299 Shares 7302 views

Przewlekłe zastoinowe zapalenie gruczołu krokowego: objawy i leczenie

Choroby układu moczowo-płciowego – jest to jeden z problemów, które nie tylko wpływają na kondycję fizyczną człowieka, ale również powodują dyskomfort psychologiczny. Zwłaszcza jeśli pacjent jest mężczyzną. Wszakże ze względu na takie patologie aktywność seksualna pacjenta zostaje zakłócona. W rezultacie, oprócz fizycznego dyskomfortu, człowiek doświadcza stresu. W rezultacie problemy zdrowotne są zaostrzone, a kłopoty w pracy iw domu. Jedną z patologii związanych z chorobami układu moczowo-płciowego jest zastoinowe zapalenie gruczołu krokowego. Pomimo faktu, że taki stan jest trudny do zniesienia, z terminowym dostępem do opieki medycznej jest toaleta.


Koncepcja zastoinowego zapalenia gruczołu krokowego

Congestive prostatitis jest chorobą gruczołu krokowego, w której występują stagnacyjne zjawiska. Ta patologia w większości przypadków jest obserwowana u starszych mężczyzn, które prowadzą do nieaktywnego stylu życia. Często stagnacyjne zapalenie gruczołu mlekowego jest bezobjawowe, więc trudno jest zdiagnozować. W ciężkich stanach zapalnych są pogwałcania oddawania moczu i funkcji seksualnych, co jest zwykle powodem kontaktu z lekarzem. Leczenie chorób gruczołu krokowego wykonuje specjalista – urolog. Cechą charakterystyczną tej patologii jest trudność odpływu wydzielania prostaty. Stagnacja płynu nasiennego prowadzi do nieprzyjemnych odczuć w dolnej części brzucha. Wraz z postępem choroby rozwija się zaburzenia erekcji, pojawiają się objawy zapalne. Aby tego uniknąć, mężczyźni w wieku dorosłym muszą odwiedzić co najmniej raz w roku urologa.

Przyczyny zastoinowego zapalenia gruczołu krokowego

Istnieje wiele czynników, które prowadzą do rozwoju zastoinowego (stagnacyjnego) zapalenia gruczołu krokowego. Istnieją endo- i egzogeniczne przyczyny tej choroby. Następujące czynniki determinują rozwój stagnacji gruczołu krokowego:

  1. Procesy zapalne gruczołu krokowego. Występują z powodu penetracji bakteryjnych i wirusowych czynników. W wyniku przewlekłego zapalenia działa prostata. Ma to niekorzystny wpływ na tworzenie się i wydzielanie wydzielania gruczołu.
  2. Patologia tętnic i żył miednicy. Zakłócenie dostarczania krwi do prostaty jest jedną z najczęstszych przyczyn zastoinowego zapalenia gruczołu krokowego. Większość patologii rozwija u mężczyzn cierpiących na miażdżycę tętnic, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę.
  3. Adynamia i otyłość.
  4. Palenie.
  5. Naruszenia życia seksualnego. Zapalenie gruczołu krokowego może powodować zarówno nadmierna aktywność seksualna, jak i długotrwała abstynencja. Ponadto, rozwój choroby prowadzi do masturbacji, przerwania i celowego zaostrzenia stosunku płciowego.

Pomimo tego, że patologia jest częstsza wśród starszych mężczyzn, może wystąpić w każdym wieku.

Mechanizm rozwoju zastoinowego zapalenia gruczołu krokowego

W sercu patogenezy zastoinowego zapalenia gruczołu krokowego stagnacja naczyń, które dostarczają krwi do gruczołu krokowego. W rezultacie, ściana organu pogrubia, jest obrzęk tkanki. Ze względu na takie zmiany, procesy powstawania i wydzielania wydzielania gruczołu krokowego spowalniają. Płyn nasienny nabiera gęstej konsystencji i gromadzi się w jamie organu. Przekrwienie wydzielania gruczołu mlekowego jest jednym z czynników predysponujących do przyłączenia infekcji bakteryjnej lub wirusowej. W rezultacie rozwija się przewlekłe zastoinowe zapalenie gruczołu krokowego. Tkankę przerostową i obrzęk gruczołu to korzystne środowisko do reprodukcji mikroorganizmów. Chroniczne zapalenie jest niebezpieczne ze względu na powikłania takie jak impotencja i niepłodność.

Congestive prostatitis: objawy choroby

Zapalenie gruczołu krokowego często łączy się z chorobą taką jak łagodny rozrost prostaty (BPH). W niektórych przypadkach te patologie są trudne do rozróżnienia między sobą, ponieważ mają podobne objawy. Istnieją następujące objawy zastoinowego zapalenia gruczołu krokowego:

  1. Ból w trakcie oddawania moczu.
  2. Naruszenie erekcji.
  3. Ból podczas wytrysku.
  4. Zwiększona częstotliwość oddawania moczu.

