381 Shares 9167 views

Co oznacza ciemny mocz?

Nie zawsze odchylenia w kolorze moczu mówią o problemach w ciele. Jeśli jednak nie ma naturalnych przyczyn takiego incydentu, można odnieść się do zmian oznak jakiejś choroby.


Ogólnie rzecz biorąc, wskaźnik barwy jest charakterystyczny, co zauważa się w badaniach laboratoryjnych. Urochrom jest pigmentem, który daje mocz w żółtawym odcieniu. Może zmieniać się od jasno żółtego do bursztynowego koloru i jest to normalne zjawisko. W ten sposób mocz nie powinien mieć zanieczyszczeń zewnętrznych i być mętny.

Co zmienia kolor

Kolor moczu może zależeć od pigmentów barwiących zawartych w naszych produktach spożywczych (fasola, buraki, sok z marchwi, jaskrawo jagody) i oczywiście od niektórych składników leków.

Jeśli jest zabarwiona na złe kolory, na przykład na zielono, różowo, pomarańczowo lub niebiesko, nie zawsze wskazuje to na chorobę. Takie zmiany mogą być spowodowane przez antybiotyki pacjenta, leki przeciwnowotworowe lub leki przeczyszczające ziołowe . Jeśli zwracasz uwagę na instrukcje dotyczące leków, zawsze istnieje ostrzeżenie dotyczące tego efektu. Po odstawieniu leku kolor szybko powraca do normy.

Ciemny mocz: przyczyny

W rzeczywistości, brązowy mocz jest zjawiskiem dość powszechnym. Aby poprawnie zidentyfikować przyczynę, musisz dokładnie określić jego odcień. Mocz może być jasno brązowy, lekko pochmurno, brudno-zabłocony, ciemny kolor, kolor piwa lub herbaty.

Ciemny mocz: przyczyny natury

– Jedzenie czarnej herbaty, roślin strączkowych, rabarbaru, aloesu.

– Leczenie środkami przeczyszczającymi, jak również lekami Rifampicin, Metronidazole, Nitrofuran. Takie leki przemawiają mocz w ciemnobrązowych barwach.

– Jasno brązowy kolor może być podczas odwodnienia. Osoba stale chce pić i rzadko idzie do toalety, aby oddać mocz. Tu musisz podążać za pęcherzem.

Ciemny mocz, przyczyny patologiczne

– Problemy z pracą wątroby. Kolor moczu w zapaleniu wątroby i marskości waha się pod wpływem ciemnych pigmentów, takich jak bilirubina i biliverdin. Dostaje cień ciemnego piwa. Innym objawem choroby wątroby jest pojawienie się piany o żółtym odcieniu z wytrząsaniem moczu.

– Problemy z pracą nerek. Jest ciemny mocz, którego przyczyny leżą w kamicy moczowej, może spowodować dostanie się do niego kawałek krwi. Nowotwory i procesy zapalne układu moczowo-płciowego (nerki policystycznej) mogą powodować ciemnobiałe ciemnobrązowe zabarwienie.

– Zakażenia. Brązowy mocz z zanieczyszczeniami krwi można zaobserwować w takich chorobach, jak zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie śluzówki nosa i inne.

Dodatkowe objawy

Strażnicy i wymagają konsultacji ze specjalistami takich objawów:

– Skoki temperatur przez kilka dni, gorączka.
– zwiększone zapotrzebowanie na oddawanie moczu.
– Bolesne lub trudne do oddania.
– Zły i ostry zapach moczu.
– Nudności lub wymioty.
– Ból w jamie brzusznej.

Podobne objawy i ciemny mocz, którego analiza pomoże zidentyfikować przyczynę choroby, jest powodem wizyty u terapeuty, urologa lub nefrologa.