344 Shares 2904 views

Klement Gottwald – czechosłowacki Stalin

Klement Gottwald, jeden z pierwszych czechosłowackich polityków komunistycznych. Odwiedził też lider partii i premier, a prezydent tego kraju. Przez pewien czas był nawet kult Gottwalda, a jego ciało zostało zabalsamowane i pierwszy stał się przedmiotem publicznej prezentacji w mauzoleum. Jego nazwa została uznana za miasto i ulice są nie tylko w domu, ale również w innych krajach. Ale w latach sześćdziesiątych XX wieku stał się znany jako czechosłowackiego Stalina. Rzućmy okiem na biografii tej polityki.


Dojrzewanie i pierwsze kroki jako lidera

Klement Gottwald urodził się w 1896 w austro-węgierskiego miasta Wischau (teraz jest w Republice Czeskiej i nazywa Deditse). Wychowywał się w rodzinie chłopskiej, który nigdy nie był żonaty. W młodości, przyszły polityk pracował jako majster na czerwonym drzewa, nauczył się w Wiedniu. W 1912 roku wstąpił do Partii Socjaldemokratycznej. Został wcielony do armii austro-węgierskiej w czasie I wojny światowej walczył na froncie wschodnim. W 1921 roku stał się jednym z założycieli Komunistycznej Partii i pomógł w publikacji jego gazety w Bratysławie.

start

Kariera przyszłego prezydenta Czechosłowacji zaczyna gwałtownie wzrosnąć do połowy lat dwudziestych XX wieku. W 1925 roku został wybrany do Komitetu Centralnego Partii, aw 1929 roku został sekretarz generalny. W tym samym roku Gottwald delegata do Zgromadzenia Narodowego Czechosłowacji jako MP. W 1935 roku został sekretarzem Kominternu i opuścić stanowisko dopiero po rozpadzie tego ostatniego w 1943 roku. Po układu monachijskiego w 1938 Klement Gottwald udał się do Związku Radzieckiego, gdzie spędził następne siedem lat na emigracji w rzeczywistości. Stamtąd zaczyna prowadzić opór komunistycznej w Czechosłowacji.

Klement Gottwald polityk: biografię lidera partii

W marcu 1945 roku, Edvard Beneš, przedwojenny prezydent i szef rządu na uchodźstwie w Londynie od 1941 roku, zgodził się tworząc Front Narodowy we współpracy z komunistami. Gottwald, kiedy ta sprawa poszła na stanowisko wicepremiera. Co do spraw partyjnych, dał stanowisko sekretarza generalnego Rudolf Slansky i wziął nową funkcję Przewodniczącego.

W wyborach 1946 roku poprowadził swoją siłę polityczną w parlamencie z trzydzieści osiem procent głosów. To był najlepszy wynik w historii komunistycznej Czechosłowacji. Jednak latem 1947 roku popularność tej partii zaczęła gwałtownie spadać, a wielu obserwatorów uważało, że Gottwald stracą swoją pozycję. W tym czasie Włochy i Francja zaczęły zmusić komunistów od rządów koalicyjnych, a Iosif Stalin poradził Gottwald zrobić wszystko, by pozostać w mocy tylko jedna siła. Przez cały ten czas, polityk udając pracy w rządzie. W rzeczywistości, że przygotowuje spisek. Gra skończyła się w lutym 1948 roku, kiedy Rada Ministrów zarządził minister spraw wewnętrznych Nosek Wacław przerywać w strukturach władzy tylko komunistów. Odmówił przy wsparciu Gottwalda. Następnie 12 ministrów do dymisji. Gottwald grozi strajk generalny odbył się je komunistów. Benes starał się oprzeć, ale pod groźbą inwazji sowieckiej poddał. Od tego momentu Klementa Gottwalda stał się najpotężniejszym człowiekiem w Czechosłowacji.

Szczyt potęgi

9 maja 1948 roku Zgromadzenie Narodowe przyjęło nową konstytucję kraju. Była tak procommunist że Beneš odmówił jego podpisania. W czerwcu zrezygnował kilka dni później Gottwald został wybrany na prezydenta. Początkowo nowy przywódca kraju starał się utrzymać politykę quasi-niezależne, ale po spotkaniu ze Stalinem nagle zmienił kurs. Klement Gottwald, który zaczął drukować zdjęcia na pierwszych stronach wszystkich gazet Czechosłowacji, w krótkim czasie cały kraj znacjonalizował przemysł i rolnictwo skolektywizowaną wszystko. Rząd rozpoczął silną odporność na taką zmianę. Następnie Gottwald zaczyna przewodzić czyszczenie. Po pierwsze, stawia ich z rządu i aresztować wszystkich, którzy nie należą do komunistów, a następnie jego własnej partii, którzy nie zgadzają się z nim. Ofiarami tych czystek zaczął Rudolf Slansky i ministrem spraw zagranicznych Vlado Clementis (nakręcony w 1952 roku), a także setki innych ludzi, którzy zostali straceni lub wtrącony do więzienia. Czeski pisarz Milan Kundera w swojej „Księdze śmiechu i zapomnienia” opowiada o sprawie, która jest charakterystyczna dla lidera stalinowskiego typu, jako polityk Klement Gottwald. Wyobraź go w dniu 21 lutego 1948 Prezydent pokazuje stojący obok Vlado Clementis. Gdy dwa lata później przeciwko niemu zostali oskarżeni o zdradę, wizerunek byłego ministra został zabity przez propagandy państwowej.

Śmierć. Czechosłowacja po Gottwald

Od kilku lat polityka cierpieli z powodu chorób serca. Kilka dni po uczestniczy w pogrzebie Stalina w 1953 roku zachorował. Zmarł 14 marca 1956, w wieku pięćdziesięciu sześciu lat. Jego zabalsamowane ciało zostało umieszczone w mauzoleum i zaczął kult jego osobowości w kraju. Ale sześć lat później został skremowane i pochowane w zamkniętej trumnie. Mówią, że ciało zaczęło się rozkładać, ponieważ naukowcy przeliczyli składu balsamowania. A po upadku komunizmu w tym kraju z jego popiołów ze szczątkami dwudziestu innych przywódców partii zostały pochowane we wspólnym grobie w Cmentarz w Pradze Olshany. W późnych latach osiemdziesiątych XX wieku była próbą wydrukować jego zdjęcie w czeskich banknotach, ale to było postrzegane tak negatywnie, że wszystkie te rachunki zostały wycofane z użytku.