Przyłączając się do zakażenia bakteryjnego, ból jest pogłębiony, może powstać w spoczynku. Częstsze nieprzyjemne doznania powstają w obszarze krocza, w dnie żołądka lub brzucha. W zaostrzeniu zjawiska zatrucia organizmu – wzrost temperatury ciała, obserwuje się niedyspozycję. Jeśli choroba rozwinęła się niedawno, a zapalenie nie jest jeszcze wyraźne, występuje bezobjawowe przewlekłe zastoinowe zapalenie gruczołu krokowego. BPH 1-2 łyżki. Różni się tym, że głównym objawem klinicznym patologii jest częste oddawanie moczu (często nocne). Niewielki hyperplazja gruczołu krokowego rzadko towarzyszy bólu i zaburzeniu erekcji. W większości przypadków osoby starsze mają zarówno BPH, jak i chroniczne stany zapalne gruczołu krokowego.

Diagnostyczne kryteria leczenia zapalenia gruczołu krokowego

Rozpoznanie "zastoinowego zapalenia gruczołu krokowego" opiera się na badaniach klinicznych, laboratoryjnych i instrumentalnych. Podejrzeniem tej choroby może być takie objawy, jak ból podczas oddawania moczu i wytrysku, nieprzyjemne odczucia w dolnej części brzucha. Ważne jest również zwrócenie uwagi na spójność ejakulatu. Przy stagnacji gruczołu krokowego, płyn nasienny staje się gruba, gromadzony w grudkach. Jedną z metod diagnozowania jest cyfrowe badanie gruczołu krokowego. Izolacja wydzielania gruczołu krokowego podczas badania odbytniczego wskazuje na obecność stagnacyjnego nasienia. Diagnostyka laboratoryjna obejmuje: UAC, OAM, badania spermy. Metodą informacyjną jest ultrasonografia gruczołu krokowego. Aby poprawić wizualizację zaleca się badanie ultrasonograficzne. Przy stanach zapalnych i stagnacyjnych następuje zwiększenie rozmiaru narządu ze względu na pogrubienie ścianek gruczołów.

Congestive prostatitis: leczenie choroby

Główną metodą leczenia zastoinowego zapalenia gruczołu krokowego jest leczenie farmakologiczne. W przypadku zapalenia bakteryjnego należy wykonać antybiotykogram. Na podstawie wyników tego badania należy przepisać niezbędne leki. Najczęściej używane leki "Cefazolin", "Ciprolet", "Summamed". Oprócz antybiotyków, konieczne jest przeprowadzenie leczenia przeciwzapalnego. W celu zmniejszenia obrzęku gruczołu krokowego należy przepisać leki "Naize", "Prostamol Uno". Procedury fizjoterapeutyczne są skutecznymi metodami leczenia. Pomagają poprawić krążenie narządów miednicy. Ponadto, w celu zwalczania stagnacji zjawisk, masaż gruczołu krokowego jest pokazany .

Środki ludowe dla zastoinowego zapalenia gruczołu krokowego

Środki ludowe są nieskuteczne w leczeniu zastoinowego zapalenia gruczołu krokowego. Pomagają one jednak wyeliminować objawy choroby. W tym celu stosuje się przeciwzapalne i moczopędne preparaty ziołowe. W leczeniu zapalenia gruczołu krokowego zaleca się użycie wywaru celidyny i miodu, owsa, infuzji leszczyny. Ponadto, działanie przeciwzapalne jest posiadane przez nasiona dyni, oranż. Aby wyeliminować obrzęk, zaleca się picie herbaty z nerek.

Ponadto należy przestrzegać diety (z wyjątkiem napojów wędzonych, tłustych i pikantnych), ćwiczeń fizycznych poprawiających krążenie krwi w małym miednicy (przysiadów, nóg).

Profilaktyka zastoinowego zapalenia gruczołu krokowego

Aby uniknąć zastoinowego zapalenia gruczołu krokowego, należy wykluczyć czynniki ryzyka. W tym celu zaleca się prowadzenie aktywnego stylu życia, monitorowanie masy ciała, wyeliminowanie złych nawyków. Ważne jest również odwiedzenie urologa w celu zapobiegania patologii układu moczowo-płciowego. Należy pamiętać, że stagnacyjne zapalenie gruczołu krokowego często rozwija się z nieregularnym życiem seksualnym. Kontakt seksualny nie powinien być zbyt długi, ani też nie powinien być przerwany. Przy częstych zmianach partnera należy stosować zaporowe metody antykoncepcji w celu uniknięcia zakażenia bakteryjnego.