115 Shares 5580 views

Termity – co to jest? Gdzie termity żyją i co jedzą?

„Heroes” naszej historii – termitów. Co to jest? Jaki jest ich siedlisko? Co jedzą?

Termity – to mrówki?

Owady te, pozornie podobne do mrówek, ale te nie są w powszechnym ludzkim zrozumieniem są uważane straszna plaga. Z działań tak zwanych „białych mrówek”, mający rzeczywistą relację z karaluchami, jedno naciśnięcie rozproszone potężnych drzew, zniszczone drewniane budynki … Ale też, są one realne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Pytania na temat w naturalnym obszarze żyć termity, co to jest, jaki jest ich sposób istnienia, cech siedliskowych, są przedmiotem entomologów badawczych. Wszystkie te tematy są opisane w wielu dokumentach i podkreśla w programach naukowych. Takie owad trucizna najsilniejsze trucizny do radzenia sobie z nimi utworzyła specjalną usługę, ale podjęte działania w żaden sposób zmniejszyć szkody wyrządzone przez nich.

W naturalnym obszarze żyć termity?

Zamieszkana przez termity? Liczba gatunków na naszej planecie zbliża trzy tysiące z których większość mieszka w strefach subtropikalnych i tropikalnych. Na terytorium Rosji jest reprezentowana przez zaledwie dwóch gatunków, i że są one wykrywane w koło Władywostoku i Soczi.

Tych owadów żyjących ogromne Mullions grupy zwane kolonie; w każdym z nich istnieje wyraźny podział na kasty: jednostka pracy (większość), żołnierze, królowa i król. Zabarwienie ciała dorosłego termity waha się od żółtego do białawego koloru czarnego.

Opis kasty roboczego

Jak są termity? Praca osoby łatwo zidentyfikowane przez okrągłą głowę i mały rozmiar: średnia długość ich tułowia – lekkie i miękkie (z tytułu stałego pobytu w schroniskach nasyconych parze wodnej) – mniej niż 1 centymetr. termity afrykańskie często przesuwać się na powierzchni, znamienny tym, ciemnobrązowego ciała. Podziemny tryb życia negatywnie na narządy osób pracujących: są ślepe lub zobaczyć bardzo mało.

Jeśli mrówki pracują tylko kobiet w środowisku pracy, termity mają obu płci. Ich zadaniem – do kopania tuneli, budowy kopca, naprawach, uzyskiwania i przechowywania żywności, opieki nad potomstwem. Współpracuje także termity karmić żołnierzy, którzy nie są w stanie jeść ze względu na specyficzną strukturę kapsuły głowy.

żołnierzy termitów

Soldiers – kolejna obsada i działa, ale działa kilka innych funkcji i ma wskutek różnej strukturze. Żołnierze termity, których ujawnienie jest nieco inny od kasty pracy, w celu ochrony kolonii przed wrogami zewnętrznymi i uzbrojony w potężne długi żuchwy (szczęki). Niektóre gatunki tropikalne z termitów żołnierzy dodatkowo mają niewielki występ na głowie, przez który jest wtryskiwany do wroga specjalnym klejem, wysycha pod wpływem powietrza i fettering jego ruchy. Żołnierze duże kapsułki głowicy (czerwonawo-brązowe, czarne światło żółte lub pomarańczowe), wykonuje się proces blokowania wąskich tunelach jako rodzaj korka, nie mają skrzydełka i są ślepe. Najmniejsze termity (tego typu znajdują się w Ameryce Południowej) w ilości osiągnąć tylko 2,5 mm; największa obejmują owadów Meksyk i Arizona – 22 mm długości. Jeśli istnieje częściowe zniszczenie kopca, na hordy Protection Act żołnierzy, starając się powstrzymać ofensywę wroga do punktu aż termitów robotników naprawić swój dom. W tym przypadku, żołnierze znaleźli się w pułapce w siebie i nie mają możliwość wyjazdu z niego.

Król i królowa

„Głowa” dojrzałych osobników jest składanie jaj samica (królowa) oraz King – mężczyzna, nawożenie go i resztę owadów rozrodczych. W porównaniu z innymi królowa termitów jest ogromny i może osiągnąć 10 centymetrów długości. Ciało żeńskiego potomstwa podczas odtwarzania zwiększa kilkaset razy, z tego powodu nie jest w stanie poruszać się niezależnie i jeść, i staje się pracowników opieki przenoszenia i karmienie go.

