373 Shares 2637 views

społeczeństwo Famusovskogo i Chatsky. Famusovskogo społeczeństwo: charakterystyka

Spektakl „Biada z Wit” – znanym dziełem A. S. Griboedova. W procesie jej tworzenia autor odszedł od klasycznych kanonów napisanie komedii „High”. Bohaterowie w „Biada z Wit” – A mieszane i różne obrazy, a nie postaci z kreskówek, obdarzeni tych samych cechach. Technika ta dozwolone Aleksandru Sergeevichu osiągnąć ogromną wiarygodność w obrazie „obrazy obyczajów” arystokracji Moskwie. Charakterystycznymi przedstawicielami tego społeczeństwa w komedii „Biada z Wit” poświęcona będzie tym artykule.


Problemy z grą

W „Biada z Wit” Istnieją dwa działka konfliktu. Jeden z nich dotyczy relacji osobistych bohaterów. Polega ona Chatsky MOLCHALIN i Sofii. Drugi to konfrontacja społeczne i ideologiczne między bohaterem komedii i wszystkich innych bohaterów spektaklu. Obie historie wzmacniają i uzupełniają się wzajemnie. Bez odsetek miłość jest niemożliwa do zrozumienia charakteru, Outlook, psychologia i stosunki działa bohaterów. Jednak głównym daniem jest konflikt społeczny. Chatsky famusovskogo i społeczeństwo skonfrontować siebie całej grze.

„Portret” bohaterowie komedii

Pojawienie komedii „Biada z Wit” wywołał żywą reakcję w kręgach literackich pierwszej połowy 19 wieku. I nie zawsze były one laudatory. Na przykład, stary przyjaciel Aleksandra – PA Katenin – wyrzucał z autorem, że postacie w grze też, „portret”, który jest złożony i wieloaspektowy. Jednak Griboyedov, w przeciwieństwie do tego, ten realizm bohaterów Główną zaletą produktu. W odpowiedzi na krytykę, odpowiedział, że „… karykatura, zniekształcając rzeczywiste proporcje w postaci ludzi, którzy nie są dozwolone …” i twierdził, że w jego komedii nie ma takiego. Po nieudanej próbie, aby jego postacie żywe i wiarygodne, Griboyedov osiągnąć ogromny wpływ satyryczny. Wiele mimowolnie rozpoznawanych znaków samych komediach.

przedstawiciele społeczeństwa Famusovskogo

W odpowiedzi na komentarze na temat niedoskonałości „planu” jego Griboyedov pracy powiedział, że w jego sztuce „25 głupców na rozsądnym człowiekiem.” Tak więc jest to dość ostro wypowiedział się przeciwko elicie metropolitalnego. Dla wszystkich było oczywiste, kto jest autorem przedstawiana w przebraniu bohaterów komediowych. Alexander nie ukrywał swojego sprzeciwu do famusovskogo społeczeństwa i opozycji do niej tylko inteligentny człowiek – Chatsky. Reszta osób action-komediowe były typowe dla że obrazy czasowych: znany i wpływowy Moskwa „asa” (FAMUSOV); służbista głośny i tępe pnącza (Skalozub); cichy i głupi bękart (MOLCHALIN); apodyktyczny, na wpół szalony stary i bardzo bogata (Hlestova); elokwentny mówca (REPETILOV) i wiele innych. Famusovskogo społeczeństwo komedia barwny, zróżnicowane i absolutnie jednomyślni w ich odporność na głos rozsądku. Rozważmy charakter najjaśniejszym jej przedstawicieli w sposób bardziej szczegółowy.

FAMUSOV: zagorzały konserwatysta

Ta postać jest jednym z najbardziej wpływowych ludzi w Moskwie społeczeństwa. Był zaciekły przeciwnik wszystkiego, co nowe, i uważa, że trzeba żyć tak pozostawił ojców i dziadów. Sprawozdanie Chatsky dla niego – górną wolnomyślnej i deprawacji. A w zwykłych ludzkich przywar (pitnej, leżący, służalczość, obłudę) nie widzi nic złego. Na przykład, mówi o sobie, że „mnich znany problem”, ale nie przed flirtuje z Lisa. Dla Famusov synonimem słowa „grzech” jest „nauka”. Potępienie biurokratycznej uwielbienia dla niego – i na znak szaleństwa.

