200 Shares 7567 views

Spawanie plazmowe: technologia, zasada działania i ocenami. spawanie plazmowe własnymi rękami

Każdego roku, tempo rozwoju przemysłowego są coraz częstsze. Prowadzi to do wprowadzenia nowych technologii i metod wytwarzania niektórych produktów. W tej innowacji nie powinny być tylko skutecznie przestarzałe techniki, ale też nie gorszy efektywności ekonomicznej i bezpieczeństwa. Porozmawiajmy o tym, co spawania plazmowego. Okazało się stosunkowo niedawno, ale już bardzo aktywnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu.


O spawania plazmowego

Taki sposób połączenie jest stosowane do rur metalowych, stali i innych materiałów. Metoda ta polega na miejscowym stopieniu podczas strumień plazmy w kierunku żądanej porcji. Plazma jest zjonizowany strumień gazu, który składa się z wielu cząstek naładowanych aktywnego przewodzących prąd elektryczny. Kiedy występuje ogrzewanie jonizację gazu, który uzyskuje się za pomocą szybkiego łuku, który jedzie bezpośrednio z palnika plazmowego. Naturalnie, stopień jonizacji zwiększa się wraz z temperaturą gazu. Temperatura amlituda łuk – nie mniej niż 5 i nie więcej niż 30 000 stopni Celsjusza. Oczywiście, dzisiaj, spawania plazmowego stosowany jest wszędzie, ale sprzęt, w szczególności palnika plazmowego, jest bardzo drogie. W ten sposób można połączyć części bez ostrza, co jest bardzo wygodne.

Zasada działania

spawanie plazmowe jest możliwe tylko w przypadku tradycyjnego łuku w stanie uzyskać plazmę. Osiąga się to zazwyczaj przez kompresję i za pomocą wymuszonego dostawę specjalnego łuku systemu gazowego. Jako gaz plazmowy jest argon z niewielkiej ilości helu i wodoru. Konieczne jest, aby utworzyć powłokę ochronną wokół elektrody, na te cele są najlepiej przystosowane jest taka sama argon. Nawiasem mówiąc, elektrody są wykonane z wolframu, toru lub itru aktywnym. Należy zauważyć, że ściany palnika plazmowego są bardzo gorące z powodu wysokiego ciśnienia, a więc wymagają ciągłego chłodzenia. Z powyższego można wywnioskować, że plazma spawania niezwykłą wysokie temperatury w połączeniu z małą średnicą łuku. Ostatnia opcja pozwala na zwiększenie nacisku na metal kilka razy. Ponadto, proces ten utrzymuje się w małym prądzie 0,2-3,0 amperów.

spawanie plazmowe własnymi rękami

Po raz pierwszy w tym rodzaj spawania nie jest używany w krajowych rzemieślników, jak wymaganych kwalifikacji. Dziś sytuacja nie zmieniła się zasadniczo. Niemniej jednak, istnieją spawarki, które nadają się do stosowania w warunkach domowych. Technologia ta w tym przypadku jest dość prosta. trzeba będzie uzyskać specjalne urządzenie spawalnicze, elektrody i drut wypełniacz.

Przed uruchomieniem, elektroda jest szlifowana, aby uzyskać kształt stożka o kącie nie przekracza 30 stopni. Jest niezwykle ważne, aby prawidłowo zainstalować elektrodę. Najważniejsze – śledzić odpowiednio względem osi dysz wydmuchowych osi elektrody. Szew spawalniczy jest traktowany w taki sam sposób, jak w przypadku spawania argonu. Krawędzie są usuwane i odtłuścić, dopiero wtedy można przystąpić do wykonywania pracy. Przy okazji należy zwrócić uwagę na brak rozliczenia 1,5 mm. Obszary muszą dołączać dodatkowe oczyścić i upewnić się, że punkt hals i szew spawalniczy były podobne pod względem jakości.

W dalszym ciągu prowadzić działalność

spawanie plazmowe odbywa się własnymi rękami na prąd stały, którego wartość nie powinna wyjść z zalecanego zakresu. Ponadto, gaz ochronny doprowadza się przez 5-20 sekund upłynie, który włącza się po około 10-15 sekund po przerwaniu łuku. W czasie pracy palnika plazmowego nie powinny być rozmieszczone w odległości większej niż 1 cm od produktu, a łuk korzystnie nie zerwać przed szwem zamykającym. Podczas spawania jest niemożliwe, aby zapobiec przegrzaniu metalu. Po osiągnięciu krytycznego poziomu w osoczu przystanki spawalniczych. Metal chłodzony sprężonym powietrzem, a dopiero po tej operacji wznowione. Należy zauważyć, że palnik musi poruszać się płynnie i równomiernie, tak jak w urządzeniu automatycznym. W tym przypadku można spodziewać się naprawdę wysokiej jakości i niezawodne uszczelnienie.

spawanie plazmowe „Dragon”: cena i funkcje

Wielofunkcyjne urządzenie spawalnicze „Dragon” jest jednym z najbardziej znanych wśród pojazdów krajowych. Można powiedzieć, że to jest naprawdę produktem wysokiej jakości, dzięki której można samodzielnie wykonywać prac spawalniczych. Warto zauważyć, że zakres „Dragon” różni się u władzy. Istnieją modele dla 8, 10 i 12 amperów. Pierwsza opcja jest idealna do użytku domowego, średnia ma doskonały stosunek cena / wydajność i najpotężniejszym „Dragon” jest używany tylko przez profesjonalistów. W ten sposób, model 8A wyniesie 29 tysięcy, 10 A – 30 tysięcy, 12 A – 33 000 rubli. W zasadzie, spawanie plazmowe „Dragon”, którego cena jest niższa od zagranicznych analogów, jest bardzo popularny w Rosji, na Ukrainie, Białorusi i innych. Zjednoczone.