Królowa mieszka w specjalnej sekcji w środku kopca wraz z ich króla, którzy są obok niej przez całe życie. Wielkości jest nieco większy niż termitów żołnierza i ma wyłączne prawo do kopulacji z kobietą. Po zapłodnieniu samiec przeciwieństwie innymi mrówkami, nie umiera.

Królowa samica jest bardzo płodna i może złożyć do 3000 jaj dziennie. Rekord sprzęgła jest uważany za gatunek indyjsko-malajskiej, wydanie drugie z jaja; cyfrowy odpowiednik – ponad 80 000 razy dziennie. Przez cały ten czas na brzuchu samicy przeznaczono specjalną zawierającą substancję feromonów, które są spożywane z termitów przyjemność roboczych. Żywotność królowej jest około piętnastu lat, i przez te wszystkie lata, samiec i samica hold siebie wierność. Podczas istnienia pary świetle pojawia się kilka milionów osób młodszego potomka.

Charakterystyka zachowań młodych

Młodsze pokolenie w termitów Hill „rodziców” na żywo aż do pewnego czasu i opuszczenia „domu Ojca” podczas roi (późną wiosną – wczesnym latem) kolega wyjścia. W tej chwili są one bardzo wrażliwe, ponieważ po zapłodnieniu, męski i żeński odciąć skrzydła. Wielu młodych termity są łatwym łupem dla pająki, stonogi, owadożernych ptaków. Szczęśliwcy, którzy przeżyli zacząć tworzyć gniazdo. Pasieka urlopu nie wszystko: kilka par pozostają w przypadku samic możliwe śmierci, która występuje rzadko.

Apiary – złożona konstrukcja

Jak wynika z samej kopiec nazwy – w „domu”, w którym żyją termity. Co to jest, jakie funkcje są nieodłączne w takich budynkach i jakie są zasady istnienia w nim „publiczne”? Po urodzeniu wystarczającej liczby osób pracujących w przeszłości zacząć budować nową bezpieczną przystań dla przyszłości kolonii, których lokalizacja jest określana przez młodą parę. Nieoczekiwanie stwierdzono, że wielkość owadów ANT mają niezwykłą zdolność do zbudowania wielkich „blokuje” skomplikowanych wewnętrznych kanałów labirynt podwyższone ponad powierzchnię gleby ponad 8 metrów. Nagraj ogromny kopiec, którego wysokość wynosi 12,8 m nad ziemią, został nagrany w Zairze. W cieniu tych struktur – nie najtrudniejszych konstrukcji wzniesionych przez człowieka – ukrywa się przed upalne słońce bawołów, słoni i innych dużych zwierząt. W formie kopców termitów zróżnicowane: niektóre przypominają katedry, drugi poziomo z północy na południe, za który otrzymał nazwę „magnetyczny”. Układ ten przyczynia się do minimum przenikania promieniowania słonecznego i powstawania stałej wilgotności mikroklimatem i temperatury.

Struktura kopca

Termitów obejmuje część gruntów (który jest wysokiej elewacja) i podziemnych, na które składają się z wielu skomplikowanych sieci tuneli i małych pomieszczeń. Materiał na budowę jest skład termitów robotników ekskrementy, ich ślinie, kawałki drewna, suche źdźbła trawy i gliny. Zbudowany z takich konstrukcji mieszaniny charakteryzujących się wysoką wytrzymałością i wodoodporne ściany. kopiec kolor często odpowiada kolorowi gleby i nieoczywisty dla drapieżników, łączenie z otoczeniem. W naziemnej części konstrukcji jest najczęściej umieszczone kamery z larw, jaj, grzybów „ogrodów” i ogromnej siatki wentylacji tuneli. Można tam zaobserwować małe gospodarstwo z bakteriami termofilnymi – zwierzęta wydzielają substancje specjalne zagrywek przyjemność termitów. Zatem występuje symbiozy między nimi, przy czym drugi bok – ciepłolubne (jasne przykład – mucha termitokseniya) – otrzymuje bogate źródło pożywienia i korzystny mikroklimat.

