historii wyspę Spinalonga entuzjastyczne recenzje otrzymanych przez turystów odwiedzających to miejsce. Stał się jednym z najbardziej popularnych miejsc na Krecie, a jeden z pięciu najczęściej odwiedzanych atrakcji tych miejscach. Sam fort Spinalonga jest dobrze zachowany, a przy szczycie wzgórza, na którym się znajduje, oferuje wspaniały widok na morze. Niektóre z budynków znajdujących się na wyspie zostały odnowione. Tutaj otworzył kawiarnię, sklepy z pamiątkami. Jest nawet centrum, gdzie można wypożyczyć sprzęt sportowy.

Można dotrzeć do wyspy Agios Nikolaos, Elounda lub Plaka łodzią. W lecie, łodzi i otvozyaschie sprowadzenia turystów pragnących odwiedzić Spinalonga, przejdź cztery razy na godzinę. Bilety kosztują około dziesięciu euro dla dzieci kosztuje dwa razy mniej. Przez całe lato, od portu Elounda odjeżdża co godzinę statkiem rejs , na którym, oprócz wizyty na wyspie, a często obejmuje zwiedzanie Kolokife.

Ponadto, goście mogą złapać łodzią do wioski Plaka, położonej na północ od Elounda. Stąd podróż trwa tylko dziesięć minut, bo Plaka znajduje się naprzeciwko wyspy. Do miasta można dojechać prywatnym samochodem, kierując się na wschód od Heraklionu do Agios Nikolaos. Można użyć i wiele wycieczek, które obejmują nie tylko podróż do Spinalonga, ale także obiad w miejscowej tawernie i pływanie na plaży Kolokify znajduje się bardzo blisko wyspy.