Kwestia serwisu – główny w systemie życiu ceni Famusov. Jego zdaniem, każdy powinien starać się zrobić karierę, a tym samym zapewnić sobie wysoką pozycję w społeczeństwie. Chatsky dla niego – człowiek zniknął, więc ignoruje ogólnie przyjętych standardów. Ale MOLCHALIN i Skalozub – biznes, rozsądni ludzie. Famusovskogo społeczeństwo – środowisko, w którym Peter Afanasievich czuje się ważny. On – ucieleśnieniem co Chatsky potępia w innych.

MOLCHALIN: niemy karierowicz

Jeśli FAMUSOV w sztuce – przedstawiciel „ubiegłego wieku”, a następnie Alex Stepanovich należący do młodszego pokolenia. Jednak jego pogląd na życie są zbieżne z poglądami Peter Afanasevicha. MOLCHALIN łamie „w ludzi” z niezwykłą wytrwałością, zgodnie z prawem, które dyktują społeczeństwa famusovskogo. To nie należy do szlachty. Jego atutem – „umiarkowane” i „uporządkowany” i służalczy grzeczność i bezgraniczna hipokryzja. Alex Stepanovich naprawdę zależy od opinii publicznej. Słynna uwaga o złych języków, które są „gorsze niż pistolet” należy do niego. Jego znikomość i brak zasady są oczywiste, ale to nie przeszkadza mu zrobić karierę. Ponadto, ze względu na jego nieograniczone hipokryzji, Alex Stepanovich staje się szczęśliwy rywal bohatera w miłości. „Molchalins zdominować świat!” – gorzko zauważa Chatsky. Famusovskogo przeciw społeczeństwu, może umieścić tylko swój dowcip.

Hlestova: tyrania i niewiedza

Ten barwny charakter epoki Katarzyny. Kłótliwy i władczy lady-krepostnitsa nie ukryć niechęć do edukacji i szkoleń. Nic innego do zrobienia, nosi się wokół niego na metodach „Arapka-Girl da pies”. Hlestova jak młodych Francuzów i pomocną osobą jak Molchalin. Nieograniczona tyrania – jego credo. Kto jest bogaty, ma rację, powiedziała. Usługi osobiste mają więc znaczenia.

Toby: kwalifikują licencjat

Ta postać wykonania jest nieświadomości i otępienie. Szorstki Martinet, że „słowa nie zostały wypowiedziane srodu mądry.” Jednak FAMUSOV nie chce innego narzeczonego jego córki. Pewnie! Dzięki stosunkowo niewielkiej żywotności Skalozub już „dąży do generałów”, a tym samym „worek złota.” Famusovskogo społeczeństwo ostentacyjnie nie chce zauważyć neotesannosti i brutalności pułkownika. „Naukowcy” z charakterem w jakikolwiek sposób „oszukać”. Jego zdaniem, wiertarka wojskowy jest znacznie bardziej użyteczne wszelkiego rodzaju książek. Puffer zainteresowany tylko argumenty o „funtów i szeregach”.

ZAGORETSKY: łobuz i Sharpie

Ten człowiek, mimo ohydnej reputacji, spokojnie przyjąć w swoje szeregi famusovskogo społeczeństwa. Wszystko gardził ZAGORETSKY – „służyć pana”, więc jego trąd tolerowane. Fakt, że jest „kłamcą”, „złodziej” i „hazardzista” powiedzieć otwarcie. Jednak bez niej nie może się obejść.