Lokalizacja kopce

W warunkach tropikalnych (wysoka wilgotność i ciągłe opady) termitów kopce często umieszczone wysoko w drzewach; i zbudował gniazdo w gałęziach podłączonych tak mocno, że może wytrzymać najgorsze burze. Aby dotrzeć tyazhelodostupnogo termity mieszkalne, trzeba odcinaj gałęzi. Niektórzy członkowie infraorder zamieszkują pnie drzew, pomarszczona rozciąga się do samych korzeni ruchów. W suchych regionach (na przykład, Azja Środkowa) kopce termitów znajdują się głęboko pod ziemią i na powierzchni nie występują objawy zapowiadające ich obecności w tym miejscu.

Pasza na termity

Żywność dla termity są elementami głównie pochodzenia roślinnego, na przykład drewna, suchej, która ze względu na trawienie wiciowce – najprostszych żywych organizmów w jelitach. Nawiasem mówiąc, w tym żołądka i jelita termitów żyje około 200 gatunków pierwotniaków, całkowita masa, która jest 1/3 razy ciężar owada. Są one przetwarzane w łatwo przyswajalnych cukrów, niejadalne drewna.

W stanie wyżywić się tylko osoby pracujące, mają wybór żywności innych warstw kasty. Żołnierze, ze względu na niezrównoważonych żuchwy rozwojowych oraz niedostateczny rozwój innych części jamy ustnej, nie są w stanie żuć jedzenie na własną rękę, ale dlatego, że bogaci są karmione pracowników odżywcze odchodami lub wydzielinami z ust, które także zużywają króla i królowej. Larwy, termity jedzenia dorosłych śliny spleśniały zarodniki grzybów. Różne reszty obecne w glebie – gnicie drewna, obornik, liście, skórę zwierzęcia – spożywane przez robotników, ale jedzenie po prostu nie jest wchłaniany i kał gumusoyadnyh Osoby następnie używa innego termitów pracownik lub żołnierzy. W ten sposób, jedno i to samo pożywienie wielokrotnie przechodzi przez szereg jelita aż do doświadczenia. Avstraliyskie Aborigeny, nawiasem mówiąc, jedynymi, którzy mają wiatr muzyczny instrument „didgeridoo”, wykonane z gałęzi eukaliptusa, rdzeń, który jest zjadany przez termity.

Rola termity w przyrodzie

I dlaczego musimy termity? Co to jest i jaką rolę odgrywają one w środowisku? W przyrodzie, funkcje te owady jako pozostałości procesory roślinnych; także przez nie powstają i mieszanie górnych warstw gleby. Zakłada się, że owady te uwolnione w trakcie swojej działalności, metan jest zaangażowany w ogólny efekt cieplarniany. Termity w ich całej biomasy jest porównywalna z całej biomasy kręgowców lądowych.

Termity przeciwko człowiekowi

Z człowiekiem, niestety, nie rozwija się przyjaźń termity. W tropikach to jest niebezpieczne szkodniki, które niszczą drewniane budynki: one gryźć mebli, podłóg, książki. Na przykład w Azji Południowo-Wschodniej ze względu na termity czasami trzeba przenieść do innego miejsca miastach. Ich agresywny atak doprowadził do zawalenia budynków. Wraz z dżdżownic i mrówki, termity odgrywają istotną rolę w obiegu materiału glebowego; skrzydlate ptaki dostarczają pożywienia dla dużej liczby drapieżników.

Aby ustalić obecność tych owadów jest dość trudne. termity domowego pracują wewnątrz, pozostawiając nienaruszone zewnętrzną powłokę. Oni nawet nie stroni pieniądze: w 2008 roku biznesmen znaleźć kurz z papierów wartościowych i środków pieniężnych w jego sejfem.

To zaskakujące, ale termity są jednym z najbardziej popularnych owadów w gotowaniu ze względu na wysoką zawartość białka. Amazon Indianie im przygotować grilla, pieczone w sosie własnym lub wbity przygotowanie przyprawa. W Nigerii, nawet sprzedawane termit kostek bulionowych.