781 Shares 3490 views

Generator VAZ-2105: podłączenie urządzenia, naprawy

Gdy pojazd zostanie uruchomiony stracił znaczną część prądu z akumulatora. Aby odnowić ładunek, przy projektowaniu każdego samochodu pod warunkiem, generator. VAZ-2105 wyposażony jest także w nich. Co to jest ten element? Jak to działa? Urządzenie i praca generatora – w dalszej części tego artykułu.


cecha

Ten element jest węzłem, który zamienia energię mechaniczną na energię elektryczną. Główną funkcją wykonywaną przez generator VAZ-2105, – poziom naładowania akumulatora. Urządzenie działa tylko wtedy, gdy pracuje silnik, wał korbowy obraca. W pojazdach Auto VAZ (2105 nie jest wyjątkiem) stosując alternator.

gdzie jest

Urządzenie znajduje się w przedniej części silnika. Generator jest napędzany przez wał korbowy. Składnik aktywny jest usytuowany nad tym lepiej. Po tym wszystkim, w kontakcie z wodą, to natychmiast rozpada.

urządzenie

Generator VAZ-2105 składa się z wielu urządzeń i części. Wśród nich należy wymienić:

  • Stojan.
  • Wirnik.
  • Prostownik jednostka.
  • Zespół szczotek.
  • Regulator napięcia (w powszechnym „czekolada”).
  • Alternator pas klip.

Wszystkie te elementy są umieszczone w metalowej obudowie. Element jest dość ciężka i waży mniej niż jeden kilogram.

O wirnika

Główną funkcją węzła tworzącego pola magnetycznego. Wał wirnika ma uzwojenie wzbudzenia. Ten ostatni jest umieszczony w dwóch biegunowych połówek, z których każdy ma 6 występów. umieszczono także na wale pierścieni ślizgowych. Dzięki nim, moc ekscytujące uzwojenie jest wykonywana. Ponadto umieszczony na wale wirnika wentylator napędzany wirnik i koła napędowego. Elementy toczne łożysk i pas prądnicą konserwacji.

stojan

Ten element służy do generowania prądu zmiennego. Uzwojenie stojana zawiera rdzeń metalowy i jego konstrukcji. Ten ostatni jest zestaw płyt. Rowki pętli rdzenia stosowane zarówno Układanie fali uzwojenia.

obudowa

Jest to dwie czapki – tylne i przednie. Ten ostatni znajduje się w części koła pasowego wału korbowego. Zarówno pokrywa generatora podłączone są za pomocą kilku długich śrub. Materiał – aluminium. Wygrywa rozprasza ciepło i magnes, co jest bardzo korzystne dla funkcjonowania generatora. Również w przypadku przewidziane są otwory wentylacyjne i „nogi” mount.

szczotka

Służą one do przesyłania prądu elektrycznego do pierścieni ślizgowych. Zespół szczotki zawiera dwa element grafitowy. Oni są dociskane do podłoża za pomocą sprężyny. Wszystkie te szczegóły są ustalane w organizmie – uchwyt szczotki. W ostatnich pokoleń składnikiem aktywnym połączone konstrukcyjnie z regulatorem napięcia, to jedno urządzenie bez oddzielenia.

prostownik

Konieczne jest, aby przekształcić sinusoidalne napięcia, które są wytwarzane przez generator. Urządzenie to jest metalową płytkę, na której zainstalowane są diody. one również pełnić funkcję radiatora. W prostownika zawiera diody mocy 6 (na fazy – z dwoma elementami). Jest zacisk dodatni i ujemny.

meandrowy

Silnik VAZ-2105 z paskiem rozrządu ma szczególną konstrukcję nawijania. Jest on połączony poprzez oddzielne grupy, która składa się z dwóch diod. Z tych prostowników prądu rozładowania strzela w akumulatorze, gdy silnik zatrzymał się. Niektórzy kierowcy zmodyfikować konstrukcję generatora. Jeśli uzwojenia są połączone przez „gwiazdy” typu, i połączyć wyjście dwóch dodatkowych elementu diodowego może zwiększyć wydajność o 15-20 proc.

regulator napięcia

Element ten służy do utrzymania normalnego poziomu napięcia w sieci pokładowej. Generator VAZ-2105 wyposażony jest w regulator napięcia półprzewodnikowych. z tego powodu, że bateria nie cierpi z powodu przepięć elektrycznych. Zwykle generator daje opłatę w zakresie od 13 do 14,5 woltów. Podczas ładowania płyty akumulatorowe mogą szybko zagotować.

napęd

To działa urządzenie z napędem pasowym. Prędkość wirnika 3 razy większej od częstotliwości obrotów wału korbowego silnika. Im bardziej zdecydowanie wcisnąć gaz, tym większe napięcie wyjściowe. W przypadku pojazdów z wykorzystaniem klasycznej rodziny klinowy.

połączenie

Aby połączyć się z generatora do usunięcia z biegunem ujemnym akumulatora. Następnie, przy użyciu klucza imbusowego 17 są skręcone dwie śruby mocujące. Są one mocowane do podstawy obudowy silnika. Następnie ustaw pasek napędowy. należy ustawić napięcie za pomocą wałka. Ponadto, terminal generator połączony z łącznikami. Wyjście przechodzi do akumulatora przez płytę bezpiecznikiem. Następnie ponownie podłączyć terminal baterii i uruchomieniu silnika. Urządzenie powinno produkcji energii elektrycznej i ładowania akumulatora.