Plasma spawarka

Jeśli wcześniej, aby znaleźć odpowiedni model jest bardzo trudne, ale teraz nie ma problemu z nim. Zazwyczaj, osocze spawarka można znaleźć w każdym specjalistycznym sklepie. Będziesz mile zaskoczony przez szeroki wybór oferowanych jednostek. Ale są one znacznie droższe niż spawania elektrycznego i falowników. Urządzenie w osoczu w porównaniu do innych opcji wyglądał bardzo korzystne. Po pierwsze, szybkość wykonywanej pracy kilka razy wyższe, a po drugie, praktycznie nie pozostawia odpadów. Pracować plazmosvarkoy potrzebnej energii elektrycznej i sprężonego powietrza, a ze szczególnym sprężarki – tylko połączyć się z siecią. Okresowa wymiana podlega dyszy palnika i elektrody. Ponadto palnik plazmowy należy regularnie tankować. Do tego specjalne pojemniki są używane. Co ciekawe, cięcia plazmowego i spawania są uważane za najbezpieczniejsze. Niemniej jednak wskazane jest do pracy na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

O spawania na średni prąd

Wiemy już trochę o tym, co spawania plazmowego. Cena urządzenia, jak widać, zależy od jego pojemności. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że istnieje kilka rodzajów spawania. Jeden z nich – praca w średnich bieżących (50-150 amperów). Takie spawanie może być porównywana z argonu, ale uważa się za bardziej skuteczny, ponieważ zasilanie łuku jest większa, a powierzchnia ogrzewania jest ograniczone. W tym przykładzie wykonania w porównaniu z konwencjonalnym łuku pozwala zwiększyć głębokość metal obrabiany proplavki i poprawy przenoszenia ciepła głębokich warstwach. Zasadniczo, jest to spowodowane nie tylko do charakterystyki energetycznej, ale także wysokie ciśnienie na jeziorka. Spawanie jest wykonywane przy średnim natężeniu przez przewód do napełniania. Dziś jest to bardzo popularne i skuteczne rozwiązanie. Jeśli chcesz pracować w domu, będzie akceptować tego rodzaju spawania plazmowego. Cena sprzętu nie będzie inaczej, ponieważ nie można regulować.

Spawania przy wysokim prądzie

W tym przypadku, operacja płynąć prąd większy niż 150 amperów. Jest to konieczne, aby uzyskać większą ekspozycję na metalu. W istocie, w temperaturze 150 ° spawania podobny spawanie elektrodą topliwą w tej samej temperaturze. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest to, że podczas wykonywania prac jest utworzony otwór przelotowy w łazience, które zapewnia w pełni obrabianego otworu. Ale tutaj jest niezwykle ważne, aby przestrzegać technologii, jak również w nieostrożnego postawy można łatwo dostać ślady poparzeń. Ponadto muszą być przestrzegane, i inne ważne parametry: chłodzenie palnika plazmowego i jego warunki przechowywania, okresowa wymiana dysz palnika, tankowanie i więcej. W zasadzie, instrukcje pisemne dla rozumu i wymagania muszą być przestrzegane. Ogólnie rzecz biorąc, do cięcia plazmowego oraz urządzenie do spawania pracy przy dużym prądzie, konieczne jest, aby połączyć stopowe i niskiej zawartości węgla, miedzi, tytanu i inne. Materiały.

Liczba specjalistów i początkujących

Więc spojrzał na ten temat z Tobą. Jak widać, spawanie plazmowe – jest dość ciekawy i skuteczny. Ten składał się z licznych odpowiedziach. spawacze zawodowe twierdzą, że w przypadku zastosowania spawania argon jest niemożliwe, nadaje się tylko osocze. Początkujący również pamiętać, że tego typu spawane stawów jest dobre nie tylko ze względu na szybkość, ale również wysoką jakość spoiny.

Ponadto wszystkie prace zgodnie z zasadami działania jest całkowicie bezpieczna. Jeśli masz zamiar angażować się w spawaniu w domu, urządzenie jest „Dragon” pojawi się. Ta technika od krajowych producentów jest uważana za bardzo wysokiej jakości, a jednocześnie ma bardzo przystępną cenę. Oczywiście, cena jest porównywana z falownika spawania może wydawać się wygórowana, ale za jakość trzeba płacić. Nawiasem mówiąc, plazma spawanie „Dragon” umożliwia przeprowadzenie wszystkich prac instalacyjnych jest dość prosta. Ale najpierw trzeba dokładnie przeczytać instrukcję i przygotować się do pierwszego użycia. Twoje pierwsze doświadczenie może wydawać się niezwykłe, ale w końcu widać, że jakość spoiny jest na profesjonalnym poziomie.