REPETILOV: napierśnik "Noisy" tajemnice

Jest to ciekawa postać, co pozwala stwierdzić, że negatywne nastawienie do ideologicznej Griboyedov „pustoplyasam” made Działania „konspiracyjne” tworzą świecką rozrywką. Słownie REPETILOV fanem „uczenia się”. Jednak, jak przyznaje również, że z przyjemnością by zrobić karierę, ale „brak spełnione.” Famusovskogo społeczeństwo nie widzi większego zagrożenia od gadania o „głośnym” spiskowca. Pomimo faktu, że REPETILOV publicznie deklaruje, że on i Chatsky „te same upodobania”, w rzeczywistości jest to również świecki gaduła, jak każdy inny.

znaków Vnestsenicheskie

Famusovskogo społeczeństwo, którego cechą charakterystyczną jest przedmiotem niniejszego artykułu, nie ogranicza się do osoby uczestniczące w akcji. W komedii mimochodem wspomniano wiele osób, które publiczność nigdy nie wyobrażałem. Vnestsenicheskie znaki – to „niewidzialne” członkowie konfliktu społecznego. Mają specjalną funkcję: za ich pomocą, autor był w stanie rozszerzyć zakres prac, by tak rzec, aby przybliżyć historię tej sceny. Bez żadnego konkretnego grając rolę w spisku, znaki vnestsenicheskie nierozerwalnie związane z „ostatnim wieku” adwokatów lub, wręcz przeciwnie, z przedstawicielami „tym wieku”. To właśnie te niewidzialne bohaterów dać wyobrażenie o podzielonego społeczeństwa rosyjskiego na dwie nierówne części. W dużej mierze składa się z ideologii, która ogrzanej famusovskogo społeczeństwo. „Biada z Wit” ukazuje błędność ich moralnych poglądów. W mniej – ludzi takich jak Chatsky. On nie jest sam. Obóz obejmuje badaczy poszukujących prawdy Skalozub brat, bratanek, książę księżniczka Tugouhovskoy Grigorija „St. Petersburg” profesorów, którzy studiowali głównego bohatera, i tak dalej. Goście Famusov im niepraktyczne głupcy rozważenia.

uwagi dotyczące praw autorskich

W „Biada z Wit” A. S. Griboedov aktywnie korzysta uwagi przekazać obojętność, która odpowiada na słowa Chatsky famusovskogo społeczeństwa. Charakterystyka bohaterów komediowych, ich repliki towarzyszą beznamiętny obserwacje autora. Na przykład, podczas rozmowy z Aleksandrom Andreevichem Famusov „nie widzi ani nie słyszy.” Na balu, kiedy Chatsky dostarcza oskarżycielski monolog potępiającego „chuzhevlastya mody” gości „wir w Walc z największą starannością«lub»rozrzucone na stole karty.” Sytuacja mock „głuchota” wzmacnia efekt prac komiksowych i podkreśla stopień niezrozumienia i wyobcowania między stronami.

wniosek

Zatem charakter zbiorowy i główny przeciwnik ideologiczny Chatsky jest famusovskogo społeczeństwo. „Biada z Wit” pokazuje czytelnikom sposób życia i zwyczaje arystokracji Moskwie, który żył w drugiej połowie 1810s. Ci ludzie są zjednoczeni między samymi konserwatywnych poglądów i prymitywnej moralności praktycznej. Ich głównym celem – aby „wziąć i satysfakcjonujące i przyjemne do życia.” Chatsky famusovskogo i społeczeństwo są na przeciwległych biegunach świadomości moralnej. Dla arystokracji moskiewskiej „nauka” jest identyfikowany z wolnego myślenia i szaleństwa. Dla Chatsky moralności „posłuszeństwa i strachu” – kawałek minionego stulecia, uprzedzeń obrzydliwe, obcy dla każdego normalnego człowieka. W tej konfrontacji, każdy ma swoją prawdę.

Moralny społeczeństwa głuchota famusovskogo błyskotliwie wykazał w sztuce „Biada z Wit”. Griboedov Aleksandr Siergiejewicz wszedł do historii literatury rosyjskiej jako autor jednej z najbardziej przekonujące i realistyczne dzieło swojego czasu. Wiele aforyzmy tej komedii jest bardzo istotne w dzisiejszych czasach.