443 Shares 6188 views

Usunięcie pęcherzyka żółciowego: jako metodę wybrać?

Usunięcie pęcherzyka żółciowego lub cholecystektomii, – jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów leczenia kamieni żółciowych, jej powikłań i innych chorób. W zależności od konkretnej choroby i lekarza pacjenta wybiera jedną z dwóch metod – laparotomii (tradycyjna chirurgia otwarta) lub laparoskopia (minimalnie inwazyjna chirurgia). Spójrzmy na to, co jest każdy z tych metod i jakie są ich zalety.

Co jest laparotomia?

Laparotomii – tradycyjna procedura chirurgiczna do otwierania jamy brzusznej. Usunięcie pęcherzyka żółciowego przez laparotomii zwane tradycyjne cholecystektomii. Procedura ta jest wykonywana za pomocą ogólnego znieczulenia poprzez nacięcie 3-5 cm na przedniej ściany jamy brzusznej. Podczas zabiegu chirurg usuwa pęcherzyka żółciowego, następnie zszywa statków i nacięcia.

Zaletą tej procedury jest to, że duże nacięcie wizualnie i palpacyjnie w celu oceny stanu narządu. Otwarte chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego jest zwykle zajmuje mniej czasu w porównaniu do minimalnie inwazyjnych procedur, które często odgrywa ważną rolę. Ponadto metoda ta pozwala uniknąć wysokiego ciśnienia krwi w jamie brzusznej, które może utrudnić pracę układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Jednocześnie, tradycyjne cholecystektomia ma swoje wady, wśród których najbardziej traumatyczne i długi okres rehabilitacji. Odzyskiwanie po cholecystektomii trwa około dwóch tygodni, ale pacjent powinien pozostać w domu przez miesiąc.

Co to jest laparoskopia?

Jest bardziej delikatny sposób usuwania pęcherzyka żółciowego – cholecystektomia laparoskopowa. Procedura ta nie wymaga dużego cięcia, usuwania pęcherzyka jest przez małe otwory o nie więcej niż 1, 5 cm na przedniej ściany jamy brzusznej, w których są specjalne narzędzia. Zwykle, w przypadku operacji wymaga 2-4 przebicie. W jednym z otworów wstrzyknięto układu optycznego – laparoskopu, który przekazuje obraz na ekranie monitora. Wszystkie inne działania są przeprowadzane za pomocą mikroskopijnych narzędzi, które pozwalają na wykonywanie operacji, prawie bez uszkodzenia otaczających tkanek.

Odzyskiwanie po laparoskopowej pęcherzyka żółciowego w czasie krótszym niż dwa tygodnie, a ekstrakt jest zwykle wykonane nie później niż pięć dni po zabiegu. Główną zaletą chirurgii minimalnie inwazyjnej ma praktycznie żadnych blizn i minimalne ryzyko powikłań. Z reguły po zabiegu u pacjentów praktycznie bez bólu. Można przeznaczyć na ograniczone ruchy rąk chirurga, a także wzrost ciśnienia w jamie brzusznej laparoskopii Wśród wad.

Czego można oczekiwać po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

Wielu pacjentów, którzy przechodzą operację usunięcia pęcherzyka żółciowego, zastanawiając się, jaki wpływ na tę procedurę ich późniejszym życiu. Dobrą wiadomością jest to, że brak tego ciała nie wpływa na proces trawienia, ponieważ organizm ma zdolność do przystosowania się do nowych warunków. Pacjenci nie muszą przestrzegać ścisłej diety: konieczne jest jedynie, aby ograniczyć korzystanie trudnousvaivaemyh tłuszcze zwierzęce, takie jak smalec i pieczonej jagnięciny i pikantnych potraw. Po usunięciu pęcherzyka żółciowego jest ważne, aby jeść regularnie, szczególnie zaleca się podzielić posiłki (małe posiłki 5-6 razy dziennie).

Rzadkie powikłania po cholecystektomii należą zapalenie trzustki, żołądka i dróg moczowych dysfunkcji problemy. Czasami zdarzają się bóle brzucha i ból zaburzenia krześle. W większości przypadków powikłania te mogą być z powodzeniem leki.