Awarie i naprawy

Początkowo możemy zauważyć, że nawet w przypadku poważnej usterki naprawa generatora VAZ-2105 może być wykonany własnymi rękami. Tak, pierwsza możliwa awaria – interturn zwarcia lub przerwy w obwodzie odwijania kotwica. Objawy – odmawia generator do wytwarzania energii elektrycznej. Na desce rozdzielczej zapala się czerwona lampka na akumulatorze. Układ taki można określić za pomocą omomierza mierząc aktualną odporność. Czasami na pęknięcie wykrywa obrazowania diagnostycznego.

Po demontażu generatora należy kontrolować miejsce szczotki przewodów i płytki antypoślizgowe i przylutowanie końcówek cewek na pierścieniu kontaktowym. Jak jest naprawa VAZ-2105? Jeśli jest przerwa, to może być wyeliminowane za pomocą zwykłej lutownicy. Ale jeśli to zamknięcie „w sprawie”, nie będzie jedynie wymiana stojana i twornika montażu. Następnie przychodzi do problemu prostownika. Objawy – urządzenie nie generuje prąd, gdy jednostka właściwa szczotka i przy braku krętej awarii. W tym przypadku przyczyną usterki – jest mostki diodowe. W przypadku pęknięcia nie przejdzie prąd przechodzi przez siebie lub w obu kierunkach (towarzyszy zwarcie). prostownik zmienił całkowicie. Części zamienne do VAZ-2105 jest tani. Cena nowego mostu diody będzie około 400-500 rubli.

Uszkodzony regulator napięcia

Czasem to idzie w dół, tak zwane „czekolada”. Jak określić regulator napięcia wina? Objawy – daje generator naładowania z nadmiarem lub niedoborem. Bateria często sprowadza lub bez opłat. Na panelu światła rozdzielczej jest z akumulatora. Warto zauważyć, że jest to najczęstsza stłuczenie.

Ile kosztują te części dla VAZ-2105? Cena nowej integralnym zysk 150 rubli. Zauważ, że jest taki sam dla wszystkich klasycznych modeli AvtoVAZ, a nawet Zaporizhzhya „Tavria”.

Jak można stwierdzić, że złamał regulator? Aby to zrobić, należy uruchomić silnika VAZ-2105 z paskiem rozrządu i mid-range, aby uwzględnić wszystkie Wyposażenie: oświetlenie, kuchenka, światło w kabinie. Ponadto, za pomocą woltomierza pomiarze poziomu napięcia w akumulatorze i potem – między sworzniem i złącza uziemienia generatora. Jeśli odczyt jest między 12,5 a 14 woltów, a następnie element nie jest uszkodzony. Jeżeli wartości są zbyt wysokie lub niskie, regulator napięcia należy wymienić.

Hałas w miejscu pracy

Jeśli nie jest charakterystyczny hałas w obszarze generatora, może to być kotwica zużycie łożysk. Najczęściej cierpi ono z elementu przedniego, jak przypisać do niego do maksymalnych obciążeń. Po analizie tego generatora jest konieczne, aby dokładnie zbadać stan otworu łożyskowego. Jeśli nosisz okazało się być więcej niż szczeliny pomiędzy stojanem i armatury, jest wymagana wymiana przedniej pokrywy generatora. W przeciwnym razie, kotwica będzie dotykać bieguna stojana przy pracy. Łożysko wybiera się nie tylko do średnicy wewnętrznej i zewnętrznej, ale także w szerokości. Na przykład, jeśli jest to generator „Bosch” przednia część zwory może być ustawiona przez łożysko CPT-GAS 24-10 główny wałek. W tylnej części z „klasycznej” stosowane elementy z Tavrii „” i „” muskowit. Należy zauważyć, że napięcie generatora VAZ-2105 uzwojenia jest doprowadzany przez lampy panelu sterowania. Dlatego w obiegu otwartym, jeśli urządzenie przestaje produkować aktualną potrzebę „prozvodit” Drogi kręte na żarówki. Zaleca się używać multimetru.

wniosek

Tak więc okazało się, że urządzenie i awarii generatora AC w samochodzie VAZ-2105. W większości przypadków naprawy mogą być wykonane własnymi rękami. A koszt części zamiennych do generatora jest rzadko więcej niż znak tysiąc rubli. Jednym z najbardziej kosztownych składników – mostek diodowy. Nawiasem mówiąc, to pasuje do innych modeli z „klasyków”.